ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во воспаление на панкреасот

Исхрана со воспаление на панкреасотХранење навики на сите пациенти дијагностицирани со панкреатитис, е да се замени животински протеини со зеленчук. Исхрана со воспаление на панкреасот е поделена на пост-криза, која не трае долго, бидејќи тие не се со полно тело снабдување потребни материи (5P) и конвенционални (5). Производи кои се направени до голем број на јаглерод не, се користи како болни тело не можат да се справат со нив.

Надразнувачи се исклучени од мени (слузница) на прв, се примени во мали дози во стабилна ремисија. Неприфатлив за пациентот мени сурова влакна, која е тешко да се вари, па дури и здрав стомак.

Забранети храна исхрана со воспаление на панкреасот

А целосна забрана се применуваат на следниве категории:

 • кафе (дури и без кофеин)
 • минерална вода со гас, слатки
 • овошје - кисела јаболка, агруми (освен банани), круши, сливи, огрозд
 • зеленчук - кромид, зелка, рен, ротквица, пченка, киселица, целер, спанаќ, домати, репа, лук, ротквици
 • млечни производи - со зголемување на масти
 • месо - пушеле колбаси и мрсна, свинско, јагнешко, говедско масти, гуска, патка, мрсна риба
 • житарици - мешунки, јачмен, пченка, просо
 • колачи - свежо 'рж и бел леб, тестенини од мека пченица, свежи печива

Овие храна исхрана никогаш не треба да ги вклучи симптомите на воспаление на панкреасот, со цел да се избегне напади. Сепак, во состојба на ремисија, пациентите често експериментира со мали дози, а не злоупотреба на овие производи. На пример, додавање на лажица грашок во салата или да јадат некои свежи домати пулпа, отстранување на кожата и семиња.

Дозволена храна исхрана со воспаление на панкреасот

Домашни нутриционистите производи обезбеди исхрана на симптомите на воспаление на панкреасот. Ова го намалува ризикот од влошување на други органи, кои ја снабдуваат телото потребните елементи во трагови и витамини, минерали. Дозволени за исхрана за панкреатитис следните групи производи:

 • житарици - ориз, јачмен, овес, леќата
 • зеленчук - моркови, репа, тиквички, модар патлиџан, краставици без семенски компир
 • овошје - киви, кисела јаболка, манго, диња, лубеница, јагоди, рибизли, папаја
 • пијалаци - минерална вода без гас, овошни чаеви, светлина билен чај
 • месо - посно телешко месо, зајак, птица
 • масти - путер, маслиново масло, сончогледово масло (малку)

Карактеристики на храната во воспаление на панкреасот

Панкреатит (воспаление на панкреасот) предизвикана од многу причини, но се одигра водечка улога меѓу нив нутритивни фактори (малнутриција). За време на егзацербација на панкреатитис, панкреасот назначен посебен режим на исхрана №5p, кои јасно одредува листи на забранети и дозволени храна.

Исхрана пропишува зголеми, во споредба со конвенционалните исхрана, внес на протеини, но не и масна или пржени, по можност во форма на варен посно месо, риба, живина, јајца протеини, не-акутна кајмак и други млечни производи. Во исто време се ограничи внесувањето на јаглехидрати, вклучувајќи шеќер. Ние не препорачуваме употреба на слатка храна (џемови, кафе, какао, слатки и чоколади и други слатки).

Исхрана за воспалени панкреасотЦелосно да се елиминира внесувањето на масти е речиси невозможно, но износот консумира исто така, мора да биде ограничен. Масло (и животински и растителни) се користи само за готвење.

Нарушувања во исхраната може да предизвика надуеност за време на воспаление на панкреасот (надуеност), акутна или obtuse болка, гадење, металоиди, односно до следната егзацербација на болеста.

Храна треба да се зема во мали порции, но често (6-7 пати на ден). Внимателно придржувањето на диета со воспаление на панкреасот - неопходен услов за успешно лекување на акутен панкреатит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)
Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,
Исхрана и исхрана во панкреасот цистаИсхрана и исхрана во панкреасот циста
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Вкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхранаВкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхрана
Исхрана за гастритис и панкреатитис, добра исхрана, мени, рецепти за готвењеИсхрана за гастритис и панкреатитис, добра исхрана, мени, рецепти за готвење
Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?
» » » Исхрана и исхрана во воспаление на панкреасот