ma.gurushealth.ru

На панкреасот нарушување во панкреатит

Нарушување на панкреасотНарушување на панкреасот е придружена од страна на болки од различна природа и диспептични нарушување (малдигестија). Локализацијата на болката наоѓа во стомачната област. Болката може да се даде во областа на срцето, градната коска и назад, земајќи природата на ќерамиди. Така може да бидат постојани или чекор напред. Се зголемува по консумирањето на пијалоци кои содржат алкохол, масна и тешка храна.

Панкреатитис панкреасот се воспалува, постои пароксизмални болки започнува подригнување и гасови се случува. Нарушување панкреатит има две фази: акутна и хронична. Во секој случај, симптомите на болеста може да биде ист. Разликата може да биде само во природата на болката.

Хроничен панкреатитис предизвикува силна болка, која поминува по некое време, акутна болест, интензитетот на болка, болка може да предизвика шок, па дури и кога одложен заштита, смрт.

Акутната фаза на болеста привлече вниманието и одморалишта пациент на третман веднаш. Хроничниот панкреатит е повеќе подмолно. Бидејќи мрзлив форма на болеста малку загрижени болни, и тој често не се закачите посебно значење на симптомите. Ова занемарување може да доведе до дијабетес, бидејќи на панкреасот е одговорен за производство на потребните инсулин.

Што да правите кога нарушување на панкреасот?

Вознемирени со панкреатитисСекое лице кое се соочи со оваа патологија, прашуваат што да прават со нарушување на панкреасот?

Во овој случај, мора да се подложи на задолжителна консултација со гастроентеролог. Лекарот ќе им даде потребен совет за исхрана и, доколку е потребно, ќе се пропишат хирургија.

Колку побрзо пациентот да побара за квалификувани медицинска помош, толку е поголема веројатноста дека ќе се задржи функцијата на панкреасот, која е директно поврзана со квалитетот на човечкиот живот.

За време на егзацербација на болести, јадење исклучени. На пациент му се администрира изотоничен раствор на натриум хлорид, и гликоза. За да ја задоволи својата жед применува 1% раствор на сода бикарбона. Околу една четвртина од денот, е дозволено да се јаде храна, но во мали количини. Од исхраната е потребно да се отстранат: алкохолни и газирани пијалаци, печурки, кафе, силен чај, пуши, конзервирана храна, кисела овошје и сокови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeneyСимптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeney
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Фамотидин панкреатитФамотидин панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
» » » На панкреасот нарушување во панкреатит