ma.gurushealth.ru

Ниска температура дијареа (дијареа)

Ниска температура дијареаКога детето се појави истовремено дијареа и ниска температура (37,5 степени), овие симптоми може да укажуваат на присуство на голем број на болести. Опасни и, исто така, ниска температура (35 степени), во врска со дијареа. Тоа може да биде предизвикана од повеќе фактори. Кој, ајде да се справи заедно.

Детето има мала температура за време на дијареа може да се случи поради различни причини. Бебињата во првите два месеци од нејзиниот живот, таа укажува на несовршенство на системот за терморегулација. Во исто време, дијареата е придружена со губење на сила во текот на развојот на цревна инфекција или кратко време по инфекцијата кај постарите деца. Факт е дека секој цревна инфекција придружена со треска, па им даде посебен средства кои може да се сведува на болно дете. Примање на антипиретици често станува причина за намалување на температурата на телото под нормалата.

Значително намалување во перформанси може да се случи веднаш по лекување и закрепнување на мало дете. Таквата состојба лекарите го нарекуваат "недостаток на енергија". Детски тела многу брзо доаѓа на живот, па државата полека да се врати во нормала.

Ниска температура и дијареаПостојат фактори кои можат да предизвикаат појава на двете дијареа и ниска телесна температура. Тие мора да бидат наведени одделно:

  1. Недостаток на витамини и минерали. Со развојот на анемија, на пример, многу често има долгорочни пад на температурата и дијареа. Иста реакција може да се случи кога телото е изложено на младите тинејџери стрес предизвикан од употребата на различни неизбалансирани диети. Тие предизвикуваат брзото намалување, и понатаму по должината на синџирот: физиолошки процеси се забави, температурата паѓа до 35 степени, формирана вознемирен стомак, ќе се појави пролив.
  2. Дефекти на имунолошкиот систем, го слабее по болест, никакви ефекти врз имунолошкиот систем. Таквите неуспеси често се придружени со треска од низок степен, и да ја продолжи дијареа.
  3. Специфична токсичност. Просечна труење со храна предизвикува остар треска, но понекогаш телото на детето реагира на посебен начин на некој токсин, покрај опишаните симптоми, треска и тремор. Но, повеќето типични случај - предозирање со тетраетил олово.
  4. Хроничниот стрес. телото на детето е многу чувствителна на прекумерна психолошки притисок. Многу опасно синдром на хроничен замор во адолесценцијата. Дека тој може да предизвика трајно оштетување на параметрите на телото, како и нарушување на гастроинтестиналниот тракт, кој се манифестира во форма на дијареа. Ние не можеме да го игнорираме таква состојба што постојат шанси за развој на дисфункција на други внатрешни системи.

Ние, исто така може да се идентификуваат неколку фактори кои може да предизвика ниска температура и дијареа. Оваа е алергиска реакција, ниско ниво на хемоглобин, ендокрини заболувања, заболувања на мозокот.

Ниска температура и дијареа, што да правам?

Малку температура и дијареаАко температурата на дијареа падна помалку од нормално, но брзо закрепна, не се грижи. Побара медицинска помош е потребна само кога оваа состојба трае два дена. Првиот е да се покаже педијатар на детето. Тој ќе ја процени на општата состојба, изврши преглед на пациентот, пропишува тестови (комплетна крвна слика, ЕКГ, крв биохемија). Ова ќе помогне да се утврди причината и пропишува ефективен третман.

Кога температурата е ниска и дијареа се последица на замор или намален имунитет, лекарот ќе го менуваме начинот на исхрана, промена на владата да го советува пациентот да се зголеми физичката активност.

Кога постои сомневање за латентна хронични болести, постои потреба за понатамошни консултации на други специјализирани лекари во педијатриски невролог, на пример, доктор на функционална дијагностика, гастроентеролог, ендокринолог. Тие може да назначи дополнителни тестови и третман се прошири во поинаква насока. Важно е да се донесат сите врати во нормала перформанси.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Абдоминална болка, дијареа и повраќањеАбдоминална болка, дијареа и повраќање
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Дијареа и течење на носот кај детеДијареа и течење на носот кај дете
Висока температура и дијареа при никнување на забите кај децатаВисока температура и дијареа при никнување на забите кај децата
Осип, дијареа, повраќање и температураОсип, дијареа, повраќање и температура
Труење со дијареа, треска, повраќање кај детеТруење со дијареа, треска, повраќање кај дете
Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?
Дијареа кога aureusДијареа кога aureus
Повраќање, дијареа и температура на детеПовраќање, дијареа и температура на дете
Температура треска и дијареа (дијареа)Температура треска и дијареа (дијареа)
» » » Ниска температура дијареа (дијареа)