ma.gurushealth.ru

Она што не може да се јаде ако имате дијареа?

Она што не може да се јаде ако имате дијареа?Кога лицето има непријатни симптоми на дијареа, за брзо опоравување тоа бара почитување на строга диета. Од голем број на храна да биде за неколку дена целосно да се откаже, бидејќи тие се во можност да предизвика зајакнување на лабава столче. Многу од нив се заинтересирани, да не се јаде дијареа, бидејќи варење се јаде во право е половина од успехот на сите терапевтски интервенции. Листата на забранети во текот на оваа болест производи е доста голем, но ако не ги елиминира од вашата исхрана, водени движења на дебелото црево ќе продолжи за многу подолго отколку што би сакале.

Прво на сите производи кои не може да се јаде за дијареа се оние кои се богати со диетални влакна, како што придонесе за значително зголемување на интестиналниот мотилитет, како и распаѓање и ферментација процеси во телото. Покрај тоа, таа треба да се воздржи и да не се јаде за некое време по храна:

  • Месо масни сорти (свинско месо), и начинот на подготовка и пржење има темен кора;
  • Меѓу производите од месо, кои не може да се јаде ако имате дијареа, треба да се јавите и внатрешните органи - мозок, бубрезите, црниот дроб, итн Исто така, целосно елиминирани богата супа, конзервирана, пушеле;
  • Рибите не се препорачува за дијареа во форма на конзервирана храна, пуши, маринирани или на скара;
  • Од млечни производи е строго забрането полномасно млеко и тешки крем и изготвен врз основа на веј газирани пијалаци;
  • Јајцата не може да јаде ако имаш пролив, во случај дека тие се пржени или варени тврдо варени. Исто така, кога тие имаат дијареа не се препорачува ако сте преосетливи;
  • Зеленчук треба да се откаже од краставици, ротквици, цвекло, кисела или свежа зелка. Како што се забранети било конзервирано овошје, кој се користи за правење оцет;
  • Вие не може да се јаде ако имаш пролив бобинки и овошје во непреработена форма (освен банани) и кисела сорти;
  • Кога се користи пекарски производи, исто така, треба да се придржуваат кон ограничувањата. Таму е строго забрането ништо друго освен бел леб направен од бело брашно. Покрај тоа, треба да има само малку повеќе од суви форма или во форма на тост;
  • Невозможно е за пролив и остри зачини и зачини, сенф, рен, лук.

Забрани се однесуваат на пијалаци. Постои строго не се препорачува за ладно бикарбона. Тоа е строго неопходно и да се одбие од било алкохолни пијалоци.

Што друго не може да јаде ако имате дијареа?

Она што не може да се јаде ако имате дијареа?Секој, без исклучок, со пролив не треба да јадат брза храна и да одат во воспоставувањето брза храна. Во многу случаи, тоа води до труење со акутна варење. Забранета било какви нус-производи, бидејќи во прилог да се користи за подготовка на производи со сомнителен квалитет, тие, исто така, содржи голема количина на храна конзерванси, бои и топла зачини. Сето ова само ја влошува текот на болеста.

Видео: Исхрана за дијареа

Вие не може да се јаде ако имаш пролив и производи со сомнителен квалитет или истекува. Готви за 2 или 3 дена храна за пациенти со дијареа, исто така, не се препорачува. Сите оброци мора да биде исклучително свежо. Таа мора да се запомни и дека секој најефикасен лек не помогне во лекувањето на дијареа, ако тоа е веднаш да ги искористи добар дел од задушени зелка со парче печено месо. Поради тоа е невозможно да се започне третманот на оваа патологија без многу темелно разгледување на вашата исхрана. Само изоставувањето на сите забранетата храна може да се постигне брзо закрепнување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сирење дијареа (дијареа)Сирење дијареа (дијареа)
Обнова од дијареа (пролив)Обнова од дијареа (пролив)
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Што може да се јаде во dysbacteriosis?Што може да се јаде во dysbacteriosis?
Црви, и дијареа кај детеЦрви, и дијареа кај дете
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Урда со дијареаУрда со дијареа
Производи во колитисПроизводи во колитис
Зајакнување производи дијареа (дијареа)Зајакнување производи дијареа (дијареа)
Водата во дијареа и болки во стомакотВодата во дијареа и болки во стомакот
» » » Она што не може да се јаде ако имате дијареа?