ma.gurushealth.ru

Што да јадете кога имате дијареа (пролив)?

Што е дијареа?Ваквите проблеми, како дијареа, секогаш zastaot човек одеднаш. Тоа нејзините негативни манифестации способен драстично го уништи животот на човекот, бидејќи ја раскинала сите негови планови. Многу често, пациентите кои ненадејно се појави во оваа болест, распрашајте се за она што може да се јаде ако имаш пролив, се намали на тешки симптоми и забрзување на закрепнување? Што храна е дозволено да се движат на мало мени? Во ова прашање треба да се дискутира во детали, како што беше од исхраната зависи од тоа колку успешно ќе биде лек.

Па, што да јадете ако имате дијареа? Постојат во оваа патологија треба да бидат многу внимателни, тоа е најдобро да се почне со првиот ден на болеста да се исклучат од исхраната на сите храна и гладен ден, тоа ќе им помогне на смири нервозно дебело црево. Вие само може да се пие. Покрај тоа, се препорачува внес на течности за да се зголеми значително. По секоја рунда на дијареа треба да пиете најмалку една чаша. Дека на пијалаци, освен вода се дозволени за употреба во таква тешка ситуација? Тоа е здрав и сладок чај и сок од јаболко. Но, што ако на пациентот, и покрај тешките симптоми, сепак, ми се допаѓа да се јаде? Чувството на глад во акутна варење може да се удави од congee. Ова не само што го зајакнува круп измет, но исто така го промовира апсорпција на хранливи материи. Почетниците треба да се јаде еден ден подоцна. Што да јадете за дијареа? Кога се принудени постот беше над, возрасен мора да се обрне внимание на следниве производи:

  • Најдобар сад за дијареа е варен ориз. Што е тој прави? Од таму е практично нема влакна, овој производ придонесува за консолидација на измет. Само не заборавајте дека тоа се јаде со дијареа како чорба и постепено се не повеќе од 100 g на 1,5 -2 часа;
  • Многу корисна храна варење и банана. Ова овошје, се должи на зголемување на содржината на калиум, е идеална храна за дијареа. Многу експерти укажуваат дека од благи форми на дијареа може да се излечи, без прибегнување кон лекови, ако редовно јадат банани. ги јадат ако имаш пролив возрасни треба 2 парчиња на секои 4 часа;
  • Исто така, експертите се напомене дека ако имате дијареа кај акутна форма треба да јадат солени бисквити и сув леб од брашно. Оваа храна, да пијат пациентот, го олеснува и консолидација на лабава столче, и надополнување на загуби поради честите сол резерва водени столици.

Врз основа на горенаведените препораки за човекови прашањето дали може да се јаде ако имаш пролив, одговорот е очигледен дека е задолжително, но само со претпазливост. Ова ќе им овозможи на храна која падна во лоша стомакот на пациентот, а не да предизвика дополнителни штети на слузницата и да се забрза процесот на лекување.

Дека можете да јадете ако имате дијареа за проширување на менито?

Дека можете да јадете ако имате дијареа?Ова прашање често е даден од страна на пациентите, мени се состои од ориз, банани и крекери не им дава сила, и да јаде како јадења возрасни за долго време е многу тешко. Таквата недоволна храна е потребна само за 2-3 дена по појавата на дијареа, а потоа се прошири на исхрана не е забрането. По периодот на акутна дијареа, може да се јаде овие исхрана храна:

