ma.gurushealth.ru

Пролив (дијареа), по цефтриаксон

Видео: зајакнување на имунитетот по антибиотици

Цефтриаксон може да предизвика дијареаИ покрај фактот дека антибиотиците се многу ефикасни во лекувањето на многу бактериски инфекции, сите тие имаат една негативна карактеристика - по завршувањето на терапијата кај повеќето пациенти, има пролив. Ова важи и за таква извонредна антибактериски препарати, како што цефтриаксон. Дијареа во позадина на неговиот прием таму многу често. Лекот се однесува на 3-та генерација цефалоспорини, и има многу широк бактерицидно дејство. Индикации за употреба на оваа дрога е прилично широк спектар на инфективни и воспалителни патологии бактерицидно природата.

Овој антибиотик одамна е призната од страна на експерти од различни области на медицината и најде широка примена во лекувањето на многу болести. Но, она што се случува со пациентот, ако ефектот на третманот е придружена со негативните последици, што е појавата на дијареа цефтриаксон? Е излечен една болест, веднаш ќе почне третман повторно се појави патологија? Всушност, не е се така лошо, и појавата на дијареа предизвикани од овие антибиотици, може да се избегне.

Видео: Антибиотик - поврзани дијареа. Козлов РС

Секое антибактериски агент, вклучувајќи цефтриаксон, предизвикува дијареа само ако правилно мерки за спречување или предозирање со дрога. За да се спречи појавата на дијареа, тоа е потребно да се преземат следниве:

  1. Бидејќи лекот се администрира интравенски или интрамускулно, директен ефект врз слузницата на дигестивниот систем, тоа не мора, според тоа, за да се избегне предозирање и да се спречи развојот на дијареа цефтриаксон, следете доволно за препорака на лекар и да се избегне самолекување;
  2. За време на терапијата со овој лек се препорачува да се следат начинот на исхрана, со исклучок на било диета на несмилаем и слабо сварлива производи, така што нема да предизвика цревата да работат во вонредна состојба на владата. Исто така потребно е да се вклучат во исхраната на млечни производи со живи бактерии. Тие се врати на цревната микрофлора и не се развие дијареа, цефтриаксон. Тие вклучуваат природен јогурт и кефир, со мал рок на траење.

Но употребата на алкохол пијалоци за време на третманот со цефтриаксон е строго забрането, бидејќи тие не само што може да предизвика водена дијареа, или други, посериозни, несакани реакции на телото, но, исто така, значително го намали ефектот на влијанието на лекот. Исто така не се препорачува за високо емоционални или физички стрес.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цефтриаксон (seftriahon) *. Цефалоспорински антибиотик од третата генерација. Со хемиска структура…Цефтриаксон (seftriahon) *. Цефалоспорински антибиотик од третата генерација. Со хемиска структура…
Дијареа, азитромицинДијареа, азитромицин
Цефтриаксон за панкреатитисЦефтриаксон за панкреатитис
Лекување на инфекции на уринарниот тракт (ИУТ) кај деца. антибиотициЛекување на инфекции на уринарниот тракт (ИУТ) кај деца. антибиотици
Детски сируп од дијареаДетски сируп од дијареа
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Дијареа (пролив) од Аугментин детеДијареа (пролив) од Аугментин дете
Метронидазол за дијареаМетронидазол за дијареа
Дијареа (дијареа) од ursosanДијареа (дијареа) од ursosan
Таблети хлорамфеникол за дијареа (дијареа)Таблети хлорамфеникол за дијареа (дијареа)
» » » Пролив (дијареа), по цефтриаксон