ma.gurushealth.ru

Дијареа (пролив), панкреатитис болест на панкреасот, третман, како да се спречи?

Видео: панкреатитис и дијареа од јадење месо и варени вишокот на храна кај децата и возрасните. Марва Ohanyan

Дијареа, панкреатитисПанкреатитис - многу сериозна болест која доведува до дегенеративни промени во атрофија на телото и зголемување на сврзното ткиво, која доведува до дисфункција на панкреасот.

Сегашната слабите прогресивна текот на времето, воспаление на панкреасот, наречен панкреатитис, хронична форма, клиничката слика е карактеристика на три синдроми:

  • болка (стабилна или пароксизмална болка во левата subcostal или епигастрична);
  • ендокрина инсуфициенција (дисфункција хормон секреција на инсулин);
  • егзокрина инсуфициенција (оштетен варење и редовни процесот дефекацијата, кои се изразени во запек или дијареа панкреатит);

Дијареа панкреатитис: Причини, клиничката слика

Пациенти со перзистентна и тешка форма на хронично воспаление на панкреасот често имаат цревни вознемирени и дијареа, наречена панкреатогенична.

Видео: Водата со ацетон и повраќање? - Д-р Komarovsky

Дијареа панкреатит поради фактот што се случи патолошки промени во организмот го собори структура се намалува во поголема мера (90%) од егзокрините панкреасот функција. Панкреасот сок, кој се состои од ензими липаза, трипсин, лактоза и други не целосно предадена во дуоденумот, попречување на дигестивниот процес, што предизвикува напади на дијареа.

Лекарите се едногласни во својата смета дека во 95% од случаите на дијареа, хронично воспаление на панкреасот предизвикани од страна на трансплантација на дисфункција на простата ензими во цревата и дигестивниот инсуфициенција. Ова јасно потврдува kashetseobrazny смрдлива измет, кои, кога дијареа предизвикана од напад на панкреатит е објавен во големи количини. Дијареа измет се мрсна, мрсна конзистентност, не е лошо да се мијат надвор на ѕидот сад и хетерогена структура, со оглед на честички содржи хаотичен храна.

Во текот на пациенти продолжен или интензивна тешка дијареа може да започне дехидратација со електролитни нарушувања, анемија, недостаток на витамин (polyhypovitaminosis) кои ќе ја влоши состојбата на пациентот толку несигурна. Ако не се преземат итни мерки, се оди на лекар, тогаш наскоро во столицата во дијареа појавуваат хаотичен мускулните влакна и скроб, кој е во тешка форма на панкреатит.

Како да се спречи дијареа, панкреатитис?

Дијареа, панкреатитисДијареа, бидејќи е еден од симптомите на хроничен панкреатит, неговата станица се врши истовремено со третман на основната болест. Терапијата треба да биде сеопфатен и во насока на елиминирање на патогени фактори кои предизвикуваат нарушување на функцијата на панкреасот, се врати во својата нормална секреција.

На прво место за да се спречи дијареа мора да размислите за вашата исхрана. Вообичаените три оброци на ден, нема да биде доволно. Исхрана не е помалку од 6 пати на ден, но во мали количини. Да се ​​излечи дијареа треба да се исклучат од исхраната или минимизира пржени, во голема мера се солени, пушеле, мрсна храна, слатки и алкохол. Пожелно е да се намали пушењето или да престанам заедно.

Позитивно влијае на физичката активност, но тоа е неопходно да се почитуваат умереност.

Поради дрога лекарите препишуваат панкреатин, Panzinorm, празнични, Mezim. Овие лекови помогне да се врати нормално варење, да се подобри функционирањето на поголемиот дел од панкреасот, кој помага да се спречи дијареа. Дозирање и времето на прием утврдени од страна на лекар. Сите ќе зависи од запоставување и сериозноста на патолошкиот процес. Авто-лек може да биде неефикасна или дури и да наштети на пациентот. Панкреатогенична дијареа - не е болест, но само еден од симптомите на основната патологија - панкреатитис. Затоа, треба да се третираат панкреатитис, а не само дијареа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Сливи со панкреатитисСливи со панкреатитис
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Магнезија панкреатитМагнезија панкреатит
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Може ли да Аспарагус панкреатит?Може ли да Аспарагус панкреатит?
Слабост и вртоглавица во панкреатитСлабост и вртоглавица во панкреатит
Третман на хроничен панкреатит паренхималниТретман на хроничен панкреатит паренхимални
» » » Дијареа (пролив), панкреатитис болест на панкреасот, третман, како да се спречи?