ma.GurusHealth.ru

Дифузни промени во црниот дроб и панкреасот, кои се симптомите на болеста, дифузија?

Дифузни промени во црниот дроб и панкреасотЦрниот дроб и панкреасот - неспарени органи паренхимните структури се состои од ткива и немаат кариес. Основа на хепаталниот паренхим да формираат сегменти, преку кој го отвори крвните садови и жолчните канали - за него жолчката се влева во жолчното кесе. Кога внесувањето на храна, жолчниот канал, како општо, во комбинација со панкреасните канали влегува во црево. Затоа, болести на билијарниот тракт, црниот дроб и панкреасот се одразува директно на едни со други, се поврзани болести.

Дијагноза на црниот дроб и панкреасот

Ултразвучна дијагностика или ултразвук - е еден од повеќето достапни и информативни методи на испитување на внатрешните органи на човекот. Со одраз на ултразвук од ткиво (echolocation) занаетчија може да се идентификуваат многу патолошки процеси во панкреасот и црниот дроб, како и нивниот степен на ширење.

Пациентите често го поставуваме прашањето: "Што е дифузно промени", се вели протоколот ултразвук. Овој професионален медицински термин кој не е само-дијагностицирање на болеста, и само објаснува дека патолошки промени во клеточна структура или орган ткиво рамномерно распоредени низ паренхимот на жлезда. Утврдените недостатоци не може да биде единствениот симптом на лекар во дијагнозата, бидејќи оваа патологија е забележана во многу болести.

Дифузни промени на црниот дроб

Предизвикува промени во клетките и ткивата на црниот дроб може да биде метаболичко нарушување, атеросклероза, хронична и акутна инфекции и интоксикации за време на нивниот курс. Затоа, етиологија на заболување на црниот дроб вклучуваат дифузни хепатитис. Првиот неуспеси во црниот дроб може да се види од следниве симптоми: прво на сите, жолтилото белките од очите, а потоа и на кожата, белите измет, урина темно обоени пиво. Испуштање во крвта на голема компонента на жолчката може да предизвика чешање на кожата.

Дифузни промени и болести на панкреасот

Терминот дифузно - е униформа промени, заеднички во текот на панкреасот. Како дефекти може да се случи поради многу процеси кои се одвиваат во него:

  • дифузна густина намалување ткиво укажува на едем, карактеристичен акутен панкреатит, како и хронична форма на болеста кога рак на канал меандри, бидејќи на малдигестија на масна храна;
  • кај постари пациенти со дијабетес или луѓе со дијабетес, често се заменува со здраво ткиво на панкреас во масти (липоматоза), кој предизвикува дифузни промени;
  • ткиво фиброза, орган - една од најчестите компликации на воспаление и метаболизмот.

Симптоми на воспаление на црниот дроб и панкреасот

Главните симптоми на воспаление на црниот дроб и панкреасот се прилично слични. Тие вклучуваат акутни и пароксизмални болки што се зголемува со физичка активност и потрошувачката на масна храна. Болката е често придружена со надуеност, гадење, повраќање и burping.

Во акутно воспаление на панкреасот, промена на кожата. Палпација во епигастрична значително зголемување на органи. Во хронично воспаление може да предизвика симптоми во форма на мали црвени дамки на кожата на стомакот, страни и градите.

За воспаление на црниот дроб се карактеризира со жалби на летаргија, слабост и замор. Урината станува потемна нијанса. Често има хеморагии во кожата. Можни прекршувања на менструалниот циклус кај жените и еректилната дисфункција кај мажите. На палпација има пораст.

Кога горенаведените симптоми треба веднаш да се побара лекарска помош.

Болести на црниот дроб и панкреасот

Причината за заболување на црниот дроб и панкреасот е органска дисфункција, која може да биде предизвикана од неумерено пиење алкохол и одредени лекови, траума, билијарна приклучување, хит инфекција, итн

Болести на црниот дроб и панкреасотЗаеднички заболување на црниот дроб е хепатитис. Разграничување типови хепатитис А, Б и Ц. болест се јавува во акутна или хронична форма. Симптомите на хепатитот се жолтица, треска, замор и други.

Меѓу болестите на панкреасот е панкреатит е најчест. Тој може да биде акутна или хронична. Ако панкреатит е скршен распределба на ензими, и тие почнуваат да се вари на телесното ткиво, што доведува до акутен панкреатит. Започна акутен панкреатит може да помине во хронична фаза.

Кога станува збор за заболување на црниот дроб, важно е да се напомене цироза на црниот дроб - хронично воспаление, при што се менува орган ткиво. За развој на цироза на црниот дроб влијае на хепатитис, маларија, сифилис, циркулаторниот нарушувања и други. Цироза развива со текот на 2-5 години, а во отсуство на квалификувани третман може да доведе до смрт.

За спречување на болести на панкреасот и црниот дроб треба да се јаде здрава храна без масна и зачинета храна, одржување на оптимална телесна тежина, а во секој случај да се ограничи потрошувачката на алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Намалени ехогеност gipoehogennym формирање на панкреасотНамалени ехогеност gipoehogennym формирање на панкреасот
Стеснување на жолчните канали: симптоми, третман и отстранувањеСтеснување на жолчните канали: симптоми, третман и отстранување
Реактивни панкреасот државата променаРеактивни панкреасот државата промена
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Дискинезија на панкреасотДискинезија на панкреасот
Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?
Дифузна панкреасот кој е дифузија?Дифузна панкреасот кој е дифузија?
Жолтица механички патолошки синдром предизвикан од оштетување на жолчката дренажа на жолчните…Жолтица механички патолошки синдром предизвикан од оштетување на жолчката дренажа на жолчните…
Ултразвук во третман на црниот дроб и панкреасотУлтразвук во третман на црниот дроб и панкреасот
Хипоплазија на жолчните канали и заеднички жолчен канал циста кај новороденчињатаХипоплазија на жолчните канали и заеднички жолчен канал циста кај новороденчињата
» » » Дифузни промени во црниот дроб и панкреасот, кои се симптомите на болеста, дифузија?