ma.GurusHealth.ru

Панкреатитис по отстранување на жолчното ќесе

жолчното кесе панкреатитЖолчното кесе - шуплив, мала големина на телото, кои се однесуваат на дигестивниот систем, главната цел е да се соберат и чување на жолчката произведени од страна на црниот дроб.

Bile - биолошки активни жолта течност генерирана за да се стимулира дигестивниот процес, особено за липолизата. Црниот дроб се влева во мочниот меур преку посебен канал, како и на цистична канал влегува во дуоденумот да се запишат во храната од желудникот.

Ова се случува само во случај ако патишта на жолчното кесе и издлаби функционира непречено. Но, ова не е секогаш случај. За жал, нарушување на моторната функција на екстрахепатални канал и жолчката се меша со договореното намалување на органот и сфинктери, попречување на производството на жолчката во цревата. Оваа функционална нарушување наречено билијарна дискинезија.

Билијарна дискинезија со вишок на испорака на жолчката во дуоденумот се нарекува хиперкинетичен и нејзиниот недостаток - хипокинезија. "Повреда на движење", што е пренесен мандат дискинезија, што доведува до неуспех на транспорт на жолчката и дигестивниот процес нарушување, кои во повеќето случаи доведува до формирање на камења и отстранување на органи. Жолчното кесе не е од витално значење, незаменлив телото и неговото отсуство не е премногу негативно влијае на дигестивниот процес.

диета мени по отстранување на жолчното ќесе: Видео

Панкреатитис по отстранувањето

Пациентите се чувствуваат дека по отстранување на жолчното кесе на неговите функции се вршат од страна на панкреасот, и над-напон може да предизвика панкреатитис. Ова гледиште е погрешно - овие тела не се менливи. И, често, сè е токму спротивното: дека станува причина за хроничен панкреатит воспаление на жолчното кесе камења предизвикана. Во повеќето случаи, напротив, пациентот се чувствува по отстранувањето на органи се подобрува, и периоди на ремисија панкреатитис станува долг.

Но, понекогаш, постои уште една постоперативна клиничката слика: на функцијата на мочниот меур се земе жолчните канали, протокот на жолчката во цревата веќе не се јавува голем дел, тоа доаѓа постепено, така бактерицидно функција се намалува, микрофлора на мали промени црево, симптоми на дигестивни нарушувања - дијареа и опстипација . Ова се рефлектира во сите на органите за варење, а пред се на панкреасот кои можат да предизвикаат панкреатит.

Исхрана, ако се отстрани жолчното кесе панкреатит

Жолчното кесе се отстранат - панкреатитис, исхранаОтстранување на жолчното кесе - прилично сериозна операција. Се бара строга диета и одредена диета. Таквата ригорозен пристап кон снабдувањето со електрична енергија, мора да се почитуваат и панкреатитис. Игнорирање на овие упатства може да резултира со смрт.

Да ги сумира, исхраната со овие медицински досиеја, мора да ги исполни две основни правила:

  • Менито треба да биде фракционо;
  • Категорично отфрлање на масти, пуши, зачинета храна.

Видео: Живот по отстранување на жолчното ќесе (дел 2)

Медицински докази покажуваат дека на период на опоравување по отстранувањето на жолчното, да трае најмалку една година. Тоа беше во текот на овој период е особено важно да се следат препорачаните експерти диета, наречен "број 5". Таа е пропишано и панкреатитис.

Таквата исхрана обезбедува потрошувачка еднократен од 100 грама. протеини, иста количина на масти, и 400 C. јаглехидрати. Вкупно калории додека отстранување на жолчното кесе не треба да надминува 3200 kcal.

Конкретни препораки во слична диета, преминете на топлинска индикатор добивањето јадења. Тие се во никој случај не смее да биде премногу топла или ладна. Идеално, вкупниот мени треба да се состои од 6 оброци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…Жолчни камења болест, болест предизвикана од формирање на камен, ретко во црниот дроб и жолчните…
Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.Дуоденумот. Структурата, функцијата и дуоденален ензими.
Надворешни функција на црниот дробНадворешни функција на црниот дроб
Емпием на жолчното ќесеЕмпием на жолчното ќесе
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Билијарна дискинезија, holetsistopatii, третман, симптомитеБилијарна дискинезија, holetsistopatii, третман, симптомите
Дискинезија на панкреасотДискинезија на панкреасот
Gastroduodenitis и холециститисGastroduodenitis и холециститис
Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)
Дијареа по отстранувањето на zhelchngogo на мочниот меурДијареа по отстранувањето на zhelchngogo на мочниот меур
» » » Панкреатитис по отстранување на жолчното ќесе