ma.GurusHealth.ru

Сите на панкреасот кај луѓето, фото, видео

панкреасотШто е човечки панкреасот? Оваа издолжено тело чија должина е еднаква на 15-25 cm, дебелина 2,3 cm и ширина 9,3 см, неговата тежина е 70-80 g. Таа се наоѓа во стомакот зад желудникот во долната торакална и лумбалниот пршлени, тесно во непосредна близина на 12-дуоденумот.

Тело има вредност во процесот на варењето и метаболизмот: ја врши надворешен и ендокрината функција. Ексокрина функција се врши со формирање на панкреасот сок ензими за варење. Производство на хормони, телото се вклучени во регулирањето на протеини, масти и јаглени хидрати метаболизмот.

Конвенционално, телото е поделено на вроден ткиво и канали група. Со канали произведени синтеза панкреасот сок кон лумен 12 дуоденумот.

Што човечки панкреасот?

Човечки панкреасот, фотографииА брз поглед на тоа што е потребно за панкреасот. Неговата ефикасност влијае на другите внатрешни органи. Главната задача на телото е да се произведуваат ензими кои се вклучени во варењето на храната.

Ендокрина функција поврзани со производство на хормони - инсулин и lipokoina. функција на инсулин е да се прилагоди на износот на шеќер во крвта и да учествуваат во метаболизмот на јаглени хидрати. Lipokoin го стимулира производството на фосфолипиди во црниот дроб, така што оксидира масни киселини. Поради недостаток lipokaina може да се случи замастен црн дроб.

Егзокрината функција на панкреасот на човекот е врз основа на развојот на малтаза, трипсин, липаза, лактаза, а остатокот на ензими потребни за распаѓањето на јаглехидрати, масти и протеини. Исто така, објави панкреасот сок кој е одговорен за варењето на храната и го неутрализира кисела средина во наредните 12-дуоденумот од желудникот.

Тој врши важна улога во производите на своите активности конвертирате храната во енергија за телото. Дури и мали недостатоци во организмот е нарушен производството на ензими и хормони, поради што може да биде повредено варењето на храната, метаболизам, и тироидната жлезда. Новите проблеми е тешко да се третираат.

Кои жлезди вклучуваат панкреасот, кој е?

Што е панкреасот?На прашањето: "Што се човечки панкреасот жлезди проблеми? - може да се одговори кратко и едноставно - тоа е секреција мешан жлезда, тајната на кои истовремено поддржува внатрешни физиолошки процеси и се произведуваат на површината на телото, делува на надворешните органи.

Тоа е, телото носи егзокрините и ендокрините функција. Со ексокрина функција се ензими за варење (амилаза, липаза, лактаза, peptidases, и други.), Вклучувајќи хормон Somatotropin.

Ендокриниот функција поврзани со производство на хормонот инсулин и глукагон. Покрај тоа инсулин формирана во бета и на глукагон - алфа клетки. крв инсулин ослободени (внатрешно лачење). Кога вишокот гликоза во формираше инсулин количество на крв стимулира зголемена потрошувачка на гликоза, претворајќи го во материјал за складирање (гликоген). Последователно на тоа, вишокот на инсулин се веднаш уништени.

Што е панкреасот?

Панкреасот кај луѓетоЗначи она што не е човечки панкреасот? Телото на структура вклучува главата, телото, опашка. Во внатрешниот дел од главната струја поминува преку кои произведуваат сок е достапен во 12-дуоденумот.

На главата е претставена од страна на мал додаток сличен на обликот на кука. Во споредба со големината на опашката и телото, главата е задебелена. На ниво е поврзан со заедничкиот канал рак на жолчниот канал, со што се отвора во дуоденален улкус луменот 12.

Телото се состои од предни, задни и на дното. Таа работи заеднички канал, во која тече бројни дополнителни канали.

Опашка има мали димензии и форма на конус. Опашката е најголемиот дел од клетките кои се синтетизираат хормони.

Што ти се јавам воспаление?

Панкреасот, што е тоа?Речиси секој од нас знае што името на воспаление на панкреасот - е панкреатитис, која може да биде акутна или хронична. Основа на почетокот на акутна форми на панкреатитис поврзани со болни сензации во горниот дел на стомакот до неколку дена. Да изрече болка и трајна природа, може да се пропагира во задниот зона, обезбедување опкружува акција.

Хронична форма на болеста наречена воспалителни и дистрофична оштетување на органите ткива. Во исто време постојат болната болка во горниот дел на стомакот и папокот, по растечки големи количини на масна храна.

Димензиите на главата може да се зголеми, бидејќи од она што може да се појави жолтица. Е комплицирана од воспаление на органи можат да бидат скршени долу, и појавата на асцит и псеудоцистите исполнет со мртвите клетки и панкреасот сок.

интересни факти

Што е панкреасот?Размислете за интересни факти за човечкиот панкреасот. Таа започнува да се развива за 4-5 недела формирањето на ембрионот. Тоа лежи во областа на развојот на црниот дроб и ендотерм mesenchyme.

Првиот сопственик на вештачко тело на 4-годишно момче од Австралија.

Уште еден интересен факт - користење targentnoy терапија може да се лекува на панкреасот. Во текот на експериментите врз животни покажаа дека атенуирани бактерии инфицирање на телото може да се испорача радиоизотоп на туморот. Ова штетен ефект на туморот.

Стомакот и човечки панкреасот

Панкреасот жлезди се однесува наАбдоминалната празнина на човек, и панкреасот се тесно поврзани. На горните и долните делови на телото се покриени со перитонеумот, и на задниот дел од телото не е перитонеумот. Во транзицијата кон предниот абдоминален дел на ова тело се формираат перитонеална набори. Во близина на врвот на телото се еден пар на набори (хепато-панкреасот и гастроинтестинални панкреасот).

Понекогаш перитонеумот е покриен на сите страни од страна на опашката на телото што станува мобилен.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мрзливи панкреасотМрзливи панкреасот
Улога во варењето на панкреасот и за телотоУлога во варењето на панкреасот и за телото
Како да не се наруши панкреасот?Како да не се наруши панкреасот?
Функцијата на егзокрините на панкреасотФункцијата на егзокрините на панкреасот
Хистологија на панкреасотХистологија на панкреасот
Стеноза на панкреасотСтеноза на панкреасот
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Секреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активностСекреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активност
Карактеристики на панкреасотКарактеристики на панкреасот
Панкреасот ОдделиПанкреасот Оддели
» » » Сите на панкреасот кај луѓето, фото, видео