ma.GurusHealth.ru

Можно да се живее без панкреасот е тоа, тие живеат со панкреатит?

Видео: КОЈА БИЛО ОД човек може да живее

Без разлика дали се живее без панкреасот?Кај луѓето, тоа е тешко да се прецени улогата на панкреасот. Оваа мала, кој се наоѓа во горниот дел на стомакот, телото на издолжена форма произведува ензими потребни за варењето на храната. И да го замени со полно не може да нема друг орган.

Исто така, во функција на жлездата е да се произведуваат хормонот инсулин, кој е од суштинско значење за транспорт на гликоза ткива - главните енергенти. За неговото производство се исполнат т.н. островските клетки, кои во здрава панкреасот произведува доволно на хормонот. Dieback на овие клетки доведува до недостаток на инсулин во телото, а со тоа лице се развива дијабетес.

Анализирајќи целта на панкреасот во нашето тело, може да се претпостави дека живеат без неа човек не може. Ако надлежниот орган е отстранета поради дијабетес, панкреатитис, или рак, кој може да го замени? Во нашите тела не постои втора такво тело, па отстранување на панкреасот не е целосно компатибилен со живот. Можете да, се разбира, еден месец или два за вештачко одржување на телесните функции на пациентот, земаат орални ензими за варење и правење на инсулински инјекции, но за долго време, така што пациентот нема да преживее.

Луѓето со дијабетес направи инсулин инјекција, поради тоа што е произведен од страна на нив панкреасот во недоволна количина, но со функција на производство на ензими за варење на телото се справува добро.

Видео: Живот без жолчното ќесе

Може да се живее со панкреатитис, ако се промени на подобро во начинот на живот и да се придржуваат на одредена исхрана. Оваа болест е неизлечива, но ако не пијат алкохол, да се откажат од мрсна и зачинета храна, јадете лесно сварлива храна и да ги почитуваат препораките на лекарот, може да се избегне влошување на панкреатитис и појавата на тумори.

Ако е апсолутно неопходно, луѓе со сериозни заболувања на понудата на телото да го направи трансплантација. Трансплантација на панкреас - многу комплицирана операција, како во однос на добивањето на донатор на органи, како и да се изврши, бидејќи ткивото на градите е многу кревка и можат да бидат оштетени од страна дури и на допир на прст на хирург. Ова тело цигански, така што трансплантација од жив дарител на примачот не е можно без смрт на донаторот.

операција за трансплантација успешно се реализираше во странство, лидерите во оваа се САД, Германија, Италија и Израел. Во Русија, исто така, неодамна спроведено слични активности.

Начин на живот панкреатит

Начин на живот панкреатитВо ремисија, тоа е многу важно да се обрне внимание на физикална терапија. Ова е сосема безбеден техника и начин извонреден рехабилитација. Едноставни вежби, откако е потребно олеснување на болката, бидејќи во bedrest развие стагнација, слаба циркулација и влошување на гастроинтестиналниот тракт. Физикална терапија треба да стане начин на живот за панкреатитис, како и таблети и инјекции.

Тоа е важно да се почитуваат диета која не содржи конзерванси, мрсна, пржена и пушеле храна. Дури и кога ограничена количина на сол панкреатитис. Исто така е неопходно да се ограничи количината на шеќер, пожелно е да се елиминира леб, колачи. Оброци треба да биде фракционо, често во мали количини.

Се разбира, животот со воспаление на панкреасот мора да се промени. На пример, пушењето и алкохолот се контраиндицирани, бидејќи тоа е докажан ризик за оваа болест. Алкохолни панкреатит обично се развива брзо, а во пракса, не може да се излечи.

Најчестите формула во воспаление на панкреасот: студ, глад и мир, но тоа е во период на акутна егзацербација на панкреатитис.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шеќер и панкреасот, панкреатитис заменаШеќер и панкреасот, панкреатитис замена
Островските апарат на панкреасотОстровските апарат на панкреасот
Панкреасот и псоријазаПанкреасот и псоријаза
Ендокриниот систем: клучни зборовиЕндокриниот систем: клучни зборови
Стеноза на панкреасотСтеноза на панкреасот
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
И во клетките на панкреасот (алфа, бета), антитела - нивната регенерација и трансплантацијаИ во клетките на панкреасот (алфа, бета), антитела - нивната регенерација и трансплантација
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Секреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активностСекреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активност
Карактеристики на панкреасотКарактеристики на панкреасот
» » » Можно да се живее без панкреасот е тоа, тие живеат со панкреатит?