ma.GurusHealth.ru

Панкреасот болка со панкреатитис, што да се прави со болести (болести)?

Панкреасот е панкреатит болкасиндром на болка во областа на панкреасот се разликува за различни патологии:
 • локализација (во левиот горен квадрант, епигастриумот, десната половина на стомакот или долниот дел на грбот, лево и десно на 'рбетниот столб);
 • времетраењето и природата на болка (акутна, болна, пароксизмална, појас);
 • присуството на придружните симптоми (треска, гадење, повраќање, дијареа, жолтица, мокрење нарушувања, промени во бојата на урината, осип и чешање, треска, губење на тежината, слабост);
 • зрачи до папокот, грбот, левата страна на стомакот и на левиот горен квадрант.

Болка во областа на панкреасот често се јавуваат кај болести:

 • директно на панкреасот патологија (воспаленија, тумори, цисти и псевдоцисти);
 • во болести на околните органи (црн дроб, црево, желудникот, жолчен меур, барем инфламаторни заболувања на белите дробови и плевра, болести на срцето);
 • во лезии на други органи и системи: невролошки (меѓуребрените невралгија), бубрезите (уролитијаза или пиелонефритис), патологии на мускулно-скелетни систем (osteochondrosis).

Болка во болести на панкреасот

синдром на болка забележани во текот на развојот, или прогресија на такви болести комплицирано разбира панкреасот:

 • pankreatita-
 • конгенитална цисти во присуство или формирање на псевдоцисти (цистична формирање стекната) во различни делови на панкреасот;
 • во тумори, бенигни (аденом, фибром, insuloma, хемангиом) или малигни тумори (рак).

Болка во панкреатитБолка во панкреасот болести локализиран во право, средината или лево hypochondrium, што се должи на локацијата на патолошки фокус (главата, телото и опашката), се здобива со ликот на околината и различен интензитет. Исто така, болката може да се даде во грбот (во лумбалниот регион), најмалку во регионот на срцето, на левата рака, клавикула и скапула.

А карактеристика на болка во болести на панкреасот е недостатокот на поврзување со внесување на храна и зголемување на нејзиниот интензитет како на активирање на воспалителни процесот на пристапување на изречена едем и некроза на ткивото на простатата (некроза на панкреасот). И кога компликации - перитонитис, апсцеси, гнојна цисти.

Кога туморите и цистични формации панкреасот боли поради дистензија на телото на капсулата, стегајќи на канали, крвни садови и нерви, затоа симптоми има различен интензитет и локализација. Во формирањето на тумори на панкреасот, пациентите се жалат на постојан или пароксизмални болки во левата hypochondrium или горниот дел на стомакот, болка често добива ќерамиди карактер, зајакната со лежи на грб и се сведе на половина свиткано држење на телото.

Болка во панкреатит

Како што боли панкреасот?Структурата на панкреасот, негова главна функција во организмот се утврди природата на воспалителниот процес - неинфективни воспаленија вроден ткиво, која е придружена со тешка оток, со следните распаѓање во autodigestion клетки позадина како резултат на изложеност на своите ензими за варење (трипсин и липаза). Затоа болка во акутен панкреатит болка се разликува во различни интензитет - од досадна и болки на остри сечење. Природата на болката зависи од:

 • да тече од воспаление (акутна или хронична);
 • обемот на воспалителниот процес;
 • присуство на едем и некроза вроден ткиво;
 • вклучување во воспалителен процес на перитонеумот.

Како што боли панкреасот е панкреатит?

Во акутен панкреатит болка почнува од горниот дел од стомакот и / или лево subcostal, која е засилена после пиење, јадење, лежечка и придружена со гадење, треска, абдоминална дистензија, забрзано чукање на срцето и дијареа. Постепено зголемување на интензитетот на симптомите, под претпоставка дека карактерот на girding up на болна шок (формирање на фокуси на некроза на панкреасот) се забележува често (неукротим) и повраќање.

Во хроничен панкреатит забележани досадна болка болка во горниот дел на стомакот и папокот, обично по јадење на големи количини на масна храна и е придружена со горчина во устата, надуеност, тежина во горниот дел на стомакот, дијареа, гадење и повраќање повторливи.

Болка во главата на панкреасот

Тоа боли панкреасот што го прават?Кога локацијата на патолошкиот процес во главата на панкреасот (нервни или присуство на цисти и тумори псеудоцистите) болка е локализиран во централниот дел на горниот дел од стомачните папокот со зрачење или во левиот горен квадрант, на левата рака или рамо. Во присуство на формирањето на рефус (аденом или карцином insuloma) во регионот на главата означени симптоми стегајќи околните органи (црн дроб и жолчката) со стегање на жолчниот канал, како и развој на жолтица. Insuloma кога има намалување на гликоза во крвта.

Колку време (колку) боли панкреасот?

Времетраење на болка во патолошки процеси на панкреасот зависи избувлива природа (акутен процес, субакутни или хронични воспалителни и дистрофични фокуси), пристапот на гноен воспаление (апсцес, purulence цисти, перитонитис), морбидитетот болест (цисти пробив во перитонеалната или плеврална празнина, крварење, апсцес pancreatonecrosis јаз).

Што ако јас се разболев панкреасот?

Ако имате болен панкреас, тоа е потребно да се направи навремено дијагностицирање, отфрли хируршка патологија и да добијат право третман на гастроентеролог или хирург.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гастритис, панкреатитис и холециститис и третман на панкреасотГастритис, панкреатитис и холециститис и третман на панкреасот
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Клиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасотКлиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасот
Опструкција на панкреасотОпструкција на панкреасот
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Панкреасот оток во панкреатитПанкреасот оток во панкреатит
Зошто боли десната страна, ако имате дијареа?Зошто боли десната страна, ако имате дијареа?
Одби панкреасотОдби панкреасот
FIELD панкреасотFIELD панкреасот
Болки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасотБолки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасот
» » » Панкреасот болка со панкреатитис, што да се прави со болести (болести)?