ma.gurushealth.ru

Црево, панкреас и дуоденумот со панкреатитис

Видео: тенкото црево, црниот дроб + + панкреасот

Дроб и панкреасотВо панкреасот огромна улога во телото, бидејќи тоа е вклучен не само во варењето на храната, туку и во многу други, не помалку важни процеси, на пример, го произведува хормони и ензими, како глукагон, инсулин, и други. Панкреатитис се нарекува воспаление на телото кои може да се случи во акутна или хронична форма. Најчесто болеста се развива како резултат на камен или злоупотреба на алкохол. Во процесот на развивање на панкреатитис менување на обликот на телото, на рабовите стане нерамна, за да формираат цисти.

Дроб и панкреасот

Бидејќи на панкреасот е тесно поврзан со желудникот, црниот дроб, жолчното кесе, дуоденумот и цревата, потоа развој на панкреатитис и нарушена функција на овие органи. Без оглед на формата во која се случува на болеста, таа секогаш бара третман.

Хроничен панкреатитис може да развијат доста долго време, и апсолутно никакви симптоми или помали болки. Првиот знак на транзицијата кон акутна форма - hiccup и гадење. Повеќето луѓе не се обрне внимание на ваквите отстапувања, но залудно. Hiccups - сигурен знак на пореметувања во цревата, особено ако тоа е придружено со надуеност.

Кога акутен панкреатит болен пациент, тој се жали на честите burping, металоиди, повраќање. Што се однесува на дебелото црево, неговата работа е нарушена, речиси целосно, која се манифестира со надуеност, чести запек или пролив. Столот станува како пенест, мрсна, сива каша со многу непријатна миризба и честички од хаотичен храна. Неговиот волумен се зголемува значително, тоа е тешко да ги измиете ѕидот на садот. Пациентот изгуби апетитот, намалување на тежината. Во тешки случаи, отворен натална крварење.

Дали боли стомакот панкреатит?

Ако болеста е во хронична форма, која понекогаш трае со децении, пациентот само понекогаш има болки во цревата. Најчесто тоа се случи после јадење, ако тоа е мрсна, пржена или разредена со газирани пијалаци или алкохол. Цревата може да се разболат по консумирањето на кафе, какао, чоколадо. Непријатност локализација на стомакот. Ако не се лекува, хроничен панкреатит се развие дијабетес.

За акутни форми на панкреатитис се карактеризира со интензивна болка во стомакот, во левиот или десниот горен квадрант. Ако сите воспалени жлезда, болка претвора во заокружување и засилена во лежечка положба. Понекогаш непријатност дадени во регионот на срцето, постои сомневање за ангина. Аналгетици и антиспазмотици овие болки не се отстранети, во отсуство на третман веројатно фатална.

Панкреасот и дуоденумот

Панкреасот и дуоденумотПанкреасот е поврзан со дуоденумот канал, наречен панкреасот или Wirsung. Таа започнува на опашката на телото и завршува на сливот со жолчниот канал, кој се наоѓа во голем папила. Тоа е за овој канал во дуоденумот добива сок од панкреасот.

Видео: Елена Malysheva. Симптоми на акутен панкреатит

Всушност, панкреасот се развива од истиот дел на основното стомакот како дуоденумот, каде што храната е потоната и да се третираат на панкреасот сок. Толку блиски односи предизвикува панкреатит, кој започнува да се развива како последица на чир во дуоденумот или дуоденитис, под ограничувања канал или тумори во него.

Ако не се лекува панкреасот стопира производство на хормони и ензими, нормалното ткиво постепено се заменува со лузна јавуваат гнојна инфекција води кон развој на перитонитис, кој е смртоносен за пациентот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Панкреас и бубрези панкреатитПанкреас и бубрези панкреатит
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Dysbacteriosis панкреатитDysbacteriosis панкреатит
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)Панкреатитис, и холелитијаза (холелитијаза, камен на жолчка)
CYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасотCYP панкреатитис, осип на кожата заболување на панкреасот
Истовремена болести во панкреатитИстовремена болести во панкреатит
» » » Црево, панкреас и дуоденумот со панкреатитис