ma.gurushealth.ru

Што може да се јаде кога бремена дијареа?

Видео: Третман на дијареа за време на бременоста

Што може да забремени ако имате дијареа?Дијареа е честа и често не можат да предизвикаат посебен интерес, ако болести на дебелото црево не е поврзана со било која болест. Сепак, тоа не е случај со дијареа кај бремената жена. Во овој случај, жената мора прво да се направи се за да не им наштети на вашето дете, раѓање на здраво бебе.

Што може бремена дијареа утврдени по посетата на лекар и врз основа на стручни совети. Како што е познато, главниот фактор во елиминацијата на симптоми на дијареа е правилна исхрана, елиминирање на менито производи, иритирачки ефект врз мукозните мембрани. Со оглед дека жената носи исхраната на детето со дијареа кај бремени жени има свои особености.

Што можете да јадете ако имате дијареа бремена?

Дијареа за време на бременоста следниве причини може да биде предизвикана од:

 1. Хормоналните промени, утрото болест.
 2. Нови гастрономски наклонетости, отфрлањето на алергиски реакции вообичаената храна.
 3. Нервоза, вознемиреност, раздразливост.
 4. Труење со храна, цревни паразити и вируси.
 5. Влошување на постоечките болести.

Општо правило на власта, без оглед на причините што предизвика дијареа кај бремената жена е за пиење многу течности, и да добијат дробни делови од храна, но често. Меѓу производите што може да биде бремена со дијареа мора да бидат присутни:

 • скован храна;
 • зеленчук, особено моркови;
 • јогурт, заситен во живо, активни култури;
 • посно месо;
 • супа од зеленчук, постен супа со кнедли од ориз.

Што може да бремени жени со дијареа?Од пијалаци да се исклучи безалкохолни пијалоци кои содржат шеќер и заменици, јаболко и грозје сокови. Ако обичниот човек во случај на дијареа се препорачува да гладуваат еден или два дена, на бремената жена не може да гладуваат. Единственото нешто што може да биде на првиот ден од дијареа, бидејќи тоа ја намали количината на храна, ограничување на ориз вода, варен ориз, зеленчук супа, морков сок, јогурт.

Иако течност е потребно да се консумираат најмалку два литри на ден, тоа се пие во мали голтки е потребно, во мали делови, одржување на интервалот помеѓу дози од најмалку половина час.

Храна да се јаде свежо подготвен на собна температура, како топла или ладна храна и пијалаци, негативен ефект врз слузницата. Ако нарушување за време на бременоста е предизвикана од инфекција со бактерии или влошување на хроничните болести, исхрана вклучува храна со состојба со оглед на овој фактор. Во акутната фаза мора категорично да ја исклучи употребата на свежо овошје и зеленчук, кафе, слатки, житарки од цели зрна.

Дека можете да јадете ако имате дијареа бременоста, лекарот препорачува, врз основа на карактеристиките на женското тело, причините што ги предизвикале пролив и природата на бременоста. Кога јаде, дури и ако тоа е светлина закуска, не може да се јаде во движење и се брза. Секој оброк треба да биде придружена со одмор и по ручекот остатокот треба да биде најмалку два часа и по можност одмор во кревет.

Што е дијареа бремена?По стабилизирањето на состојбата на телото кога исечени акутна манифестација на дијареа, можно е да се препорача следниве исхрана:

 1. Посно месо, исчистени од филмови и бари на пареа.
 2. Бари на пареа или варени посно риба во форма на хамбургери, ќофтиња и сл.
 3. Зовриена вода овес и ориз каша, мукозните супи, варени тестенини.
 4. Варени или печени зеленчуци.
 5. Варени јајца или јајца омлет.
 6. Сува бел леб, сушење, крекери.
 7. Пире, mousses, гелови, желе од бобинки и овошје.

Во исто време, ние не треба да заборавиме дека за нормален развој на фетусот, тоа е потребно да се обезбеди балансирана хранлива храна и витамини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка во стомакот по дијареаБолка во стомакот по дијареа
Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децатаАлергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата
Дијареа доење кај доилкиДијареа доење кај доилки
Црви, и дијареа кај детеЦрви, и дијареа кај дете
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Дијареа пред раѓањето, колку започнува?Дијареа пред раѓањето, колку започнува?
Колку дена од дијареа трае?Колку дена од дијареа трае?
Дијареа во почетокот на бременостаДијареа во почетокот на бременоста
Дијареа, кашаДијареа, каша
Суспензија од дијареа за деца и возрасниСуспензија од дијареа за деца и возрасни
» » » Што може да се јаде кога бремена дијареа?