ma.gurushealth.ru

Пробиотици за дијареа

Видео: Пробиотици во третманот на дијареа кај деца

Пробиотици за дијареаПатолошки промени на внатрешните органи често се сигнализира со симптоми на дијареа. Без оглед на причините за дијареа во цревата се случи нерамнотежа на штетни и корисни микроорганизми. Менувањето на микрофлората на цревата кон штетните микроорганизми се зголемува на негативното влијание фактори и сериозноста на болеста. За отстранување на токсичните материи и вишокот на штетни микроорганизми постојат дијареа лекови и други супстанции кои се утврдени од страна на природата на дијареа.

Поволен насока е третман на дијареа, може да го зголеми бројот на не-патогени организми, кои го спречуваат развојот на штетните микроорганизми во преголемо количество. Овие корисни микроорганизми наречени пробиотици.

Претставува живи бактерии, како што се bifidobacteria и лактобацили, пробиотици истовремено со инхибиција на растот на патогени бактерии, имаат позитивен ефект на зголемување на имунитетот и да се подобри физиолошки функции на човечкото тело. Пробиотици можат да бидат содржани во некои производи, но може да се вештачки создадени во форма на додатоци во исхраната. Извори на живи бактерии се:

  • bioyoghurt;
  • acidophilus млеко и матеница;
  • Чеда сирење со мувла, на возраст од сирење со живи култури;
  • соја паста, ферментирани соја;
  • кисела зелка.

Видео: Enterol - пробиотик №1 во светот! Примена на дијареа патникот

Ефект на додатоци во исхраната за да се елиминира дијареа е комбинација на пробиотици со пребиотици, кои служат како еден вид на храна за корисните микроби, овозможувајќи им да се здобијат со основа во ѕидовите на цревата. Особено ефективни пробиотици дијареа предизвикана од антибиотски третман, и дијареа кај малите деца. Употребата на пробиотици за дијареа во врска со стандардна рехидрација активности патологија го намалува времетраењето и интензитетот на своите манифестации.

Normobakt дијареа

Normobakt дијареаНајефективниот третман за дијареа кај деца и постари лица, е пробиотик Normobakt. Тоа се состои во еднакви делови на живи бактерии вклучуваат видови на Lactobacillus acidophilus LA5 и Bifidocterium BB-12Y. Со учеството во реставрација на корисни цревната микрофлора, бактериите го инхибираат растот на патогени микроорганизми. Normobakta покажува примена во периодот на опоравување по третман на инфекција на цревата да се елиминираат последиците од дијареа.

Видео: Враќање на цревната микрофлора

Примени Normobakt дијареа предизвикана од:

  1. Алергии на храна.
  2. Климатските промени, вообичаената храна и вода.

Земете Normobakt може да биде шест месеци, а во некои случаи, лекарите препорачуваат лекови, дури и новороденчиња. Ослободете додаток во исхраната кој содржи пробиотик во форма на стапче со тежина од 3 грама. Пред употреба, на прав се раствора во вода, сок, сок, сите во било кој пијалок. Некои Momma меша дрога или дете во пире чорба, но температурата не треба да надминува 40 ° C. При мешање на дрога со кисело млеко, јогурт или ферментирани печени можно да се подобри неговата апсорпција.

Секој кесичка содржи Normobakta до 4 милијарди bifidobacteria и лактобацили, што буквално гори E. coli, Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella, Shigella и други штетни микроорганизми. Бројот на дози и датум на прием Normobakta лекар пресметува поединечно во зависност од статусот на возраста и здравјето. Особено за децата Normobakt ослободување таблети во форма на мечка содржи, покрај лекот, природен вкус, емулгатор и млеко во прав. Несакани реакции се можни алергии, надуеност. Контраиндициран дрога во одредена чувствителност на компоненти треба внимателно да се преземат за да се бремени жени, доилки и прием на деца со вродени срцеви заболувања и ослабен имунолошки систем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали температурата на гушавост?Дали температурата на гушавост?
Халитоза и дијареаХалитоза и дијареа
Tsiprolet панкреатитTsiprolet панкреатит
Транспарентен дијареа (столица)Транспарентен дијареа (столица)
Лекови, пробиотици за запек кај возрасни и децаЛекови, пробиотици за запек кај возрасни и деца
Употребата на пробиотици кај предвремено родените новороденчиња ефикасностУпотребата на пробиотици кај предвремено родените новороденчиња ефикасност
Сеопфатен третман на цревата dysbiosisСеопфатен третман на цревата dysbiosis
Живи бактерии на dysbacteriosisЖиви бактерии на dysbacteriosis
Пробиотици може да се ублажи симптомите на поленска трескаПробиотици може да се ублажи симптомите на поленска треска
Linex дијареа (течни столици, дијареа)Linex дијареа (течни столици, дијареа)