ma.gurushealth.ru

37-37,5 Температура, дијареа (лабава столче, дијареа) и повраќање во дете

Дијареа и температура 37.5Кога едно дете или на возрасен да истовремено се појавува subferilnaya температура (37-37,5), повраќање и дијареја (столица), лекарите може да се сомневаат гастроентеритис (заедничко цревни грип). Тоа се случува поради контакт со цревата на различни видови на вируси. Нивните метаболички производи се поттикне развој на воспалителниот процес кои влијаат на интестиналната мукоза. Детето има гастроентеритис е потешка отколку кај возрасните. Ако имунолошкиот систем на пациентот е силна, температурата се зголемува само до 37,5 степени, ослабени тело реагира посериозна. И дијареа и температура, односно 37,3 - 37,5 степени се целосно со соодветен третман. Но, во текот на овој период на пациентот е заразна.

За да се добие инфекција во цревата и да предизвика тешка дијареа и повраќање може да биде на различни начини:

 1. Заедно со лош квалитет на храна, неизмиено овошје истечен производи.
 2. Во употреба непревриена вода или капење во телото на вода со контаминирана вода.
 3. Кога гласно разговор со лице на пациент заразен стои до болна кивање.
 4. Можно и контакт-апарати за начин на инфекција. Тој често се случува во мешаниците.

Уништи вирусот средства за чистење не може, тој е многу здрав, не се плаши да тешка мразови, можат да го издржат топлина до 60 степени. Убиваат бактериите единствено решение се користи во дезинфекција. Периодот на инкубација на детето е мало, навлегува во телото, вирусот ќе почне да дејствува во рок од 16 часа. Прво уништени интестиналната мукоза, запира производството на ензими. Во цревата почнуваат да се акумулираат супстанции кои привлекуваат вода, па почнува пролив и треска се појави.

Симптоми температура 37, слабост, дијареа е сосема очигледно на цревната грип, во прилог, постојат и други знаци:

 • Дијареа нарушува дете на не повеќе од 10 пати на ден.
 • Може да предизвика повраќање.
 • Заедно со лабава столче, а температурата на пациентот пречи блага кашлица и болки во грлото, кои се веднаш по добивањето на посебни подготовки.
 • Болеста предизвикува дете изобилен движења на дебелото црево.
 • слуз во столицата е присутен.
 • Боја течна столица може да биде сиво-жолта или glinoobraznym.
 • Зголемување на температурата до 37 со дијареа кај детето може да биде придружена со гадење и повраќање.
 • Може да има болка и епигастрична област.

Овие симптоми се многу типични за други болести. И температурата на 37.2, 37.3, 37.5 и дијареа често придружени со колера или салмонелоза. Слаба треска и дијареа може да укажуваат на труење со храна. Во секоја болест клинички карактеристики, да ги отстрани, треба да се применуваат различни третман, па затоа е важно појавата на симптомите опишани за да се откаже од начините на национален третман и се однесуваат на претставниците на официјалната медицина.

Како да се третираат дијареа и температура од 37,5?

Дијареа кај деца и температура 37,5Од провоцираат гастроентеритис кај детето може да биде вируси од различна природа, една линија на третман не постои. Третманот е симптоматски. Тоа е важно да се спречи губење на телесните течности, намалување на токсичност, да се врати на цревната флора и го врати на нормална работа. Ефективен третман може да го запре тешка дијареа, повраќање и да ги елиминираат предизвика температурата на телото во нормала во пет дена. Главниот акцент на третманот - за да се елиминира болни симптоми и да се спречи повторување (појава на секундарна инфекција).

Општата шема на третманот е како што следува:

 1. Одлемување со раствор подготвен од rehydron во прав.
 2. Почитувањето на строга диета.
 3. Услови за прием sorbents.
 4. Дополнување способен да се елиминира дијареа и температура 37.
 5. Приемот на ензими.
 6. По акутната фаза на обновување на цревната микрофлора.

Како тактика може да помогне да се ослободи од дијареа со температура до 37,5. Третманот на болеста може да оди дома, но целта е да бидете сигурни дека на лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Абдоминална болка, дијареа и повраќањеАбдоминална болка, дијареа и повраќање
Дијареа, повраќање, слабост, а температурата во деца и возрасниДијареа, повраќање, слабост, а температурата во деца и возрасни
Акутна инфективна гастроентеритисАкутна инфективна гастроентеритис
Поспаност, дијареа и повраќање кај детеПоспаност, дијареа и повраќање кај дете
Дијареа, температура и болки во стомакотДијареа, температура и болки во стомакот
Гастроентеритис кај доенчињаГастроентеритис кај доенчиња
Дијареа и течење на носот кај детеДијареа и течење на носот кај дете
Дијареа од грип кај возрасни, кај деца: симптоми, третманотДијареа од грип кај возрасни, кај деца: симптоми, третманот
Треска, кашлица, namork, дијареа (пролив) кај деца и возрасниТреска, кашлица, namork, дијареа (пролив) кај деца и возрасни
Дијареа болки во коските и температуратаДијареа болки во коските и температурата
» » » 37-37,5 Температура, дијареа (лабава столче, дијареа) и повраќање во дете