ma.gurushealth.ru

Дали е можно да супа ако имате дијареа?

Супа со дијареаВо тој случај, кога едно лице се појави пролив, еден лек не е доволно. Исхрана треба да се посвети посебно внимание. Многу пациенти претпочитаат да "умрат од глад" се гладни неколку дена, се јаде само ориз вода. Но, ова не е препорачливо, бидејќи оваа болест на телото има потреба од дополнителни сили да се справи со акутна цревна инфекција. Покрај тоа, пациентот мора да вклучуваат течност житарици дневно мени и супа. Дијареа тоа е практично главното јадење. Но за да го користите за готвење најдобро е прилично слаб пилешки бујон и дозволено експерти варење житарици и зеленчук. Придобивките од таквите супи консумира во текот на дијареа, е како што следува:
  • Житарици, варени во слаба супа, имаат добри својства обвивна и совршено заштита на воспалена слузокожата од надворешни негативни влијанија;
  • Пилешко има висока хранлива вредност и негува и поддржува ослабени тело болест;
  • Варен и сецкан зеленчук се користи за подготовка на супа, да помогне да се подобри цревниот мотилитет и, според тоа, за да се спречи дијареа.

Пилешко супа со дијареа се препорачува од страна на експерти, бидејќи тоа е совршено сварлива и да предизвика продолжено чувство на исполнетост поради постојните ткиво во него. Исто така, со тоа брзо се излачува штетни материи и токсини.

Пилешко супа со дијареа

Супа со дијареаПред да се готви супа за пациентите со дијареа треба правилно да се подготви теренот за тоа. Тоа е најдобро да се користи т.н. трети вода, на пример, по носењето на вриење птица неколку минути да зоврие, а потоа се спојуваат како резултат на супа. По втор пат да го стори истото, а само на третиот дел од водата може да се готви супа. Тоа е се смета готвењето да биде многу корисно за пациентите со акутна дијареа. Таму е исто така многу добар рецепт, која се препорачува за време на епизоди на дијареа:

Видео: ориз супа - не може да биде полесно

  • Подгответе 450 ml супа на начин опишан погоре;
  • Контрола на истите месо и се меле во мелница за месо, а потоа се стави назад во тавата;
  • Додадете 50 грама. компири, рендан на ренде и карфиол, расклопуваат на inflorescence, како и 15 грама. моркови.

Сите подготвени состојки се вари 30-40 минути и дополнително зеленчук каша. Јадете супа овој човек за време на дијареа треба да биде во форма на топлина и во мали делови, дозволувајќи им на хранливи материи содржани во него, подобро е да се купи, и не предизвикуваат воспаление на мукозните дополнителни оштетувања.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Додатоци во супи и чорби за гастритисДодатоци во супи и чорби за гастритис
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Ретки дијареа, течни столици реткостРетки дијареа, течни столици реткост
» » » Дали е можно да супа ако имате дијареа?