ma.GurusHealth.ru

Панкреасот: панкреатитис, подригнување воздух на што да се прави?

Подригнување со панкреатитисЕксплозија - е излезот физиолошки процес гас или воздух преку устата, која се јавува како резултат на притисок на дијафрагмата на голема количина на воздух, по што следи од страна на устата проголта и карактеристичен звук. Подригнување може да предизвика и физиолошки причини, и патолошки промени во организмот на различни болести како што се панкреатитис.

физиолошки причини

  • Брз емотивен говор со активен артикулација;
  • Брзо внесување на храна во движење, neprozhovannaya храната јаде (проголтан заедно со воздух) во големи парчиња во брзање, газирани пијалоци се пие во големи количини;
  • Процесот на гуми за џвакање и пушењето вклучува конзумирање на големи количини на воздух;

Видео: Првите знаци на проблеми со жолчен меур, што не треба да се игнорира

Подригнување како симптом на панкреатит

Кога воспаление на панкреасот силни и чести воздухот разнесени низ устата и гас е индикација за пореметувања на дигестивниот процес. Ова патолошки процес изгледа вака: воспалени и потечени панкреасот не е во можност целосно да се развие на панкреасот сок со дигестивни ензими. Недостаток на ензими води до фактот дека стомакот не може да се вари храната, а со тоа предизвикува ферментација и распаѓање со голема надуеност, предизвикувајќи силна експлозија. Ако причината за овој феномен стана билијарен панкреатит, ждригање може да имаат горчлив вкус и карактеристичен мирис на жолчката.

Видео: Збогум burp!

Што да направам?

Јадете полека, џвакање на храната често не се голтање големи делови од воздух. Не злоупотреба на газирани пијалаци и пушењето. Кога воспаление на панкреасот во напад на панкреатитис пред оброк мора да се земе дигестивни ензими, кои се пропишани од страна на лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Составот на алвеоларен воздух. Гас состав алвеоларен воздух.Составот на алвеоларен воздух. Гас состав алвеоларен воздух.
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Умерена панкреатитУмерена панкреатит
Подригнување и металоидиПодригнување и металоиди
Панкреасот: гасови (формирање на гас, гасови) во хроничен панкреатит, третманПанкреасот: гасови (формирање на гас, гасови) во хроничен панкреатит, третман
Желе панкреатитЖеле панкреатит
Вентилација. Вентилација на крвта. Физиолошки мртов простор. Алвеоларна вентилација.Вентилација. Вентилација на крвта. Физиолошки мртов простор. Алвеоларна вентилација.
Корисни совети за подригнување и надуеностКорисни совети за подригнување и надуеност
Burping, икање, металоиди, рак на желудникотBurping, икање, металоиди, рак на желудникот
» » » Панкреасот: панкреатитис, подригнување воздух на што да се прави?