ma.gurushealth.ru

Дали е можно да се мед ако имате дијареа?

Видео: тиква! Древните азиски тиква третман! Чистење против црви. за потенција

мед дијареаЛуѓе, барем еднаш се соочи со дијареа, се сеќава на сите непријатноста предизвикана од тоа, и нивните сомнежи и стравови за храна. За секој пациент со нарушување стомакот тоа е многу важно да се upotreblonnaya храна не е предизвикана од негативни симптоми, и да помогне да се справи со проблемот што е можно поскоро. Во оваа тешка ситуација, експертите препорачуваат да се вклучат во исхраната на снабдување мед. Дијареа мед е многу корисно, бидејќи ова е минерални и витамински коктел. Со него ќе можете брзо да се справи со оваа болест. Во тоа време, потребно е да го замени шеќер во подготовката на диетални јадења дозволено.

Медот може да биде ако имате дијареа, па дури и мали деца (со исклучок на бебиња до една година, како што тоа создава поволна средина за развој на ботулизам во неформиран дигестивниот животната средина). Корисни својства на медот, па оттука и потребата да го земе на ден за дијареа, се како што следува:

  • Овој уникатен производ е од растително потекло и голем број на богати со елементи во трагови, особено калиум и витамини кои се масовно испуштивме надвор од телото за време на дијареа;
  • Таа содржи биогени стимулатори кои ја стимулираат активноста на гастроинтестиналниот тракт и органски киселини, за да им помогне да се справат со проблеми со стомакот;
  • Медот е енергетски јаглени хидрати храна, која се апсорбира од страна на телото за време на дијареа, која не може да се каже на друга храна 100%;
  • Овој производ има благотворно делува на дигестивниот систем.

Овие особини се уникатен производ го прави идеален ако имаш пролив, па сите пијалоци треба да се консумира со него, и, ако е можно, да го додадете наместо шеќер во исхраната на пациентите со дијареа.

Мед варење, тестирани рецепти

мед дијареаКога дијареа мора да значи треба да се пие силен чај со мед. Покрај тоа tinina има добар ефект закотвување, тоа ќе биде полн со многу есенцијални минерали телото, особено калиум. Ако го додадеме на овој пијалок малку лимонов сок, можете да го надомести изгубеното пациентот и витамин Ц. Исто така, во секое време, додека пациентот страда варење, се препорачува да се зголеми дејството на терапевтската храна за да го додадете овој производ на сите каша, служи за појадок, како и урда . Добро докажани како докажано од страна на многу пациенти, лигави супа рецепт со мед за дијареа:

Видео: На која возраст децата можат да јадат мед? - Д-р Komarovsky

  • 50 g на овесни снегулки истури литар вода, без додавање на сол и шеќер;
  • Во висока топлина составот е дозволено да се вари, по што гасот се намалува на минимум;
  • Наоѓале снегулки, покриен, за 10 минути, додека целосно не издува.

Една лажица мед во оваа супа треба да се додаде по целосно ладење, како оваа уникатна алатка губи квалитетите потребни за лекување на дијареа, со температури над 40 степени.

За деца постари од една година и возрасните, со цел да се спречи дехидратација од дијареа и се врати рамнотежата на минералите, пијалак со овој уникатен пчелни производи. Да го направите ова, 2 лажици мед растворени во половина чаша топла зовриена вода, додадете на микс нотка на сол и една четвртина лажичка сода бикарбона. Пијте овој лек треба да биде по секоја рунда на дијареа.

Бидејќи овој производ е добар пробиотик средства на располагање на него, бидејќи на составот на неколку видови на bifidobacteria и лактобацили, тоа е совршено враќа микрофлора во стомакот. За оваа причина, тоа не е препорачливо да се користи и за некое време по дијареа помина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијареа кај дете од 4 години и 5 годиниДијареа кај дете од 4 години и 5 години
Сирење дијареа (дијареа)Сирење дијареа (дијареа)
Обнова од дијареа (пролив)Обнова од дијареа (пролив)
Прва помош за дијареа (пролив)Прва помош за дијареа (пролив)
Црви, и дијареа кај детеЦрви, и дијареа кај дете
Како брзо да се ослободи од дијареа (пролив)?Како брзо да се ослободи од дијареа (пролив)?
Дали мед црви (хелминти)?Дали мед црви (хелминти)?
Честите дијареа (лабава столче, дијареа)Честите дијареа (лабава столче, дијареа)
Кои житни не е можно ако имате дијареа (пролив)?Кои житни не е можно ако имате дијареа (пролив)?
Дијареа од акутнаДијареа од акутна
» » » Дали е можно да се мед ако имате дијареа?