ma.GurusHealth.ru

Исхрана за гастритис и панкреатитис, добра исхрана, мени, рецепти за готвење

Исхрана за панкреатитис и гастритисПрехрана пациентот и во двата случаи исклучува газирани пијалаци, алкохол и кафе. За разлика од постојано членство на дозволени и забранети храна во болест на панкреасот, во менито на болести на гастричната слузница може да вклучуваат целосно различни јадења. Исхрана панкреатитис и гастритис не може да вклучуваат производи, конзервирана храна, кисели краставички, пушеле. Се направи разлика и гастритис со ниски киселост.

Во првиот случај избрани производи стимулирање на секреција на гастричниот сок. Сите од нив се забранети во други случаи, како што ќе се вчитување на тела, предизвикувајќи напад. На специјално дизајнирани диети, овие маса лиценца №5, 1 и 2 - се напојува со панкреатитис и гастритис, соодветно, при што првата табела е дизајниран со висока киселост, а вториот - во рамките на ниско ниво.

Општи далноводи со панкреатитис и гастритис

Исхрана за гастритис панкреатитисПостојат многу производи и принципите врз кои се заснова исхрана за гастритис и панкреатитис (само зголемена киселост). Повеќето производи во првиот и вториот курсеви избрише, сече, издробени месо мелница. Ова го прави можно да се вчита на органите ослабена од болест. Овошјето и лекови (fermentosoderzhaschie), исто така е дизајнирана да им помогне на панкреасот и стомак во компоненти за преработка на храна.

Принципот останува иста благи, но почести оброци, диети не се забрани разновидност во нив јадења. Есенцијални витамини и минерали мора да биде проголтано, на редовна основа, не само во специјални комплекси, но, исто така, природни производи. Сите диети живот, па затоа, пациенти со панкреатит, холециститис и страдање од стомакот непријатност треба да се навикнеш на него.

Разлики исхрана за гастритис и панкреатитис

Hypoacidity првото боледување бара стимуланси, кои се месо и риба супа, забранети во сите други случаи. Тука се дозволени и покажа да пијат кафе и какао путер не се ограничени на стандарди за издржување (путер), суровини и зеленчук се користат во големи количини. Ниска киселост овозможува на габи, што во други случаи се соочува со компликации, и супа на нив.

Диети додаде фолна киселина, витамин К, PP, Б12, B2. Износот на сол е приближно ист, се движат од дневната потреба на 8 - '12 Диети наведено дополнителни букви кои се користат во егзацербации, тие се малку потешко, но не траат долго.

Мени за гастритис и панкреатитис

Мени за гастритис и панкреатитисЛуѓето кои страдаат од сериозни болести на гастроинтестиналниот тракт, лекарите препорачуваат поединечно да биде избалансиран мени, во која ќе бидат корисни и хранливи.

Во срцето на исхрана мени за гастритис, панкреатитис холециститис и се вид на храна:

  • свеж, варен и парен зеленчук и зеленчук (морков, карфиол, компири, тиквички, тиква, јаболка, круши, суво овошје);
  • посно месо и риба, кои биле пред-обработка на пареа;
  • различни видови на житарици и житни култури, освен просо;
  • јајца, варен меко варени и бари на пареа;
  • леб од пченично брашно од највисока оценка;
  • и сецкани и pureed првиот јадења со месо, зеленчук и житарици;
  • млечни производи (сирење, ниско-масен јогурт);
  • пијалаци, се препорачува за употреба во диети: слаб чај и лушпа од сушени зголеми колковите.

Рецепти за гастритис и панкреатитис

Рецепти за гастритис и панкреатитисГастритис и панкреатитис - ова не е реченица, па луѓето со болести на гастроинтестиналниот тракт може да продолжат да уживаат во животот и да уживате во сите видови на добрите. гастроентеролози, нутриционистите и експертите препорачуваат да се подготви овие вкусни и здрави јадења:

Рецепт вкус на банана торта

Да се ​​направи тоа, треба да се подготват однапред таквите производи: две банани, две праски, половина литар на ниско-масен јогурт, сува galetnoe колачиња, чаша вода и две пакувања од желатин. Пред процесот на подготовка е да го распушти желатин во чаша топла вода, а потоа се излади и се меша со јогурт. Тогаш ќе треба да се подготви форма или сад кој сакате да се постават на фолија. Главната готвење процес е да се создаде последователни слоеви на бисквит, мешавина од желатин и јогурт и овошје. Подготвени да ги красат торта може да биде на врвот банана парчиња и кул на ладно место пред лекување.

Рецепт за вкусни зеленчук чорба

Состојки потребни за изработка на диетална храна 5 компири и истиот тикви обем, моркови и кромид 1, 2 лажици растително масло, магдонос. Прво што треба да кора и се сечат зеленчук коцки. Тогаш тоа е важно да ги стави во тавата слоеви: кромид, компир, тиква, морков. Можете да додадете сол по вкус и додадете волумен на вода, кој ќе ги покрие производи. По врие, треба да се додаде на чорба билки и растително масло.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецептиКако да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецепти
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Исхрана (маса) број 2 со гастритисИсхрана (маса) број 2 со гастритис
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Она што не може да се јаде на гастритис, забранетата хранаОна што не може да се јаде на гастритис, забранетата храна
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Диета менија и третман на атрофичен гастритисДиета менија и третман на атрофичен гастритис
Тоа не може да се јаде со панкреатитис, забранетата храна - тоа е штетно за панкреасот, што не може…Тоа не може да се јаде со панкреатитис, забранетата храна - тоа е штетно за панкреасот, што не може…
» » » Исхрана за гастритис и панкреатитис, добра исхрана, мени, рецепти за готвење