ma.gurushealth.ru

Може ли да се пијат кефир со дијареа?

Кефир со дијареаПрашањето е контроверзно поради загриженост за многумина. Според експертите, јогурт големо влијание на дебелото црево и може да помогне запек и дијареа. Зошто се случува ова? На работа е тоа што во својот состав содржи голема количина (околу 22 видови) на разни микроорганизми и млечна киселина бактерии, кои се додаваат на млеко за да ферментира во производството на тој производ.

Тие придонесуваат за нормализација на гастроинтестиналниот тракт, како и реставрација на корисни микрофлора. Само стекнување на јогурт од дијареа дефинитивно треба да се погледне на денот на истекот. Најефикасен во варење ќе биде "во живо" пијалок, односно оној кој може да се чуваат подолго од 7 дена. Тоа е исто така богата со макро и микроелементи, протеини и витамини неопходни човек за време на неговата болест.

Видео: Вистината и митовите за кефир. дел 2

Поради неговиот состав "во живо" јогурт - одличен пробиотик го подобрува квалитетот и составот на цревната флора, како и инхибиција на растот на патогени кои предизвикуваат дијареа. Покрај тоа, пијат quenches жед, го зајакнува имунолошкиот систем и ги отстранува отровите. Lactobacillus acidophilus и Lactobacillus обновување на оштетени цревниот епител. Сето ова го прави јогурт со варење неопходен инструмент. Благодарение на неговите ноќни пијалок може многу да го намали времетраењето на дијареа и да се забрза протокот на обновување на дебелото црево.

Кефир дијареа, индикации и контраиндикации

Може ли јогурт ако имате дијареа?Пијте кефир може да биде веднаш по завршувањето на акутни симптоми на дијареа за време на која бара целосна пост, што е, на ден 2 со изглед. На првиот ден од неговата употреба не е дозволено од две причини:

Видео: 10 факти за кефир, кои што не сте знаеле!

  • Тој е во состојба да се забрза подвижноста на гастроинтестиналниот тракт, а со тоа влоши појава на синдромот;
  • На кисела производ е иритирачки на воспалени мукоза.

2 со ист ден на дијареа, намалена фреквенција на водени измет, и се повлекоа болни, бара пациенти кои примаат јогурт без контраиндикации за неговата употреба. Тој е, во овој случај на најдобар начин да се врати на скршени патогени бактерии цревната микрофлора и нормализира процесот на варење и апсорпција на хранливи материи. Кефир можат да пијат ако имаш пролив за 2 чаши на ден - една наутро и една навечер за 2 недели. Контраиндикации за употреба во текот дијареа се како што следува:

Видео: Како да се губат телесната тежина од 10 килограми за една недела согорувањето на мастите коктел Јогурт и цимет за губење на тежината

  • Лактоза нетолеранција. Во овој случај, употребата на млечни производи во експерти во исхраната исхрана е строго забрането. Наместо нив да се врати микрофлора, пробиотски препарати треба да се преземат од аптека;
  • Контраиндикација за стандардот прием јогурт дијареа се гастроинтестинални болести со висока киселост. Во овој случај, се препорачува да се замени со малку маснотии домашен јогурт;
  • Возраста на детето и до една година. Таквите деца означени нетолеранција на казеин протеин;
  • Варење, се случуваат во хронична форма. Од овој производ се означени со светло лаксативно дејство во користењето на својот народ со хронична дијареа лесно може да предизвика јакнење на лабава столче.

Сите други пациенти се препорачува да го користите овој производ во третманот на дијареа. Само не се слуша на митот за придобивките од тридневната кефир. Bifidus бактерии не се размножуваат за време на продолжената складирање на производот. А минатото својот рок на траење е само профит предизвика варење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Дијареа од млечни млеко, јогурт, урдаДијареа од млечни млеко, јогурт, урда
Јогурт за цревните dysbiosisЈогурт за цревните dysbiosis
Може да се пие ако имате дијареа?Може да се пие ако имате дијареа?
Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?
Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?
Дијареа (пролив) од слаткиДијареа (пролив) од слатки
Лен коктел на dysbacteriosisЛен коктел на dysbacteriosis
Кефир за гастритисКефир за гастритис
Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?
» » » Може ли да се пијат кефир со дијареа?