ma.gurushealth.ru

Мени дијареа кај возрасни

мени дијареаВо случај кога едно лице има пролив, првото нешто што треба да направите е да се прилагоди вашата исхрана. Листата на производи исклучени од него импресивен доволно, па сите пациенти се загрижени за мени за дијареа. Обично, тоа зема специјалист, но возрасните може да биде на свој, по консултации со нив, да се најде соодветен јадења. Од дијареа полошо распаѓање и ферментација процеси во цревата, треба да го користите само оние производи кои не се во нивната цел за нив.

мени одлуки со стомакот, на основа на исхрана треба да се каша, варен во вода. Најдобар житарици за готвење во текот на пациенти дијареа ќе биде ориз, гриз, овес и леќата. Вкупно исклучување е предмет на само јачмен каша. Друга задолжително јадење во исхраната ако имаш пролив, тоа е лигав супа со овие житни култури. За подготовка на зеленчук супа е донесена. Тоа не е забрането, и месо или риба супа. Само за нив да ги преземе неопходните сорти постен. Технолошки вишок во следното мени ќе биде јадења со дијареа:

Видео: Дијареа

  • Мрсна храна. Тоа може да биде пржена храна, и едноставно се опфатени нив одозгора, како што се подобрува дијареа;
  • Исто така не се препорачува за полномасно млеко и подобрување на ферментација процеси во цревата;
  • Кога само составен менито на пациентот за дијареа кај возрасните се предмет на задолжителна протерување кофеин и алкохол.

Исто така, во секој случај, не се користи дискутабилен полупроизводи за готвење. Тие се препорачува не само за дијареа, но исто така и во било која друга патологија на гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, темелно измијте ги сите произведе пред готвење.

Пример мени за дијареа кај возрасни, за еден ден

мени дијареаСо цел подобро да се разбере како истиот треба да биде исхраната соодносот треба да се чита, како може да се јаде за пациентите со оваа болест. Таква маса погодна за двете патологии во егзацербација, и по дијареа се повлекоа. Најсоодветен опција ден мени со дијареа ќе бидат следниве:

  • За појадок, тоа ќе биде корисно да се јаде каша од овес или ориз, варени во вода без шеќер. За да се подобри терапевтски ефект можно е да додадете една лажица мед. Добра опција е на пареа и омлет или пржени јајца 2. Ова е надополнето со чај и петарди;
  • Снек мени во овој пациент со дијареа служат пудинг кајмак разредат со половина со вода јаболко или сок од портокал;
  • За ручек, возрасни, страдаат од проблеми со варењето, го понуди лигави супа со зеленчук на слаби риба или месо супа. Второ јадење може да биде неколку стек или ќофтиња со пире од компири. Пијат треба желе со додадено овошје или бобинки;
  • Снек се печени јаболка со бисквити;
  • Вечера во текот дијареа треба да биде светлина и хранливи. Ова мени нуди парна шницла, пилешко или месо со ориз гарнир за него. Пиеш ова јадење може да биде супа од колковите;
  • Пред спиење со дијареа треба да се пие една чаша nonfat јогурт со bifidobacteria. Тој ќе придонесе за враќање на нарушената микрофлора.

Откако состојбата на пациентот со дијареа почнува да се подобрува, на менито може да се додаде леб од пченично брашно, бисквити и свежо овошје излупени. Но, сите нови производи со дијареа треба да влезе во исхраната постепено, избегнување на брзина, во спротивно тоа ќе биде полн со продолжување на лабава столче. Ако ги следите сите правила во подготовката и во употребата на храната, како и да се избегне паѓање во јадења забрането во оваа болест производи и топла зачини, со нарушување стомакот може да се надмине во најкус временски период.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Дијареа, кашаДијареа, каша
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
Ретки дијареа, течни столици реткостРетки дијареа, течни столици реткост
Која диета за пролив (дијареа, проблеми со стомакот)?Која диета за пролив (дијареа, проблеми со стомакот)?
Измени во менито за време на бременостаИзмени во менито за време на бременоста
Пример мени (маса) во хроничен панкреатитПример мени (маса) во хроничен панкреатит
Пример мени и исхрана за гастритис за една неделаПример мени и исхрана за гастритис за една недела
Она што можам да јадеме по дијареа (пролив)?Она што можам да јадеме по дијареа (пролив)?