ma.GurusHealth.ru

Панкреасот и мозолчиња со панкреатитис

акни панкреатитСе појави на акни на телото или лицето што дерматолозите се јавите акни, повеќето луѓе сметаат како непријатност, предизвикувајќи надворешниот непријатност. Етничката припадност е несомнено игра важна улога во животот на човекот. Акни расфрлани образите и челото, може значително да го намали животот на една личност, предизвикувајќи комплекси и нервоза. Но, дали е ова површни проблем се перцепира од страна на многу, на прв поглед?

Човечка кожа - најголемата тело со многу функции, од кои еден е секреторен. Во инфламаторни, инфективни и други патолошки процеси во организмот, која е формирана токсини која ја изнесува цревата, црниот дроб и кожата. Лекарите се едногласни во својата мислење: во повеќето случаи, акни на лицето - првиот симптом на болеста на гастроинтестиналниот тракт, билијарниот тракт, жолчното кесе, панкреасот, и многу други интерни болести.

Главната цел во лекувањето на кожата дефекти - да се утврди причината за осип. За ова се консултира дерматолог ќе бидат доволни, често препорачуваме на пациентот да ја посетите гастроентеролог, кои во повеќето случаи се потврдува болести - гастритис, панкреатитис, билијарна дискинезија.

Можеби акни, постојано се појавуваат на храмови - првиот симптом на билијарен панкреатит, воспаление на панкреасот на позадината на холелитијаза. Тие, исто така може да додадете осип на челото, што укажува на проблем во тенкото црево, што е типично за панкреатитис.

Акни за панкреатит (воспаление на панкреасот)

Механизмот на оваа појава е сосема разбирливо. Панкреасот во дигестивниот систем е еден од водечките места, за производство на панкреасот сок и ензими кои ги разградуваат храната и промовирање на варењето на храната. При напад на акутен или хроничен панкреатитис, панкреасот основна функција е намалена поради воспаление и оток телото што предизвикува нарушување во сите системи. Внатрешна нерамнотежа веднаш влијае на кожата на лицето и телото се покриени со мозолчиња. Впрочем, во било каква форма на панкреатит се случи труење на целото тело, предизвикани од гнил и ферментивни процеси поради неисправни варењето поради ензимски дефицит.

Во овој случај, ниту еден superdorogoy гел или крем не ќе бидат во можност да ги реши проблемите на лицето. Акни ќе исчезнат само кога бледеат воспаление, и егзокрините панкреасот функција е вратена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
АкниАкни
Ресвератрол третира акниРесвератрол третира акни
Кожни toksokaroza исип на кожатаКожни toksokaroza исип на кожата
Акни на лицето на црвиАкни на лицето на црви
Trihopol панкреатитTrihopol панкреатит
Храна со висок гликемиски индекс предизвика појава на акниХрана со висок гликемиски индекс предизвика појава на акни
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
CYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасотCYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасот
Pinworms манифестации на црвенило на кожата кога enterobiozePinworms манифестации на црвенило на кожата кога enterobioze
» » » Панкреасот и мозолчиња со панкреатитис