ma.GurusHealth.ru

Како да не се наруши панкреасот?

наруши панкреасотЕден од најважните органи во човечкото тело е панкреасот. Неговата функција е во производство на ензими кои се вклучени во варењето на храната. Затоа е многу важно да не се наруши панкреасот и да ја одржувате здрава.

Главни карактеристики "кршење" на панкреасот - силна, заокружување на болки во стомакот, металоиди и подригнување, гадење, а понекогаш и повраќање. Овие знаци се појавуваат по конзумирање на алкохол и газирани пијалаци, силен чај или кафе, пржена и мрсна храна. Тоа е постојана употреба на овие производи и може да наруши на панкреасот. Дури и ова тело не му се допаѓа зачинета и слатко.

Ако имате болки во стомакот и под него, потребно е итно да се оди на лекар. Но, како што долго како што не го погоди, веднаш да ја прекинат употребата на алкохол, масна и зачинета храна, седи на строга диета. Може да се јаде варен зеленчук, пареа котлети, варено месо и риба. Ако сте сигурни дека сте загрижени за е панкреасот, напиј се билни чаеви и панкреатин - тие се во аптеките. Но, се лекови самиот не се препорачува за да се утврди точната дијагноза. Кога тешка болка се препорачува да се применуваат мраз на погодената област и веднаш повикајте брза помош.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeneyСимптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeney
Симптоми и знаци на проблеми со панкреасот кај панкреатитСимптоми и знаци на проблеми со панкреасот кај панкреатит
Котвен Кран панкреасотКотвен Кран панкреасот
Панкреасот: панкреатитис, подригнување воздух на што да се прави?Панкреасот: панкреатитис, подригнување воздух на што да се прави?
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Како да се кандидира на панкреасот?Како да се кандидира на панкреасот?
Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Она што е добро за панкреасот?Она што е добро за панкреасот?
На панкреасот нарушување во панкреатитНа панкреасот нарушување во панкреатит
» » » Како да не се наруши панкреасот?