ma.gurushealth.ru

Дијареа (пролив) од слатки

Од слатка дијареаЦревната варење, обично придружени со дијареја, надуеност, татнеж стомакот. На причини за дијареа се претежно повреди на гастроинтестиналниот тракт. Главните точки кои влијаат на развојот на патолошки процеси во гастроинтестиналниот тракт, вклучуваат:
  • квантитетот и квалитетот на храната;
  • состојбата на дигестивниот тракт;
  • квалитативен и квантитативен состав на микрофлора.

Слатки во форма на торти, колачи, бонбони, колачи и многу повеќе во умерени дози е потребно. Главната придобивка на шеќер е за снабдување на организмот со јаглени хидрати, обезбедување на тоа со потребната енергија. Покрај тоа, во својот состав има и супстанции кои се промовира производството на серотонин, т.н. "среќа хормон". Сепак, overreliance слатка, тоа може да доведе до сериозни последици за здравјето, до развој на рак на дебелото црево.

Од најчестите заболувања во органите за варење со прекумерно консумирање на храна класифицирани како "слатка" е дијареа. процесот на варење е обезбедена од страна интеракција на јаглени хидрати и панкреасот амилаза disaharizad цревни сок. Фактот дека на прекумерна количина на дисахарид (шеќер) не успева да се подели во гликоза и фруктоза, за да може да се обезбеди нормална апсорпција и понатамошен развој на процесот на варење. Преостанатиот во луменот на дебелото црево, дисахариди привлечат вода, и интестинална микрофлора стимулира ферментација со зголемена перисталтика. Како резултат на тоа, слатка предизвика дијареа.

Од слатка дијареаМногу често дијареа од слатка белешки кај малите деца, поради недостаток на формирањето на внатрешните органи. Понекогаш повреда на јаглени хидрати процесот на варењето на храната е вродена, а потоа дури и во мали дози предизвикуваат дијареа слатка.

Користење наместо замени содржат шеќер сорбитол, што често доведува до дијареа. Причината е тоа што човечкото тело не гледаат на сорбитол и затоа не може да се вклучи во процесот на варењето на храната. Како и за други засладувачи, фруктоза, која се користи во печива, бонбони, газирани пијалаци, се вари, но со големи тешкотии, кој исто така води до дијареа. Слатки во форма на торти, колачи, содржи многу маснотии, се бара зајакнување на моторната функција на цревата. Соодветно на тоа, се зголемува перисталтиката активност што доведува до дијареа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
После јадење, постојана дијареа (пролив)После јадење, постојана дијареа (пролив)
Сирење дијареа (дијареа)Сирење дијареа (дијареа)
Dysbacteriosis панкреатитDysbacteriosis панкреатит
Може да се пие ако имате дијареа?Може да се пие ако имате дијареа?
Дијареа (пролив) кај мажитеДијареа (пролив) кај мажите
Дијареа, минерална вода и зелен чајДијареа, минерална вода и зелен чај
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Може ли да се пијат кефир со дијареа?Може ли да се пијат кефир со дијареа?
Дијареа со слуз и крвДијареа со слуз и крв
Кои житни не е можно ако имате дијареа (пролив)?Кои житни не е можно ако имате дијареа (пролив)?