ma.GurusHealth.ru

Панкреасот: дијабетес мелитус поврзани со панкреатит

Дијабетес мелитус, панкреатитисХроничен панкреатитис - форма на воспаление на панкреасот, која е карактеристична за долго болест со неповратни промени се случуваат на неговата клетки и ткива. Во тешки хроничен панкреатит има голем процент на замена на телото здраво ткиво во масти или сврзното. Како резултат на тоа, се развива како егзокрина инсуфициенција, изразена како недостаток на ензими за варење, и ендокрина дисфункција - формирање на првиот толеранција на клетките на телото на гликоза, а потоа предизвикува дијабетес. Овој тип на дијабетес често се нарекува како панкреасот или симптоми кои произлегуваат како симптом на хронична болест на панкреасот.

Сепак, овој механизам не е модел. Многу пациенти со дијабетес мелитус имаат првиот или вториот вид лошо панкреатитис. И луѓето со дијагноза на хронично воспаление на панкреасот може да се избегнат такви компликации.

Механизмот на развојот на панкреасот дијабетес

На механизам на симптоматска дијабетес може да се карактеризира кратко со тријада синдром - болка, дигестивниот дисфункција, дијабетес. И ако одите на ова прашање подетално, патолошки процес се случува во следнава ситуација:

Видео: панкреас. Чувствителноста. Панкреатитис. Одбивност. Дијабетес. Алексеј Makhov

 • Почетната фаза панкреатитис со периоди на ремисија и ракети акутно воспаление на панкреасот придружени со болка со различен интензитет и локализација трае околу десет години.
 • После тоа, првите симптоми на малдигестија делува: надуеност, металоиди, дијареа, губење на апетитот. Во хипогликемични состојби манифестира примарно нарушување на метаболизмот на јаглени хидрати. Тоа е затоа што на емисиите на инсулин иритираше бета-клетки на пациенти со хроничен панкреатит, рак на панкреасот.
 • Како ширење на хроничен панкреатит клетките на панкреасот се уништуваат, формирајќи толеранција на гликоза. нивото на шеќер во крвта на празен стомак - нормално, и после јадење - премногу висок, како и дозволеното времетраење на хипергликемија.
 • Во завршна фаза е дијабетес, кој се развива повеќе од 30% од пациентите со долгогодишна историја на панкреатитис. Таквите етиологијата на болеста се дијагностицира кај пациенти двапати почесто.

Размислете за карактеристики на дијабетес во хроничен панкреатит. Панкреасот шеќерна болест се карактеризира со индивидуални карактеристики кои го прават различен од другите видови:

 • често има остар пад на нивото на гликоза во крвта, што резултира со развој на хипогликемија;
 • Кетоацидоза - нарушување на метаболизмот на јаглени хидрати предизвикани од недостаток на инсулин, овој симптом не е карактеристични за видот на симптоматска болест;
 • Пораз средни и големи артериските крвни садови (macroangiopathy) и артериоли и капилари (микроангиопатија) се јавува поретко отколку со слична болест на првиот или вториот тип;
 • Во почетната фаза "шеќер" ефективни таблети болеста кои го намалуваат нивото на гликоза. Во иднина, оваа терапија не е ефективна. На потребата за инсулин терапија - ниска;
 • Оваа болест се третира и сулфонилуреа групата, физичка активност и исхраната.

Панкреатит во тип 2 дијабетес

Панкреатит во тип 2 дијабетесДоста често во позадина на панкреатитис случи болести како што се дијабетес тип 2, кога развојот на воспаление на зголемување на нивото на гликоза во крвта. Развојот на оваа болест е придружена со силна болка во стомакот и повреда на дигестивниот тракт.

Експертите посочуваат неколку фази на развој на болеста:

 • Панкреатитис влошување и ремисија (алтернативна едни со други).
 • Нарушување на метаболизмот на јаглени хидрати се должи на фактот дека се иритирани на бета клетките на панкреасот.
 • Развој на дијабетес тип 2.

Околу 35-40% од луѓето на позадината на панкреатитис развие дијабетес. Двете болести зајакне едни со други врз човечкото тело. Во овој поглед, панкреатитис пациенти со дијабетес тип 2 треба не само да ги соодветен третман, но исто така и исхрана.

Панкреасот кај дијабетес мелитус

Панкреасот кај дијабетес мелитусКога развој на дијабетес, панкреасот е подложен на сериозни патолошки промени. Кога ова се случува дистрофични пораз на Лангерхансови островчиња. Кога ќе се случи деформација островчиња ендокрините клетки стануваат сè помали во големина. Покрај тоа, некои од клетките се убиени.

Видео: Tagetes - цвет, кои се третираат псоријаза, панкреатитис, атопичен дерматитис

Понатаму, постојат две можности на патолошки промени на клетките на панкреасот. Првиот е развојот на панкреатитис, а вториот - на последиците станат тажни, бидејќи вашето тело целосно ќе престане да функционира. Ова се должи на фактот дека на местото на клетки кои умреле, зголемување на сврзното ткиво, компресирање на нормалните клетки, што доведува до нивната смрт. Тоа може да се забележи дека дијабетесот не само што може да деструктивни промени во функционирањето на панкреасот, но исто така и да ги уништи ова тело.

Третман за панкреатит и дијабетес

Третман на панкреатитис и дијабетесВо случај дека пациентот страда дијабетес и панкреатитис, третманот е доста тешко. Ова се должи на фактот дека е потребно да се користи терапија за замена не само за да се утврди на метаболизмот на јаглените хидрати, но, исто така, да се елиминираат недостаток на ензимот. Во овој случај тоа е потребно да се користи специјални ензимски и хормонални лекови. Треба да се има на ум дека употребата на орални препарати не донесе позитивни резултати.

Тоа е исто така многу важни во третманот на панкреатитис и дијабетес се придржуваат кон правилна исхрана, се елиминира од исхраната се штетни за производи на панкреасот. Само во присуство на два фактори - лекување и исхрана можат ефикасно да се бори против овие болести.

Исхрана за панкреатитис и дијабетес

Исхрана за панкреатитис и дијабетесПанкреатитис и дијабетес - болести на панкреасот, каде што е неопходно да се следи строга диета. Тоа е исклучително важно да се откажат од масна и зачинета храна, и го ограничи нивната исхрана пекарски производи и слатки. Покрај тоа, таа не се во храна, месо супа, јаболка, зелка, мајонез и сосови, како оваа храна има иритирачки ефект врз цревниот епител.

Во случај дека овие две болести се случуваат во исто време, експертите препорачуваат да се следат следниве диети:

 • зеленчук и овошје (300-400 гр);
 • пополнување на храна ('60);
 • протеинска храна (100-200 g).

Согласност со погоре исхрана ќе ви помогне да се осигура дека на панкреасот постепено ќе се опорави својата функција и состојбата на пациентот ќе се стабилизира. Тоа е исклучително важно за правилно третирање на болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шеќер и панкреасот, панкреатитис заменаШеќер и панкреасот, панкреатитис замена
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Акутен панкреатит во дијабетесАкутен панкреатит во дијабетес
Структурни промени панкреасотСтруктурни промени панкреасот
» » » Панкреасот: дијабетес мелитус поврзани со панкреатит