ma.GurusHealth.ru

Дијареа од млечни млеко, јогурт, урда

Видео: млеко, јогурт, урда - сето она што не сте знаеле за млечни производи

Дијареа од млекоТоа често се случува како што се дијареја болест се јавува кога конзумирање на млечни производи. Ова може да укажуваат на различни болести кои бараат итен третман, бидејќи во отсуство на соодветна терапија, што може да доведе до сериозни компликации. Ако дијареа е резултат на она што луѓето го јаделе било сомнителна храна, а тој со овој температура над 38 степени, итно треба да се јавите на лекар. Истото треба да се направи кога столицата, се издвојува како пролив, крвави содржи подмножества и тешка болка во стомакот не оди повеќе од два дена.

Варење на млеко може да се случи не само кај возрасните, и тоа е можно дека појавата на детето. Затоа, тоа е често родителите го покренува прашањето за тоа зошто бебето по пиење млеко - урда, кисело млеко или сирење, и јадења од нив, дијареа почнува. Во повеќето случаи, оваа ситуација не е ништо опасно и непријатни симптоми на дијареа може да помине доволно брзо. Но, сепак, секогаш треба да бидат на стража.

Видео: Млечни производи: јогурт, сирење и павлака во g.Nyachang, Виетнам

Зошто дијареа од млеко?

Мошне често може да се слушне од пациентот на прашањето зошто во развој дијареа, млеко, сирење, јогурт. Типично, ваквите непријатен симптом е дијареа, млечни производи, може да биде показател на поединец или нивната нетрпеливост на тоа лице или од најдобрите во историјата на дефицит на лактаза. Исто така, таквата состојба може да се случи кога храната е слабо се вари како резултат на болест, како што се панкреатитис. Во овој случај, употребата на дури и минимално количество на било млечни производи доведува до надуеност и болки во стомакот, се јавува веднаш по дете или на возрасен да јадеа, како и дијареа. Овој вид на болест се нарекува ферментивни.

лактаза дефицит се карактеризира со тоа што во дигестивниот систем не може да и се вари и асимилираат лактоза - лактоза, а тоа предизвикува забрзано повлекување од телото во форма на дијареја која се јавува како резултат на употребата на храна кои содржат неа. За најголем дел лактаза дефицит провоцира дијареа, тоа е генетски определен.

Главните симптоми на различни течна столица, се случуваат само по јадење млечни производи и храна од нив, а кај децата и возрасните е хроничен пролив. Детето има проблеми со стомакот и цревата, во овој случај, исто така, може да се изрази со запек. Главниот метод за лекување на оваа болест е да се елиминира од вашата исхрана храна која содржи лактоза. Често може да се слушне ова прашање, зошто може да предизвика дијареа јогурт или урда, и дали употребата е дозволена не само нив, но, исто така, млеко, ако имате дијареа?

Дијареа, сирење може да се поврзе и на фактот дека тој е корумпиран и тоа не секогаш може да се види во навремено. Кајмак може да предизвика дијареа и кога се користи во големи количини. А дел од обемот на околу 150-200 C. Тој препорача дека сите експерти во dysbacteriosis. Употребата на тоа во текот на оваа болест е тоа што содржи големи количини на протеини, корисни за организмот. Поради ова сирење помага да се елиминираат негативните појави кои произлегуваат од варење.

Дијареа, кефир може да се случи ако пациентот има зголемување на киселоста на желудникот, па затоа не се препорачува за време на акутната фаза на болеста. Но, по акутната фаза на болеста, проследено со водена дијареа, ќе се одржи, тоа ќе биде можно да се користи 1 чаша пред спиење и помеѓу ручекот и вечерата. Лекарите советуваат јогурт, како бактерија која се содржи во млеко пијалаци, помогне да се врати нормалниот микрофлора во стомакот.

дозволена е тоа да се користи млеко ако имате дијареа?

Дијареа, кефирТечни столици - секогаш е непријатна појава, и сакаат да се ослободи од него што е можно поскоро, бидејќи тоа значително влијае на квалитетот на животот. Во овој случај, се препорачува да се следат начинот на исхрана и по процесот на дефекација е да не се јаде ништо за неколку часа. Течност, и пред и после јадење се препорачува да се пие колку што е можно повеќе. Во овој случај, зелен чај или сок од јаболко.

Видео: Зошто не ја користите вечер млечни производи

Но, млеко пијалаци (кисело млеко и јогурт), и производи од него (урда) од исхраната е подобро да се исклучи, како што е резултат на нивното прифаќање, и може да се појави пролив. Нивната нетрпеливост може да предизвика течни столици со слуз, лоши, па дури и штетни за стомакот. Покрај тоа, како проблем се јавува како дете, а возрасните се случува почесто. Дијареа после јадење на млеко многу непријатна работа, сепак, не е критична. Болест во таква ситуација, тоа може да потрае и без лекови, ако едноставно не сакаат да ги користат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Труење со храна во Togliatti: 29 деца во болницитеТруење со храна во Togliatti: 29 деца во болниците
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Урда со дијареаУрда со дијареа
Млечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урдаМлечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урда
Труење со дијареа, треска, повраќање кај детеТруење со дијареа, треска, повраќање кај дете
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Дијареа, кашаДијареа, каша
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?
» » » Дијареа од млечни млеко, јогурт, урда