ma.gurushealth.ru

Дијареа во вториот триместар од бременоста

Дијареа во вториот триместарДијареа за време на бременоста е резултат на нарушување на процесот на апсорпција на вода во крвните садови на цревата. Дијареа е предизвикана од зголемената храна движењето на дебелото црево или оштетување неговата слузница. На сцената на феталниот развој може да се подели на гестациската старост на три дела. Помеѓу 13 на 24 недела, овошје расте на повеќе од дваесет сантиметри, таа целосно да се формираат внатрешни органи, структура на телото, како и првата влакната се појави на главата. Можеме да кажеме дека на крајот на вториот триместар, бебето е најсигурен на сите негативни влијанија.

Дијареа во вториот триместар од бременоста, ако продолжи за подолго време или е тешка, значително влијание врз севкупната состојба на матичното тело. Со оглед дека во времето на жената се соочува со двоен товар, на имунолошкиот систем со дијареа во вториот триместар не може да преживее и да успее. Во овој случај, дури и мало прекршување на правилата на здравата исхрана и физичката активност, дури и во подготовката на телото, може да предизвика дијареа и како резултат на тоа, да влијае на здравјето на бебето.

Видео: 2 триместар од бременоста. Моето искуство + Совети + стомак

Меѓу причините за дијареа во вториот триместар вклучуваат:

  1. Влошувањето на функционалните способности на гастроинтестиналниот тракт да се вари храната.
  2. Силен емоционално искуство.
  3. Труење со истечен или лош квалитет на производите.
  4. Цревна инфекција.
  5. Црв наезда.
  6. Егзацербација на хронични болести на желудникот и цревата.

Видео: Во вториот триместар од бременоста - Дел 1

Дијареа на 15, 16, 20, 22, 24 недела

дијареа во вториот триместар од бременостаВо зависност од должината на вториот триместар на влијанието на дијареа на феталниот развој може да има различен карактер. Во 15-тата недела. црниот дроб детето е веќе почнуваат да произведуваат жолчката и панкреасот произведува инсулин кој го претвора во глукоза енергија. Дијареа на 15 недели од бременоста, предизвикана од инфекција, може да влијаат на нормалното функционирање на овие органи, предизвикува вродени болести на црниот дроб и панкреасот.

Видео: Бременоста. 2 триместар

Најголемата опасност е пролив во текот на бременоста 16 недели. Тоа беше во текот на овој период заврши формирањето на фетусот и плацентата. Со дијареа во 16 недела. Како вируси и бактерии навлезат во заштитна бариера или ако дехидратација се јавува на женското тело, ефектите од дијареа за нормален развој на фетусот може да биде многу негативен карактер.

До крајот на 20 недела. второто тримесечје на детето мозокот нервните клетки се формираат, одговорни за подобрување на основните сетила - вкусот, мирисот, допирот, слухот, перцепција на светлината. Детето се чувствува на матичната држава, реагира на надворешни звуци, реагира на стресна ситуација зголемена активност. Дијареа во текот на бременоста 20 недели, предизвикано од нервен нарушувања можат да влијаат на квалитетот на формирање на чувствата на детето. Течност загуба во дијареја на овој термин може да се промовира повреда на плодот се должи на намалување на обемот на амнионската течност.

Видео: вториот триместар од бременоста

дијареа во вториот триместар од бременостаДо 22-та недела. Вториот триместар е брзиот раст на мускулите и коските ткиво. Во овој период, жените треба да ја зголеми потрошувачката на храна богата со калциум и железо. Дијареа на 22-та недела може да се активира од страна на прекумерна доза на витамини и минерали комплекси, железо кои содржат препарати. Во овој случај, треба да се консултираат со лекар за да се прилагоди нивната исхрана или замена на витамин комплекси.

До 24-тата недела. детето заврши формирањето на органите и системите во целост, а тежи околу 500-600 грама. Кога фетусот движење може да биде повремени контракции кои укажуваат на матката се подготват за идните испорака. На 24 недела од бременоста, дијареа може да биде предизвикана од притисокот на фетусот и амнионската течност во сфинктер. Во секој случај, само-лекувам не може во секој случај, повеќе, така што на крајот на вториот триместар на забранети лекови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ултразвук слабеењето во студијата. Степени на ултразвучни слабеењето за време на минување преку…Ултразвук слабеењето во студијата. Степени на ултразвучни слабеењето за време на минување преку…
Дијареа во третиот триместар од бременостаДијареа во третиот триместар од бременоста
Диареа за време или после овулацијатаДиареа за време или после овулацијата
Третман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременостаТретман на пациенти со рак на грлото на матката, во комбинација со бременоста
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Бремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дозиБремените жени не можат да пијат алкохол, дури и во минимални дози
Скрининг 2 триместар биохемиски скрининг во вториот триместар од бременоста, резултатите и дефектСкрининг 2 триместар биохемиски скрининг во вториот триместар од бременоста, резултатите и дефект
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Спонтано фетусот намалување на близнаци. Дијагноза и диференцијација на спонтани феталниот…Спонтано фетусот намалување на близнаци. Дијагноза и диференцијација на спонтани феталниот…
Ефект нухална евалуација на биохемиски скрининг. Биохемиски скрининг на феталниЕфект нухална евалуација на биохемиски скрининг. Биохемиски скрининг на фетални
» » » Дијареа во вториот триместар од бременоста