ma.gurushealth.ru

Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?

Зголемување на панкреасот на дететоЗголемувањето на панкреасот, детето може да се зборува за болеста - панкреатитис. Панкреатитис - болест на воспалителни потекло.

Причини за панкреатитис кај децата:

Видео: Што е тимусот жлезда (тимусот) и што да направам, ако тоа се зголемува? - Д-р Komarovsky

 • Ирационалниот нездрава храна: честата употреба на дете брза храна;
 • Во новороденчиња и доенчиња: алергија на одредени видови храна, или недостаток на лактаза;
 • Стомакот или грбот повреди како резултат на пад, или јаки физички напор;
 • Вродени абнормални развој на дигестивниот систем на детето,
 • дефект или блокада на жолчните канали;
 • Воспалителни болести и процеси во жолчното ќесе, цревата;
 • Третман на одредени видови на лекови;
 • Презаситеност на панкреасот калциум, неговите канали (често се случува со една доза на витамин А);
 • Наследноста и заразни воспалителна болест на дете (инфлуенца, заушки, СЛЕ, и други).

Постојат три форми на панкреатитис: реактивни, хронична и акутна.

Реактивни панкреатит. На сите видови на болеста се јавува кај дете почесто. Кога реактивни зголемување панкреатитис панкреасот е последица на инфективни и воспалителни болести како што се САРС, акутна респираторна болест, труење со храна, и други со лош квалитет.

Хронична форма. Во овој случај, не постои замена автологна ткиво на неактивен сврзното ткиво во панкреасот. Хроничен панкреатитис кај децата се смета за честа болест, како што се развива како резултат на нездравата исхрана, поради прекумерна физички напор во дете.

На акутна форма на воспаление. А ретка болест која се влева во детето полесно отколку кај возрасните. Механизам за развој - алергии на лекови или прехранбени производи, како последица на што е појавата на отоци и зголемување на панкреасот. Потешки форми, кои обично се резултат на абнормални развој на дигестивниот тракт се исклучително ретки.

Дијагноза на панкреатитис кај дете:

 • Биохемиски тест на крвта кој може да детектира зголемена активност на ензимите произведени од страна на панкреасот во крвта;
 • Ултразвучно испитување на стомакот, што покажува зголемување на телесната резултира едем.

панкреасот да се зголеми на третманот на децата се сведува на:

Видео: Како да се направи абдоминална масажа бебе - Ecolife - Психологија на здрав живот

 1. Отстранување на причината на болеста;
 2. Елиминација на болка;
 3. Обезбедување на превенција на болести.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дисплазија на панкреасотДисплазија на панкреасот
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Амоксицилин со панкреатитисАмоксицилин со панкреатитис
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Дискинезија на панкреасотДискинезија на панкреасот
Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Медицинска историја на панкреатитис propaedeuticsМедицинска историја на панкреатитис propaedeutics
Детето боли панкреасот што го прават?Детето боли панкреасот што го прават?
» » » Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?