ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти

Исхрана за панкреатитис и холециститисПанкреасот и жолчен меур - еден од главните органи вклучени во дигестивниот процес. Затоа, ако некој заболувања директно поврзана бара строга диета. Без оваа состојба, смета на успешна терапија е сосема бесмислен.

Како по правило, панкреатитис и холециститис, пропишан начинот на исхрана, се нарекува "маса број 5". Во случај кога пациентот има и кои било придружни болести на желудникот или цревата, се доделени на диета или на маса број 5а.

Одредбите на оваа диета се:

 • три пати на ден е потребно да се добрата исхрана, како и да им овозможи на еден пар на не-позитивни snacking. Во секој случај тоа е невозможно да не се прејадуваат или гладуваат;
 • многу внимателно, потребно е да се придржуваат до температура земени оброци. Храната не смее да биде премногу топла или ладна. Идеален параметри +40 степени;
 • храната треба да биде лесно да се вари, да се спречи понатамошно застојот во воспалени органи. Главниот непријател во такви болести - храна богата со растителни влакна. Тоа не е неопходно да се вклучат во вашата исхрана;
 • термички третман на производи може да биде: печење, вриење, печење, но не и уникатно. Идеално, ако садовите се нанесуваат или мелени;
 • да бидат сигурни дека за да се намали потрошувачката на јајца, премногу силен заживување пијалаци. Тоа ја исклучува алкохол.

Во изготвување на секојдневна исхрана исхрана за панкреатитис и холециститис, бидете сигурни да се земе во предвид односот на протеини, масти, јаглени хидрати. Количината на протеини храна треба да биде максимизиран. Но, масти и јаглехидрати се препорачува да се јаде помалку.

Моќ панкреатитис холециститис

Моќ панкреатитис холециститисИсхрана со оваа болест треба да бидат такви што ќе го придружува на враќање на нормалното функционирање на заболени органи. Во нашиот случај, овие вклучуваат панкреасот и жолчката.

За оваа причина, пациентите се строго забрането да се вклучат во исхраната на панкреатитис и холециститис компоненти кои предизвикуваат зголемување на производството на ензими за варење. Дефинитивно треба да се откаже од јадења подготвени во брза храна мрежи, како и да се спречи било ладна храна закуски.

Диетална храна панкреатитис и холецистит обично избрани индивидуално во зависност од неколку фактори: возраста на пациентот, фаза на болеста, сериозноста на болеста и други. Но универзална критериуми мора да бидат: корисност, калории мени рационалност.

Овде е основен листа на производи кои се означени за употреба во исхраната:

 • nesdobnoe леб и колачи полни со неутрален;
 • зеленчук и млечни прв курсеви;
 • Варени, печени, риба јадења;
 • посно месо, варен во одобрена начин;
 • малку маснотии млеко и млечни производи;
 • не повеќе од 15 ml масла;
 • овес житни;
 • варени или задушени зеленчук;
 • зелена боја.

Но, следнава листа на предмети треба да се категорично исклучени од исхраната на панкреатитис и холециститис:

 • свеж пекарски производи;
 • негување печурки и месо прв курсеви;
 • пушеле, конзервирана риба, и нивните јајца;
 • масти оценки на месо и месни производи, конзервирана месо;
 • млечна маст, остар сирење;
 • сите сорти на грав;
 • пржени јајца јадења;
 • зеленчук, кои содржат големи количини на влакна, или може да има иритирачки болно тела: ротквица, зелка, киселица, рен;
 • било животински масти;
 • слатки;
 • силна освежителни пијалоци, алкохол, сода.

Мени панкреатитис и холециститис

Мени панкреатитис холециститисПроценето исхрана мени може да изгледа вака.

Еден ден:

 • овес, билни пијалок, колачиња;
 • зеленчук првиот сад, варени пилешки гради и цвекло, uzvar од колковите;
 • Варени тестенини со издробен сирење, овошје пијалок.

Втор ден:

 • варени јајца, зелен чај, колачи;
 • зеленчук прво, производи од риба, салата, пудинг;
 • тепсија со ориз, овошен сок.

Трет ден:

 • Кукла, какао со млеко;
 • супа со ориз и морков, пареа месо, овошје чај.

Четвртиот ден:

 • диететски lapshevik, зелен чај;
 • frikadelkovy супа, леќата со месо гарнитури, сок;
 • варени компири, бебе колбаси, чај од суво овошје.

Ден пет:

 • тестенини и сирење, млеко;
 • прва од тиква, варено месо со компири, Бери сок;
 • Печена риба, парен зеленчук, слаби чај.

Шест ден:

 • пареа омлет, млеко пијат, крекери;
 • тепсија, морков колачи, пиете;
 • варен ориз и овошје, uzvar.

Ден Седум:

 • пудинг направен од ориз, чај;
 • супа од моркови, тестенини po- nautically, Бери пијалак;
 • бисквити и варена риба, јогурт.

Рецепти со холециститис и панкреатит

Рецепт за компир колбас бисквити

Ви треба:

 • Компири: 7 парчиња;.
 • кромид 1 ЕЕЗ.;
 • зелена: 150 g;
 • сирење солидна: 150 g;.
 • Децата колбас: 300 гр;.
 • јајца 3 ЕЕЗ.;
 • 3 големи лажици брашно.

Варени компири фаќа. Ние мелење на колбаси и сирење. Воведување на јајца, мали кромид, билки, брашно. Форма на бисквити, се готви во двојна котел.

Диететски рецепт омлет со компири и панкреатитис холециститис

Рецепти со холециститис панкреатитпроизводи:

 • варени компири: 250 g;.
 • Јајца: 4 парчиња;.
 • млеко 100 ml.;
 • зачини, билки.

Три компири. се додаваат сите други состојки. Готвење во двојна котел најмалку 30 минути.

Овошје со панкреатитис и холециститис

Овошје со панкреатитис и холециститисПознато е дека овошје - главниот извор на витамини. Затоа, дури и панкреатитис холециститис, не е причина да се откаже од нив. Сепак, начинот на исхрана во овој случај тоа е потребно да се применат некои претпазливост. Особено, не треба да се јаде повеќе од 200 грама. компонента на ден. Табу администрира на нивните одделение киселина, како цреша. Како за овошје, кои имаат дебела кожа, пред се препорачува нивната употреба да се исчисти надвор од него или мелење на целото овошје.

Постот за панкреатитис и холециститис

Простување на болести, е строго забрането да се брза. Ова исто така штетни како прејадување, или вклучување во исхраната на забранети производи.

Постот за панкреатитис и холециститис е дозволено само во првите два дена по почетокот на егзацербација на болеста или во моментот на нападот. Само во овој случај е прикажан на државата и да имаат корист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на панкреатит (на панкреасот) во акутна фазаТретман на панкреатит (на панкреасот) во акутна фаза
Рецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасотРецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасот
Улога во варењето на панкреасот и за телотоУлога во варењето на панкреасот и за телото
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…
» » » Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти