ma.GurusHealth.ru

Холециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасот

Холециститис и панкреатитВоспаление на жолчното кесе, наречен холециститис, забележани во 10% од мажите и 20% жени. Постои директна врска со телесната тежина и возраст, често предизвикуваат холециститис, панкреатитис, и обратно. Овие болести се меѓусебно поради близината на телата, нивната комбинација опасни фатална перитонитис. Тоа lymphogenous болести кои произлегуваат од или papillostenoza холедохолитијаза.

Симптоми на холециститис, панкреатитис

По некое време, кај пациенти дијагностицирани со холециститис, панкреасот да започнете со процесот на само-варењето на храната. Сепак, тоа отекува, што ви овозможува да знаете болката на херпес зостер или локалните тип. Од страна на вообичаените болка на десната (горен квадрант) болка и гадење се додава по левата страна, се протега на грбот. Во прилог на горчина во устата постои постојана сувост, отекува стомакот.

Ова е сигнал за потребата од посета на лекар, кој ќе ви препише ултразвук тестови и скенирања. Ако дијагнозата е потврдена, тој ќе се поправи исхраната и медицински разбира. Рецидиви често се случуваат во телото кога ќе се детектира нема камења и жолчниот тиња. Точно да се дијагностицира болеста се зголеми за 10% во крвта на билирубин, AST и ALT, амилаза.

Третман-cholecysto панкреатит

холециститис панкреасотГлавната прашањето поставено од страна на присутните лекар, кој го открил холециститис и зголемување на панкреасот, е тајмингот на операцијата. Тоа се смета за успешно лекување, по што камењата се отстранети, ослободени протокот на жолчката. Ефективен третман и за перење кеси жлезда holedohas симултана администрација на антибиотици и инхибитори (локални или системски). Операција на жолчниот секогаш се зголемува веројатноста за појава на прогресијата на болеста на панкреасот во иднина. Затоа, лекарите често ги користат новите методи на лекување:

  • одвод низ дупката Vinsla
  • Вкупно дренажа на жолчниот канал
  • ectomy лапароскопска
  • санитарни билијарниот тракт

Еден алгоритам не постои, секој хирург користи техники врз основа на лично искуство.

Cholecysto компликација, панкреатитис

Особено опасно cholecysto панкреатитис, стари лица, може да предизвикаат перфорација на ѕидот на орган, гангрена на жолчното ќесе. садови неповратни промени почнат да се појавуваат фокуси на некроза.

Видео: лечење на хроничен панкреатит, пиелонефритис, гастритис, стомакот хернија, ендометриоза Исцелителот Белов

Панкреатитис по холецистектомија

Истражувањата покажаа дека панкреатит по холецистектомија се појавува само кога неухранетост и подложност на организмот. Веројатност има многу широк спектар 90-5%. Товарот на варењето на храната (генерирање на ензими) паѓа во целост на останатите тело (панкреасот), зголемување на товарот. Целосна елиминација на забранети производи ги зголемува шансите за пациентите.

Панкреатитис, холециститис, пиелонефрит

Панкреатитис, холециститис, пиелонефритКомбинацијата на болести како што се холециститис, панкреатитис и пиелонефритис - таму не се толку ретки. Третманот зависи од причината за внатрешни болести. Во текот на рехабилитација терапија долго и се состои од влијанието на лекови на ткива и органи на телото погодени. Сеопфатен третман зависи од прогресија на болеста.

Ако субакутна пиелонефритис предизвикана од воспаление во системот на бубрежната карлица и поради повреда на метаболизмот на протеини, холециститис субакутна е предизвикана од воспаление на ѕидовите на жолчното ќесе. Панкреатитис пак - воспаление на панкреасот. Кога и двете се дијагностицира панкреатитис холециститис, пиелонефрит, ова доведува до голем број на сериозни отстапувања во варењето на храната, појава на керниктерус, кршење на синтеза на ензими за варење, ендокриниот систем, појавата на дијабетес и други тешки патологии.

Опасноста е дека овие болести се развиваат бавно, понекогаш дури и години. Најчесто откриени случајно или по купувањето на хронична форма. Латентна форма на болеста претставува сериозна болест на кардиоваскуларниот систем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гастритис, панкреатитис и холециститис и третман на панкреасотГастритис, панкреатитис и холециститис и третман на панкреасот
Холециститис и дуоденитис?Холециститис и дуоденитис?
Може ли да се печени семки од сончоглед со панкреатитис и холециститис?Може ли да се печени семки од сончоглед со панкреатитис и холециститис?
Акутен хеморагичен панкреатитис: Причини, СимптомиАкутен хеморагичен панкреатитис: Причини, Симптоми
Емпием на жолчното ќесеЕмпием на жолчното ќесе
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Gastroduodenitis и холециститисGastroduodenitis и холециститис
Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…
» » » Холециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасот