ma.gurushealth.ru

Синдроми на лезии на панкреасот (панкреатитис)

Cindromy панкреатитсиндром на панкреасот лезија - збир на атрибути карактеристика на воспалителни болести на телото: панкреатитис, цисти, тумори, и други.

На главната синдром на панкреасот е болна болест. Со поразот од рак на главата на пациентот се чувствува силна болка на десната страна на епигастрична регионот, ако засегнатите жлезда тело, болката е локализиран на левата страна. Кога воспаление на опашката на телото на загрижени за болка во левиот горен квадрант пациентот.

Болка во панкреатитис и други панкреасот патологии се ќерамиди карактер, тие се дистрибуираат од лево на епигастрична регионот на 'рбетот на работ, каде да почне ребрата, може да се даде и на левата скапула, рамото, срцето, на левата илијачна регионот. Во принцип, таква болка се јавува веднаш по јадењето мрсна храна. Таа досадна, постојани или пароксизмална.

Само неколку симптоми се дел од синдромот на поразот на панкреасот. Тоа гадење, повраќање, надуеност, дијареа. Чаир изобилство, нанос, сјајна, поради битни масти нечистотии лошо мијат надвор.

Во принцип испитување открива бледило на кожата на пациентот, брзо губење на тежината, дехидрација симптоми и недостаток на витамини - кршливи нокти, намалување на еластичноста на кожата, губење на косата, итн ...

акутен абдомен синдром се јавува кај болести и повреди на стомакот. Нејзиниот главен симптом е болка во пределот на стомакот, кој може да предизвика шок, често повторливи повраќање, дијареа или одложена столче и гасови. Овој синдром е карактеристика на акутен панкреатит. Палпација на абдомен е болно, мускулите на предниот ѕид се напнати. Кога ваквите симптоми бара итна хоспитализација на пациентот.

На панкреасот болести и синдроми забележано невропсихијатриски заболувања. Тие може да се манифестира како за време на акутна и латентни во текот на болеста. На пример, речиси единствениот симптоми безболна, латентно појавни форми на панкреатитис се раздразливост, слабост, замор.

Во хронична и акутна панкреатитис може да издржи невро-психијатриски нарушувања, придружени со главоболка, вртоглавица, вознемиреност, делириум, вкочанет врат, вегетативниот нарушувања, сензорни нарушувања, а понекогаш и - и epileptoid напади.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
На опашката на панкреасот третира образованието како болно, кој е проектиран?На опашката на панкреасот третира образованието како болно, кој е проектиран?
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Опструкција на панкреасотОпструкција на панкреасот
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Дисфункција и симптомите на работата на панкреасот, знаци, исхранаДисфункција и симптомите на работата на панкреасот, знаци, исхрана
Панкреасот оток во панкреатитПанкреасот оток во панкреатит
FIELD панкреасотFIELD панкреасот
» » » Синдроми на лезии на панкреасот (панкреатитис)