ma.gurushealth.ru

Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?

млеко дијареаМеѓу прашањата за исхрана за време на дијареа и варење дозволено кога производите најчесто поставуваните прашања од страна на пациентите често може да се слушне е: "дали млекото ако имаш пролив?". Тоа е дадено од страна на луѓе не залудно, бидејќи се уште е контроверзно. Но, од медицинска гледна точка, се во ред уште се оние кои веруваат дека тоа е дозволено да пијат млеко дијареа свежи. Единствен исклучок се некои млечни производи, путер и во ограничени количини. Причините за оваа забрана се следниве:
  • Овој пијалок е сакан од многу плодна почва за патогени бактерии, кои секогаш го подобрува дијареа;
  • самото млеко често може да биде коренот на дијареа. Оваа состојба се јавува во случај кога едно лице има нетолеранција на лактоза, млеко шеќер, кои се расцепат со лактаза. Ако некој има овој ензим не работи правилно, или е во телото во доволни количини, веројатноста за појава на проблеми со стомакот и дијареа појава. Може да се постигне прекин на симптоми само во случај ако престанат да пијат овој пијалок. Покрај тоа, не се препорачува или свежи или во киселина форма. На престанок на користење на симптомите на лактоза исчезнува.

Видео: Дали можам да пијам млеко за губење на тежината?

Но, постојат исклучоци кои се дозволени за употреба на млеко за дијареа. Тоа е дозволено да го додадете во супи, пире од компири и житарици. Само протест во овој случај е оној кој треба да се пре-разредена. Маса својот удел во форма на разредување не треба да надминува една третина. Деривати овој пијалок е дозволено во храна со речиси без ограничувања. Вие исто така може да се користи на соја верзија. Често поставувани прашања, и дека она што е употребата на млеко од соја ако имате дијареа? Тоа е течност растително потекло, некои индикатори идентичен со колега кравата. Во болести на гастроинтестиналниот тракт предизвикани од недостаток на лактаза, експертите препорачуваат да го користите овој производ како замена. Своите корисни квалитети се како што следува:

  • Исхрана во текот на дијареа треба да содржи зголемена количина на протеин кој има само млеко од соја;
  • Тоа можат безбедно да се пие за лица со дефицит на лактаза, бидејќи овој ензим во него не е на располагање;
  • Масти содржина во пијалок е исто така многу ниско, па ако имате дијареа млеко од соја може да се користи во чиста форма, и тоа не ќе преоптоварување на цревата.

Видео: Дали е можно за возрасни за да пијат млеко?

Млечни производи за дијареа

Може ли млеко со дијареа?Нивната употреба се препорачува од страна на нутриционистите за пациенти со дијареа само во случај дека тие се направени врз основа на влошија. Исклучок е путер, кои се направени од свеж крем. Таа содржи неопходни за нормално функционирање на гастроинтестиналниот тракт масни киселини. Исто така, составот на путер вклучува голем број на корисни органски материи и витамини. Но да се користи дериват на млеко со дијареа треба да биде во ограничени количини. Безбедна дневна доза путер дијареа е околу 10 g. Таквиот износ хранат телото суштински елементи во трагови и витамини, останатите за тоа безопасни.

Видео: Лактоза нетолеранција. Кој не треба да пијат млеко

Многу пациенти се заинтересирани за прашањето и што млечни производи за дијареа може да се конзумира безбедно. Експертите на овие ограничувања за пациентите едвај воведени. На пример, кајмак е дозволено да се јаде во мали количини секој ден, бидејќи содржи многу протеини и калциум. Истото важи и за сирење, кефир и јогурт. Таквите деривати кисело млеко има позитивен ефект врз функцијата на цревата и да ги нормализира своите микрофлора. Многу луѓе веруваат дека ако пијат кефир, рокот на траење е завршена, тоа ќе предизвика закотвување сила и да престане дијареа. Но, оваа изјава е сосема неточни, како обичен кисело млеко пијалок не може по многу денови за складирање за да стане "во живо" јогурт, подготовка на посебни состојки.

Млечна киселина бактерии потребни од страна на телото за време на дијареа, исто така, може да се добијат од јогурт. Тие се користат во исхраната наменета за решавање на гастроинтестинални проблеми. Јогурт содржи големи количини на витамини и минерали кои го регулираат работењето на органите за варење. Кога дијареа црево најдобро да му помогне на 2 компоненти содржани во јогурт - Lactobacillus и калциум. Првата помош за да се врати скршени микрофлора, а вториот додава водени измет го загуби својот резерви.

Тоа произлегува од горенаведеното дека деривати и кисело и свежо млеко во текот на дијареа придонесе за враќање на нормалната функција на дебелото црево. Тоа е само да ги злоупотребуваат за да се избегнат евентуални негативни последици и не треба да биде. Доволно да јадат мала количина, туку секој ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Обнова од дијареа (пролив)Обнова од дијареа (пролив)
Долго-интестинални нарушувања кај децатаДолго-интестинални нарушувања кај децата
Причините за појава на дијареа кај деца, зошто дијареа?Причините за појава на дијареа кај деца, зошто дијареа?
Она што не може да се јаде ако имате дијареа?Она што не може да се јаде ако имате дијареа?
Силен црн чај за дијареа (пролив)Силен црн чај за дијареа (пролив)
Нетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причиниНетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причини
Дијареа од млечни млеко, јогурт, урдаДијареа од млечни млеко, јогурт, урда
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Може да се пие ако имате дијареа?Може да се пие ако имате дијареа?
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
» » » Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?