ma.gurushealth.ru

Исхрана во некротизирачки панкреатитис и после тоа може да се јаде (се јаде)?

исхрана во некротизирачки панкреатитИсхрана по панкреасот некроза на панкреасот треба да ги разгледа сите на слабите точки на вашето тело, кои ви даваат можност да се добие најмногу витамини, минерали, а во исто време е лесно се апсорбира и вари, без зголемување на нивото на секреција на панкреасот. Вие треба да почне да се користи за да се подели оброци 6 - 7 пати на ден, се јаде во редовни интервали.

Вие долго време, па дури и подобро - засекогаш, тоа е потребно да се исклучат од исхраната на масти храна, сладолед, слатки, чоколадо, банани, датуми, грозје, смокви, печурки, спанаќ, пиперки, киселица, кромид, патлиџани, ротквица, репка, ротквица , лук, зелка, пченка и јачмен каша, разни зачини, мешунки, масни млечни производи, јадења од целиот јајца и со изобилство на жолчки од јајце, производи од месо, колбаси, конзервирана храна, мрсна риба, масни живина и масни месо, пуши, млечни супи, супа, Borsch, okroshka, цвекло супа, џем, и здив obnoe тесто ладни и газирани пијалоци, супи, свеж леб, вино, кафе, какао и алкохол.

По читањето на листа на она што не може, може да имате сомнежи околу тоа дали храната е лево, што може да биде? Да, оваа храна е лево, и строго придржување кон исхраната во првите месеци по некроза на панкреасот, а потоа се поддржани од страна на вашиот лекар ќе можат постепено да се прошири својата исхрана, а повремено и препуштање себе фаворит, но забрането моментов јадења.

власт по pankreoekrozaЗа прв пат, откако ќе се врати дома, тоа е важно не само за тоа колку често ќе техники на храна и она што го јаде, туку и што консумираат храна температура. Кога pancreonecrosis храна треба да биде на собна температура, на пример, тоа не е ниту топло ниту ладно. Ви се јаде правилно рендан или рендан производи, бидејќи на овој начин тие се подобро се апсорбираат.

Видео: жолчното кесе - Што може и не може да се јаде по операцијата

Во првите денови по панкреасот некроза во вашиот менија храна може да вклучуваат: бајат леб, крекери и суво солени бисквити, 30g путер на ден, 10 грама на рафинирано растително масло, слаб чај со млеко или лимон, супа од колковите, грашок, сквош, тиква , цвекло, карфиол, компир, и моркови во варени форма. Исто така, вашата исхрана со некротизирачки панкреатитис може да варира во зависност од тестенини и готви каша на вода, ниско-масни видови на птици, говедско месо и риба, ниско-масни млечни производи и вегетаријанска супа рендан зеленчук.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Што може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасотШто може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасот
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite
Она што е добро за панкреасот?Она што е добро за панкреасот?
Совети за исхрана во алергиски болестиСовети за исхрана во алергиски болести
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
» » » Исхрана во некротизирачки панкреатитис и после тоа може да се јаде (се јаде)?