  • Основа на исхрана треба да биде житарици освен јачмен - каша, варени во вода, и мукозните супи. Тие се најдобри во смирување на цревната перисталтика. ги јадат во текот на дијареа треба да биде во форма на топлина. Тестенини, исто така, е дозволено, но не се препорачува да се јаде секој ден. Најдобар еден за време на течна столица е варено тестенини;
  • Јадат таму, ако имате пролив месо или риба, а кои од нив се препорачува да се готви? Овие производи се сигурни да се користи. Само имајте на ум што да јадат за дијареа треба да биде само малку маснотии сорти на нив. Покрај нив јаде од стомакот треба да бидат подготвени во форма на мелено и варени или печени. Кога столицата треба да се користат овие производи во суфле или пареа котлети;
  • Јајца со дијареа треба да се јаде само варени. Тоа не е забрането, како омлет од нив, но тоа мора да се пече;
  • Храна за дијареа кај возрасните може да бидат подготвени со користење на млеко. Само тоа е задолжително да се разреди со вода во сооднос на 1/3. Млечни производи, како вознемирен стомак сите дозволи, како што придонесе за враќање на нормалната микрофлора во органите за варење. Кои се најдобро да се јаде ако имате дијареа? Урда и малку маснотии јогурт, но овие производи мора да биде исклучително свежо. Тие треба да се јаде на дневна основа, како дел од нив во многу протеини и калциум се неопходни за слабеење на телото;
  • Се препорачува да се јаде со болеста и секој зеленчук, освен кромид и лук, и свежи билки. Тие треба да бидат подготвени во форма на пире од компири, се вари или пече без Браунинг;
  • Бобинки и овошје да се јаде ако имаш пролив не е само можно, но, исто така, е потребно. Кои од нив се подготви? Така добра опција ќе биде желе од нив, желе или компот или печени овошје за десерт.

Од леб да јадат може nesdobnoe и сув леб, овошје, бисквити и колачи. Печење е строго забрането.

Што да јадете за дијареа?

Што да јадете ако имате дијареа?Стандардна диета со течна столица би требало да се заврши масти ограничувањето мени и минимизирање на потрошувачката на јаглени хидрати. Но, во исто доза на протеини треба да биде зголемена или одржува на исто ниво. Исто така, во исхраната за дијареа треба да бидат исклучени потрошувачката на супстанциите што доведе до иритација на слузокожата. Ова значи дека постојат јадења да биде без додавање на топла зачини и зачини. Тие може да се замени со билки. Треба да исчезне целосно од исхраната и храна која предизвика зголемување на дигестивниот секрети, го стимулира лачењето на жолчката или предизвикуваат процеси на распаѓање и ферментација во дигестивниот тракт.

волумен на храната не е препорачливо да се намали дијареа. Но, што да се направи во овој случај, да се олесни функционирањето на цревата? Само да се хранат минимални количини, а бројот на приеми на храна да се зголеми до 6 пати на ден. На товар на дигестивниот тракт ќе се намали почести и помалку изобилство храна, а со тоа ќе му помогне на телото да се справат со болеста многу побрзо. Исто така, во исто време треба да се зајакне пиење режим. Многу добро ако имате дијареа, пред да почнат да јадат, пијат една чаша вода. Па можно е да се спречи појавата на можни дехидрација.

Сепак, не смееме да заборавиме дека нашите тела се сосема различни. Во храна која е совршено прилагоден за еден пациент, другите може да предизвика влошување на болеста. Значи пред да изберете диета погодна да се олесни работата на гастроинтестиналниот тракт, не само што треба да се консултираат со специјалист, но исто така да слушате вашето тело. Покрај тоа, ќе мора да се придржуваат кон принципите и општите исхрана: голем број на пијалоци и мали делови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Татнеж во стомакот, дијареа, течни столици: причини, што да се правиТатнеж во стомакот, дијареа, течни столици: причини, што да се прави
Сирење дијареа (дијареа)Сирење дијареа (дијареа)
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Она што не може да се јаде ако имате дијареа?Она што не може да се јаде ако имате дијареа?
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Дијареа (пролив) од Аугментин детеДијареа (пролив) од Аугментин дете
Дијареа, дијареа кај ракДијареа, дијареа кај рак
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
Честите дијареа (лабава столче, дијареа)Честите дијареа (лабава столче, дијареа)
» » » Што да јадете кога имате дијареа (пролив)?