ma.GurusHealth.ru

Истовремена болести во панкреатит

Видео: Кашлица домашно лекување! Калина кашлица! Рецепти од Viburnum за кашлање | # Кашлица #edblack

Панкреасот: коморбидитетЧовечкото тело - е еден кохерентен систем, каде што неуспехот на еден орган влијае на функционирањето на целиот организам. На пример, воспаление на панкреасот влијание главно на дигестивниот и ендокриниот систем, кој на локацијата и функции се поврзани и со zhelezoy.Zabolevaniya слична етиологија често се нарекува придружник. Станува збор за болести на овие органи, кои се главно под пиштолот во напад на панкреатитис ќе се дискутира во овој член.

Кожата - најголемиот орган на човек, кој во прилог на заштитни и терморегулација функција, обдарени екскреторен капацитет. Кога црниот дроб и способноста на бубрезите да лачат отровни материи, тие се добиени преку кожата. Затоа, заеднички панкреатит се алергични осип и мозолчиња на лицето и телото. Ова се должи на интоксикација на организмот и зголемено ослободување на алергени во крвта, кои се предизвикани од воспаление и неисправни варењето на храната.

Видео: Примена на технологија BioTrEM во болести на женскиот репродуктивен систем

Од истата причина - на дигестивниот дисфункција - смета панкреатитис еден од главните произлегуваат од или тешка хронични болести на желудникот: гастритис, чир, дуоденитис.

Црниот дроб, жолчно кесе и жолчните канали и да не останат на маргините. Обединети со заедничка канал органи да реагираат брзо на инфекција која се има појавено во панкреасот, и токсини заробени во крвта како резултат на воспаление. Наспроти позадината на основната болест (панкреатитис) може да се случи при истовремена болести на билијарниот систем: холециститис, дискинезија на жолчното кесе и жолчните канали. Во долготраен и тежок панкреатитис кога се зголеми железо choledoch стиска, кршење на протокот на жолчката, развивање на хепатитис, панкреатитис, придружена со жолтица.

Видео: Училиште за здрав начин на живот

Егзокрина инсуфициенција развој, бидејќи на неповратни процеси работен замена за сврзното ткиво или масти (забележани во хроничен панкреатит), формира првиот организам клеточната толеранција на гликоза, а потоа и на панкреасот дијабетес. Дијабетес од типот понекогаш наречени симптоматски придружните хронична болест на панкреасот.

При напад на пациенти со акутен панкреатит често се жалат на болка во срцето и повреда на неговиот ритам. Тахикардија кај воспаление на панкреасот може да предизвика емоционална товар поврзани со синдром на болка, интоксикација, треска и покачена температура, и низок крвен притисок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Панкреас и бубрези панкреатитПанкреас и бубрези панкреатит
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Trihopol панкреатитTrihopol панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Калина панкреатитКалина панкреатит
Reduxine панкреатитReduxine панкреатит
Gepabene панкреатитGepabene панкреатит
CYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасотCYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасот
Кашлица со панкреатитисКашлица со панкреатитис
Алергиите и панкреасотАлергиите и панкреасот
» » » Истовремена болести во панкреатит