ma.GurusHealth.ru

Таблети дијареа Imodium

Imodium за дијареаПремногу брзо контракција на мускулите на гастроинтестиналниот тракт предизвикани од различни фактори, предизвикувајќи зголемување на фреквенцијата на дефекацијата акти и изобилен водени. Во зависност од причини за дијареа, користат различни лекови лекови.

Imodium се препорачува да не се предизвикани од бактериски стимули, проследено со пролив со гастрична дисмотилитет. Активната состојка на Imodium е лоперамид, предизвикувајќи слабеење на дебелото црево моторни функција, и која го подобрува функцијата на сфинктер на анусот. Како резултат на тоа, движењето на измет забавува и го намалува производството на слуз, придонесувајќи за консолидација на стол.

Imodium се користат во случај на долготрајна (повеќе од два дена) на дијареа кога постои голем ризик од дехидрација. Во помалку сериозни случаи, тоа е подобро да се избере начинот на помек влијание. Imodium е ефикасен за дијареа предизвикана од следниве причини:

 • алергиска реакција;
 • невролошки нарушувања;
 • ефекти на зрачење и терапија со лекови;
 • "Пролив патник е" предизвикани од климатските промени, исхрана или вода;
 • ileoktoma придружени со фекална инконтиненција.

Присуството во подготовката на defoaming својства, ги ублажува симптомите на надуеност, болка во стомакот.

Не користите оваа дрога во:

 • дијареа предизвикани од бактерии;
 • дизентерија;
 • интестинална опструкција, адхезии;
 • колитис од какво било потекло;
 • нетолеранција на лактоза;
 • хиперсензитивност на активната супстанција.

Imodium за дијареаНе користете Imodium дијареа меша со крвта и присуство на висока температура. Како лек за пролив, Imodium се користи само за да се ублажат симптомите, па се заедно со него etiotropic средства. Imodium произведени дијареа во форма на таблети кои содржат од 2 mg на лоперамид хипохлорит и средства за врзување (желатин, манитол, аспартам, нане вкус, натриум хидрогенкарбонат). Таблети Imodium за дијареа без рецепт, туку да ги преземе на свој е строго забрането. Ова се должи на фактот дека главната активна состојка лоперамид, во некои случаи, може да доведе до сериозни компликации:

 1. Со кои делуваат на централниот нервен систем, може да резултира со инхибиција, и респираторен арест може да се случи при предозирање Imodium.
 2. Ако причината за дијареа е инфекција која лоперамид, зголемување на времето меѓу акции столче, промовира апсорпција на токсини во крвта, што доведува до труење на телото и да се утврди причината за дијареа, лекарот може само.
 3. Употребата на Imodium може да доведе до појава на запек, гасови, а во потешки случаи, интестинална опструкција.
 4. Во присуство на болести, што доведува до истенчување на цревниот ѕид или да го загрози нивниот интегритет и ги промовираат своите прекин.

Imodium не треба да се користи за бремени жени и за време на доењето. Imodium изведува акутни симптоми на дијареа, две капсули по дефекација, и растворање со вода. За деца постари од 6 години, стапката на прием е преполовен. Ако во два дена нема подобрување, ја поништи лекот.

Lopedium дијареа

Lopedium дијареаImodium аналог е Lopedium кој помага да се елиминира дијареа предизвикани од незаразни причини. Индикации за неговата употреба се исти како и за Imodium. Почетна доза таблети Lopedium дијареа е 2 парчиња по секој чин на дефекацијата водени измет, и максимална нивниот број е 8 парчиња за возрасни и три (една на прием) - за дете. По донесувањето на периодот дела дефекацијата повеќе од 12 часа, третманот може да се прекине. лекови ослободување форма се многу различни. Ова може да биде таблети, капсули, сирупи, во форма на решенија за голтање.

При предозирање можни несакани ефекти:

 • главоболка, поспаност, грчевити состојба;
 • гадење, варење, запек;
 • затворање на мокрење;
 • уртикарија, пруритус, ангиоедем.

Децата се почувствителни на овој агенс.

Motilium дијареа

Motilium дијареаГлавната активна состојка е Motilium домперидон, која има антиеметици ефекти. Индикации за употреба на дрога е:

 1. Болка во горниот и надуеност.
 2. Чувство на исполнетост и тежина во стомакот.
 3. Повраќање од какво било потекло, вклучувајќи ги и ефектите на радијација хемотерапија, проследено со пролив.
 4. Надуеност, подригнување, горушица.

Нормализирање на моторна активност на цревата во горниот гастроинтестинален тракт, лекот го забрзува движењето на храната во дуоденумот. Motilium земе половина час пред јадење за една таблета, три пати на ден, а исто така во текот на ноќта пред спиење ако е потребно. Во тешка повраќање и зголемување на стапката на гадење прием. Спроведување на дрога и ректално, како супозитории. Забрането е да се користи во интестинална опструкција, крварење во гастроинтестиналниот тракт, бременост, доење и деца под една година.

Enterol дијареа

Enterol дијареаТоа се однесува на група Enterol дијареа лекови. Enterol користи за регулирање на составот и обезбеди рамнотежа на цревната микрофлора. Затоа, може да се користи не само во дијареа третман, нормализација на микрофлора, но исто така и како антимикробно, antihelminthic, антипаразитски агент. Акција Enterol лежи во отстранување на мобилните и цревата отрови, кои се акумулираат во луменот на цревата, предизвикувајќи дијареја. Земете Enterol од дијареа час пред јадење со млеко или вода.

Trimedat дијареа

Trimedat дијареаЗа третман на нарушувања цревниот мотилитет, придружени со дијареја, Trimedat може да се нарече добра алатка. Таа служи како универзален регулатор на соодветна мускулни контракции сите промоција и преработка на храна начин. Контраиндициран за време на доење, бремени жени во првото тромесечие од бременоста, деца до три години. Без несакани ефекти биле забележани при примена Trimedata.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Imodium панкреатитImodium панкреатит
Таблети лоперамид за дијареа (дијареа)Таблети лоперамид за дијареа (дијареа)
Може да биде од запек SAB симплекс?Може да биде од запек SAB симплекс?
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Како брзо да се ослободи од дијареа (пролив)?Како брзо да се ослободи од дијареа (пролив)?
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Повеќето лекови за дијареа (против пролив) кај возраснитеПовеќето лекови за дијареа (против пролив) кај возрасните
Дијареа, дијареа кај ракДијареа, дијареа кај рак
Течни столици (дијареа) еднаш на денТечни столици (дијареа) еднаш на ден
Дијареа со слуз и крвДијареа со слуз и крв