ma.gurushealth.ru

Пролив, болки во грбот и болки во грбот

Пролив и болкаКога во исто време пациентот има болка во долниот дел на грбот, во задниот дел и дијареа, овие симптоми може да укажуваат на различни болести. Ова може да биде цревна инфекција и егзацербација на слепо црево. Некои жени кои се во последниот триместар од бременоста се забележани во право пред себе болка труд и дијареа. Се дефинираат себе она што се случи на патологија, тоа е тешко, кој е зошто тоа е толку важно да се откаже од себе и веднаш јавете се на лекар.

Воспаление на слепото црево болка не е локализиран, тоа е само таму, како глатко истури од стомакот на правото дел од неа. Дијареа, а ретки столици има жолта боја и без мирис. Најчесто, пациентот страда лажни, но болно тенезми дефекацијата не донесе олеснување. Со цел да бидете сигурни на дијагнозата, важно е да се следи патот на болката. Тоа не започне на половината и околу папокот, а потоа се движи во областа на правото на препоните и се фокусира таму, веднаш над локацијата на хип коска, така што тоа е дадено во сакрум и се појавува во долниот дел на грбот.

Видео: Дијагноза на болки во грбот, крстот, coccyx. долниот дел на грбот

Стомакот тогаш станува цврста, тоа отекува. Стани и се исправи на пациентот не може. Тоа го намалува интензитетот на болеста само кога пациентот лежи на неа и го фетална позиција.

Зошто болки во грбот и дијареа?

Болки во грбот, и дијареаМногу често болки во долниот дел на грбот и тешка дијареа се појави во некои болести на тенкото и дебелото црево. Предизвика слични симптоми може да влошување на пептичен улцер, хронична ентеритис или колитис. Зошто се случува ова?

Кога чирови непријатност првично започне во стомакот. Тие се полоши кога пациентот е злоупотреба кисела или зачинета храна, ако тоа може да биде долга пауза гладни помеѓу оброците. На чир болка поени, која е формирана во десната страна, која, како што се "шета", со потекло од долниот дел на епигастриумот, а потоа се качува кон епигастриумот, а потоа се предал во грбот или во градната коска. За разлика од слепо црево, телесната температура на чир не го зголемува притисокот врз погодените области не се зголеми на непријатност, туку напротив, го носи малку олеснување. Ако пациентот облоги на колена, и да ги привлече кон стомакот, болки во грбот веднаш си оди. Друг симптом поврзан чирови - тешки постојана дијареа. Течни столици покажува степенот на развој на патолошка состојба. На пример, ако проливот е црна, постои голема веројатност за отворање на внатрешно крварење. Дијареа со хаотичен храна остатоци вели за можно формирање на фистула во тенкото црево. Дијареа може да се случи на чир поради земање на одредени лекови.

Во хронична ентеритис и колитис болка, за разлика од дијареа е секундарно.

Видео: Како да се ослободите од болката во грбот цела недела !!!

Постојат голем број на болести на карличните органи, кои исто така се во состојба да предизвика појава на симптоми се опишани. Ако на позадината на заболувања на температурата на телото се зголемува, тоа укажува на голема веројатност за развој на воспалителните процеси во цревата, предизвикани од навлегување на инфекција. Тумори на панкреасот, воспаление, заразна природа, илеус - во овие болести може да се појави болка во грбот со дијареа, но тие се одраз на карактерот.

Тоа е, не постои јасна локализација на симптомите, неговите манифестации не се засилуваат, вознемирени од време на време. Во овој случај, пациентот не се забележи во неговиот рбет вкочанетост. Ако причината на болеста се заболувања органи се наоѓа во мала карлица, боли сакрум. Болка што произлегуваат во долниот дел на грбот, што укажува на патологија влијае на тела кои лежат во долниот дел на стомакот (ова црево). Кога се набљудува на желудникот или панкреасот болест, болката се јавува во горниот лумбален сегменти. Што да правите кога болка во грбот и дијареа? Не чекајте се додека не стане лошо на сите, јавете се на "брзо" и побара помош од гастроентеролог.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Абдоминална болка, дијареа и повраќањеАбдоминална болка, дијареа и повраќање
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Наштети на бубрезите и дијареаНаштети на бубрезите и дијареа
Слепо црево во бременоста, симптоми, знаци, третманСлепо црево во бременоста, симптоми, знаци, третман
Дијареа, температура и болки во стомакотДијареа, температура и болки во стомакот
Зошто да се повлече од долниот дел на стомакот и дијареа кај жените?Зошто да се повлече од долниот дел на стомакот и дијареа кај жените?
Тешка грчеви во стомакот, грчеви во стомакотТешка грчеви во стомакот, грчеви во стомакот
Воспаление на слепото црево со деца: Симптоми, знаци, причини, третманВоспаление на слепото црево со деца: Симптоми, знаци, причини, третман
Прва помош за акутни болки во стомакотПрва помош за акутни болки во стомакот
Зошто е често болки во стомакот и дијареа (пролив)?Зошто е често болки во стомакот и дијареа (пролив)?
» » » Пролив, болки во грбот и болки во грбот