ma.gurushealth.ru

Може ли јогурт дијареа (пролив)?

Јогурт со дијареаПојавата на дијареа кај луѓето вклучува целосен ремонт на диета, која е протеран од поголемиот дел од производите. Меѓу нив, на последното место е окупирана и млеко. Освен во нивната серија е јогурт. Ако имате дијареа сите експерти препорачува неговата употреба. Само не треба да заборавиме дека стомакот се препорачува да се јаде само еден производ, кој содржи живи култури што се врати рамнотежата на микрофлора во стомакот. Покрај тоа, јогурт содржи многу протеини, па исхраната може да се следи со него неколку дена до дијареа продолжува. Најчесто, експертите препорачуваат употреба на овој ферментирано млеко производ најмалку еден или два дена по завршувањето на главните симптоми на дијареа.

Сепак, ние не треба да заборавиме дека негира сите добри намери, проекциите за почитување на исхрана, може некои грешки. Еден од главните е јогурт стекнување не живеат, и нејзиниот колега, не се содржи во својот состав за живот bifidobacteria и лактобацили и бескорисни поради оваа причина дека за време на третман на дијареа. Дознаете дали можете да ги купите овој производ на рокот на траење, како и содржани во составот на овошни компоненти. Најкорисен со дијареа е оној чиј рок на траење од 3-5 дена, како и во својот состав содржи само една банана и не постојат засладувачи.

Често пациентите се заинтересирани за тоа дали е можно да се подготви јогурт со дијареа сами на себе, и не се достапни во продавниците. Специјалисти користите дома-готвени производ се препорачува, бидејќи тоа е гарантирано нема да се содржи никакви бои и ароми. Особено независна продукција на својата и во случај кога се јавува дијареа кај деца. Обично нутриционистите препорачуваат да се користи јогурт рецепт дијареа, која е комбинација на вкусот на ферментирани млечни производи потребни во третманот на цревни дисфункција лекови својства:

  • Млекото со температура 40-42 степени, тоа е потребно да се воведе на млечна ферментација, стекнати во аптека или во живо јогурт со рок на траење од не повеќе од 3 дена, купував во продавница;
  • Откако овој дел ќе остане во топло место 8-12 часа и ќе имаат конзистентноста на дебели крем, тоа е можно да додадете мали парчиња од банана.

На овој начин, јогуртот има карактеристичен мирис и вкус, и обезбедува најмногу помош со дијареа, што помага да се врати на цревната микрофлора. Процесот на подготовка на истиот е прилично едноставен и моќта на секоја личност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пробиотици за дијареаПробиотици за дијареа
Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децатаАлергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Она што не може да се јаде ако имате дијареа?Она што не може да се јаде ако имате дијареа?
Дијареа од млечни млеко, јогурт, урдаДијареа од млечни млеко, јогурт, урда
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Урда со дијареаУрда со дијареа
Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?Може ли да се јаде кисело млеко за гастритис?
Може ли да се пијат кефир со дијареа?Може ли да се пијат кефир со дијареа?
Бананите и друга храна кај дете со дијареаБананите и друга храна кај дете со дијареа