ma.GurusHealth.ru

Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)

Видео: камења жолчното кесе. Зачувување на жолчното ќесе

Панкреатитис и холелитијазаЖолчни камења болест, понекогаш се нарекува холелитијаза, се карактеризира со формирање на камен во жолчното ќесе. Ова се должи на лошите навики во исхраната, генетската предиспозиција, метаболни и заразни болести.

На блиски односи меѓу воспаление на панкреасот и жолчката камења, лекарите имаат воспоставено многу одамна, објаснувајќи ја причината за овој факт, заеднички карактеристики и близината на локацијата на тела за да се едни со други.

Но, лекари, научници продолжи истражувањето да се разјасни што механизми предизвикаат панкреатит во присуство на камен, "ископана" да точно. За да го разбереме тоа, треба да се разбере некои од карактеристиките на двете тела структура. Главната панкреасните канали, како и канал жолчката се влева во дуоденумот папила ампула на два начина:

  • цевки се спојуваат и се влеваат во цревата, една дупка;
  • секој канал се влева во дуоденумот;

Прво Олицетворение физиолошки структура - фузија панкреасните канали и жолчката (кои се пронајдени во 70% од случаите) најчесто се случува кога холелитијаза, панкреатитис е комплицирано.

Како КП предизвикува панкреатит

Панкреатитис и камења во жолчкатаорганите на комбинација канали постојано да комуницираат едни со други, така што каменот холелитијаза, исфрлена од канал жолчката поминува мочниот меур и заеднички жолчен канал, "пречка" каде што се соединуваат и паѓа во цревата. Ова патологија во холелитијаза болеста се јавува најчесто се должи на фактот дека во областа на брадавица ампула (таму каде што е сливот канал во црево) во најтесниот крос-место во сите билијарниот тракт.

Панкреасот и црниот дроб, жолчката производство и тајни. За време на егзацербација на холелитијаза и течност внесување на канали не се најде излез во стомакот - го блокираше камен. Притисокот во канали се зголемува, што доведува до прекин. Содржина впушта во ткиво на панкреас. Ензимите кои ги уништуваат јаглехидрати, масти и протеини, се во тек - неактивен. Но, во клетките пауза жлезда, ензими се активираат, што предизвика процесот на само-варење на телото, предизвикувајќи напад на акутен панкреатит или некроза на панкреасот - опасност за човековите болести живот.

Ова е механизмот на панкреатитис, се случува кога жолчни камења, кои се причина за жолчни камења, блокирани канал. Лекарите за спречување на панкреатитис и некроза на панкреасот пациенти повик за навремено, хируршки отстрани камењата од жолчното кесе и да се биде внимателен, земајќи ги пријави и cholagogue препарати кои имаат таква дијагноза. Вие не може да се предвиди како камен ќе реагира на "прогон", ако тој ќе биде во можност да се лизга во дуоденумот, не се заглавени на патот, предизвикувајќи напад на акутен панкреатит.

Видео: *** Како да се ослободите од камен? Endorfinoterapiya

Исхрана и исхрана во холелитијаза и панкреатитис

Исхрана за жолчни камења и панкреатитисВо холелитијаза и панкреатитис препорачува да се намали износот на потрошни производи кои содржат голема количина на холестерол. Прилагодување на метаболизмот на холестерол во телото подразбира намалување на внесот на калории. Често, пациенти со оваа дијагноза треба да се целосно да се откаже храна, како што се црниот дроб, масни риби, жолчки од јајце, и маст и животински масти. Во исто време, диетата на пациентот со храна камен и панкреатитис треба да содржи храна богата со магнезиум соли. Овој елемент го промовира излачувањето на холестеролот, провоцирајќи егзацербација на холелитијаза.

Со цел да се спречат нападите на жолчни камења болест, треба да исхрана, ви овозможува да се задржи на холестерол содржани во жолчката, во растворена состојба. А исхрана содржи алкална минерална вода и зеленчук јадења, води до зголемување во жолчката бази, и како последица на тоа, растворање на холестерол. Важно е да се напомене дека за брзо опоравување на холелитијаза пациентот и панкреатит е важно да се јаде многу зеленчук, и се готви само пареа, печени и варени јадења.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Екстракорпорална ударен бран литотрипсијаЕкстракорпорална ударен бран литотрипсија
Спа третман во холелитијазаСпа третман во холелитијаза
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…
Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.
Холестерол и жолчни камења. Секреција во дуоденумотХолестерол и жолчни камења. Секреција во дуоденумот
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Билијарна дискинезија, holetsistopatii, третман, симптомитеБилијарна дискинезија, holetsistopatii, третман, симптомите
Билијарна (билијарна) хроничен и акутен панкреатит симптоми, третманот, исхрана, медицинска историјаБилијарна (билијарна) хроничен и акутен панкреатит симптоми, третманот, исхрана, медицинска историја
Панкреасот камењаПанкреасот камења
» » » Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)