ma.gurushealth.ru

Урда со дијареа

Видео: Како да се хранат со рецепти бебе урда. Урда за дете. Како да се направи јадења од урда за деца

Урда со дијареаВо текот на дијареа кај луѓето е нарушување на нормалното функционирање на цревата, и поради оваа причина храната го погоди многу лошо вари, има надуеност, болка и сето тоа е придружено со чести водени столици. Затоа, кога пациентот лабава столче, треба целосно да се промени во текот на сите терапевтски мерки за нејзино сузбивање исхрана да се вклучат овие производи, кои нема да ја иритираат слузокожата на цревата, како и да наситен на телото со хранливи материи и елементи во трагови, како и придонесе за враќање на нормалната микрофлора. Специјалисти меѓу разни млечни производи се препорачува за употреба од страна на пациентите и е како кајмак. Дијареа, тој не само што нормализира составот на цревната бактериска флора, но, исто така, го спречува во развојот на процесот на ферментација и надуеност.

Посебно се препорачува доктори користат урда на столици, предизвикани од dysbiosis. Фактот дека овој производ содржи голема количина на протеини корисни за човечкото тело. Благодарение на тоа stoped на негативните ефекти предизвикани од варење. Урда, кои се вклучени во исхраната за дијареа секогаш треба да биде свежа, и тоа не е најдобро и обично, и калцинирани. Единственото нешто што треба да се запамети е дека неговата секојдневна стапка за пациенти со дијареа не треба да надминува 150-200 грама. Ние не треба да заборавиме дека урда со дијареа се препорачува да се јаде само малку маснотии. Покрај тоа, за да се постигне саканиот терапевтски ефект, тоа може да се меша со термички обработени плодови или овошје или да додадете на лушпа од нив.

Видео: Што да направите ако имате дијареа

Најдобра опција за пациенти со дијареа од било која возраст ќе биде урда домашна. За него, тоа е потребно да се биде природен, наместо млеко во прав, се загрева до 40 ° -50 ° C, а половина литар додадете една лажица на калциум хлорид, се продаваат преку шалтер без рецепт. После тоа, продолжи со загревање на мешавината без доведување до вриење. По ладење на мешавината и нејзина поделба во серумот и се исцеди на кајмак тесто преку 2 слоеви на cheesecloth. Тоа е овој производ е многу корисно ако имате дијареа. Дека тој не е на дофат на раката е премногу сува, тоа може да се разреди со домашен јогурт, останатите серум, исто така, богата со калциум, или овошје супа. Прехрана од него се препорачува за пациенти да се користи во столицата два пати на ден, но минималната доза на дневна стапка не надминува 200 грама. За промена од него може да се готви суфле или мафини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Врие во стомакот и дијареа (столица)Врие во стомакот и дијареа (столица)
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Дијареа пред раѓањето, колку започнува?Дијареа пред раѓањето, колку започнува?
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
Зошто долго додава дијареа (течни столици, дијареа) кај возрасни?Зошто долго додава дијареа (течни столици, дијареа) кај возрасни?
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
Десерти со панкреатит, рецептиДесерти со панкреатит, рецепти
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
Подуеност и дијареа (пролив со гасови)Подуеност и дијареа (пролив со гасови)