ma.GurusHealth.ru

Дисфункција и симптомите на работата на панкреасот, знаци, исхрана

Повреда на панкреасот функцијаПанкреасот е важен орган на дигестивниот систем, одговорен за квалитетот на метаболизмот на континуиран и производството на ензими за варење. Главната функција на панкреасот - производство на хормони. Сепак, понекогаш, поради вродени или стекнати заболувања, неговата функција може да не е доволна, а делото е - намалена.

Симптоми и знаци на дисфункција и дефект на панкреасот:

Видео: Хелен Вилкинс: хормонално неуспех, тироидната жлезда и хормонални природно обновување

 • интензивна болка во левата страна на стомакот, зрачи во регионот на срцето;
 • диспептични нарушувања: гадење, повраќање се меша со крв и жолчката;
 • полиурија (зголемување на урина);
 • знаци на згрутчување на крвта;
 • подуеност, запек;
 • осветлување на столицата, урина боја во темна боја (зголемување главата жлезда);
 • зголемени црниот дроб;
 • чувство на сувост во устата;
 • општа слабост;
 • формирање на кожата на стомакот сини дамки;
 • ќеси под очите, црвенило на внатрешниот капак и така натаму.

Појава на болка во заболувања на панкреасот и диспептични симптоми - најкарактеристичните обележја. Болката може да биде постојана, пароксизмална или околните карактер. тие се случи, обично по конзумирање на масна и зачинета храна, алкохолни пијалоци и може да се даде во левото рамо, епигастрична регионот, ребрата и во пределот на срцето.

Видео: тироидната жлезда, симптоми на функции

Во повеќето случаи, неправилности во развојот на панкреасот воспалителни феномени се случува (панкреатитис), во која практично престанува одлив секреција, предизвикувајќи со тоа вшмукување телото се ензими крпа. Така железо воспалени случува некроза и едем неговите ткива. Оваа клиничка слика е карактеристика на акутниот панкреатит. Болка во акутната фаза на болеста може да биде многу интензивно, а тоа е локализиран во епигастрична и hypochondrium. Диспептични синдром во овој случај силно изразена - постои често повраќање и непрестајна гадење. Кај пациенти со акутен панкреатит се јави хипотензија, и зголемување на отчукувањата на срцето, која бара итна хоспитализација и обезбедување на итна помош.

Симптоми и знаци на хронично воспаление на панкреасот и дисфункција помалку интензивна. Ензимите се произведени во мала количина, со што храната се вари лошо, нарушен метаболизам, зголемена надуеност, јавуваат столче нарушувања. Кога недоволна концентрација на хормони во крвта може да се зголеми панкреасот.

тело на работа може да се врати строго почитување на правилата на специјална диета, одбивање на духови, мирна емоционална позадина и соодветно, навремено лекување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Улога во варењето на панкреасот и за телотоУлога во варењето на панкреасот и за телото
Како да не се наруши панкреасот?Како да не се наруши панкреасот?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Панкреасот и псоријазаПанкреасот и псоријаза
Хистологија на панкреасотХистологија на панкреасот
Реактивни панкреасот државата променаРеактивни панкреасот државата промена
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Секреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активностСекреторен функција на панкреасот, странски и ендокриниот активност
Чакра панкреасотЧакра панкреасот
Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?
» » » Дисфункција и симптомите на работата на панкреасот, знаци, исхрана