ma.GurusHealth.ru

Патологија на панкреасот

Патологија на панкреасотЕден од најважните човечки органи - панкреасот - има две главни функции: производство на ензими за варење и инсулинска продукција.

Ензими излачува од оваа жлезда, промовирање на расцеп на масни киселини. Ова мускулите, бубрезите и црниот дроб се на потребната енергија. Повреда на функциите на ендокриниот, како инсулин, што доведува до дијабетес.

Видео: Патологија на панкреасот

Овие две функции се независни едни од други, односно, дијабетичари, нема да биде дигестивни проблеми, и кај пациенти со воспаление на панкреасот, не секогаш се стане дијабетичари.

Сепак, секоја патологија podzheluzhochnoy жлезда предизвикува нарушувања во метаболизмот на енергија, масти и јаглени хидрати.

Воспаление се јавува кога производството е тешко, ензими произведени од страна на ова тело и активирани во неговите ткива и канали. Ова воспаление се нарекува панкреатитис. Тој може да биде акутна или хронична.

Кои се причините за оваа патологија, како панкреатит? изолација на ензими може да се меша со отекување на простата, дуктална блокада неговите камења, стегајќи нивниот тумор. Во полна престанок излез ензими тие да започнат да се вари нивните ткиво, предизвикувајќи акутен панкреатит. Кога соодветно избрани третман станува хронична.

Доведе до патологија може холелитијаза, холециститис, хелминти инфекции, инфективни заболувања, оперативна траума, токсични труење, алкохолизам, болест на тироидната жлезда, значајни хранлива стрес (злоупотреба и акутна масни јадења), па дури и бременоста.

Ако тоа е точно за лекување на акутен панкреатит, нормална држава. Акутен панкреатитис може да биде многу опасно, бидејќи во некои случаи, тоа се манифестира не само со воспаление и оток на одделот за градите, но, исто така, некроза, во придружба на чир и крварење, што често доведува до смрт.

Во староста, може да се додаде патологија предизвикана од нарушена циркулација во панкреасот - тромбоза, атеросклероза, емболија. Во прилог на горенаведените причини на акутен панкреатит, во ретки случаи може да предизвика одредени лекови и дефекти при раѓање на панкреасните канали.

Хроничен панкреатит најчесто се појавува после акутна, но може да биде последица на заболување на црниот дроб, тироидната жлезда, улцеративен колитис, атеросклероза, на пример. Ова патологија, хроничен панкреатит, панкреасот води кон замена на ткиво со лузни, па болеста е потребно да се третираат.

Симптоми и знаци на болест на панкреасот

На симптоми на заболување на панкреасотСимптоми на заболување на панкреасот се поделени во два вида. Првиот тип може да се припише изрази синдроми: болка и егзокрините инсуфициенција. Овие два синдроми се обезбедат целосни информации за состојбата на телото. Вториот тип може да вклучуваат помалку тешки симптоми и средно - синдроми, интоксикација и ендокрина инсуфициенција. Ако овие знаци на патологија на панкреасот е потребно да се спроведе истражување - крвни тестови и тестови на урината. Анализи може да се поправи на воспаление и уништување на телото. Со оглед на резултатите од тестот, лекарот зема комплексен третман.

Акутен и хроничен панкреатит третираат најчесто во хируршката болница. Еден од знаците за предупредување - болка. Тоа може да се појави во десната или левата квадрант на стомакот. Во овој случај, не постои гадење и упорни повраќање. Овие симптоми се појавуваат на панкреасот патологија обично по злоупотреба на алкохол или богати акутни и мрсна храна. Придружуван од акутен и хроничен панкреатит, инфаркт на хипоксија, тахикардија и хипотензија. Понекогаш умот е нарушен. Дијагностицирање на оваа болест е можно со помош на ултразвук или компјутерска томографија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стеноза на панкреасотСтеноза на панкреасот
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Панкреасот е важен внатрешен орган во човековото телоПанкреасот е важен внатрешен орган во човековото тело
Слабост и вртоглавица во панкреатитСлабост и вртоглавица во панкреатит
Структурата на гастрин. Физиологија на секреција на панкреасотСтруктурата на гастрин. Физиологија на секреција на панкреасот
Празнични панкреатитПразнични панкреатит
Хроничен панкреатитис патогенезата, етиологија, причина заХроничен панкреатитис патогенезата, етиологија, причина за
Панкреасот, црниот дроб и жолчкатаПанкреасот, црниот дроб и жолчката
Сите на панкреасот кај луѓето, фото, видеоСите на панкреасот кај луѓето, фото, видео
Цироза на панкреасотЦироза на панкреасот