ma.GurusHealth.ru

Историја на панкреатитис

Видео: Помош со панкреатитис - дигестивниот програма Gloryon. Историја Олга Zrazhevsky

историја на панкреатитисПанкреатитис - воспаление на панкреасот. Тоа се одржува секоја на различен начин, болеста често оди со време од акутна форма на хронична, и обратно. Дијагнозата на "панкреатитис" е снимен во жените и мажите, како и историјата на нејзиното потекло е често поврзувана со холелитијаза.

Од она што се појавува панкреатит?

Неговиот развој придонесува за заболување на црниот дроб и бубрезите: холециститис, холангитис, итн Исто така, болеста често се појавува во лица кои злоупотребуваат алкохол, пушат многу, пренесува, едноставно кажано, се нездрав начин на живот. Болеста може да се случи во позадина на отровни материи, како што се жива, арсен, олово.

Видео: Исхрана за панкреатитис

Што е панкреатитис?

Хроничен тек на историја се карактеризира со инфламаторни, атрофичен или некротични појави.

клиничката слика

Симптоми се гадење, болки во стомакот, која дава во левиот горен квадрант, во задниот дел и срцето. За разлика од акутна форма на болеста, досадна болка и не многу изразени. По оброкот понекогаш е тежок. На температурата на пациентот не е зголемен. Акутен панкреатит се карактеризира со болна шок, ступор, до сина кожа на лицето.

Видео: Гледајте рамни брадавици | Како да се ослободите од? | Мојата приказна. - рамни брадавици третман на народната

Outlook

Целосно излекување на болеста е невозможно. Историјата на оваа болест завршува во најдобар случај, станува хронична, и во најлош случај - смртта се случува. Некроза на панкреасот влошува историјата на болеста, и може да предизвика смрт. Напади ќе ослабне на здрав начин на живот. Панкреасна егзокрина активности нарушена, па пациентот може да има дијабетес. По акутната текот на болеста се појавуваат псевдоциста кои се акумулираат на течности, што предизвикува болка и варење. Но, приказната на панкреатит не може да заврши, бидејќи повредата на одливот на жолчката предизвикува опструктивна жолтица.

Видео: Компјутери Историја 2011-2012

третман

Пациентот се хоспитализирани или да се третираат дома, следење на строги одмор во кревет. Во првите денови од третманот, пациентот се воздржува од јадење храна. Може да се пие, но не е многу силна, малку засладен чај. Болни со панкреатитис, лицето мора да ги следат специјална диета Pevsner. Таа целосно ја елиминира алкохол, брашно производи, масни месо, десерти, кафе, чоколадо, агруми, па дури и силен чај. Страдаат од оваа болест е корисно да се јаде морска храна, млеко, кефир, јогурт, вегетаријански јадења.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Цефтриаксон за панкреатитисЦефтриаксон за панкреатитис
Магнезија панкреатитМагнезија панкреатит
Средно панкреатитис и нејзиниот третманСредно панкреатитис и нејзиниот третман
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Холециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасотХолециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасот
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Медицинска историја на панкреатитис propaedeuticsМедицинска историја на панкреатитис propaedeutics