ma.GurusHealth.ru

Вежби за панкреасот со панкреатитис

Вокабулар за панкреатит (панкреасот)Панкреасот е многу брз одговор за да се вчита манифести, тест организам. Сите негативни фактори веднаш да одговори на нејзината состојба. Стресот, труење, грип, слабиот квалитет на храната - овие се само неколку причини кои придонесуваат за фактот дека вашиот панкреас почнете да се доживее потешкотии. Како резултат на тоа - акутно воспаление.

Заедно со здрава исхрана за спречување на панкреатитис, тоа би било убаво да се изврши одредени вежби кои имаат позитивно влијание на здравјето.

Полнење за панкреатитис

Полнење за панкреасотПод панкреатитис денес имплицира никакви воспаление на панкреасот. Во таква болест е строго забрането товар. Панкреасот реагира со силна болка на било кој физички напор. Пациенти со оваа дијагноза може да бидат ангажирани во т.н. вежби за дишење. За да започнете со вежбање, лага или седнете, така што ќе се најмногу лесен и удобен. Добива.

 • Длабок здив. Сега издишување. Повлечете го стомакот на привремен прекин на дишењето;
 • Стори сé што е во претходната вежба. Дури сега, колку што е можно со голем напор да се надува абдоменот;
 • Држете го вдишување здив приближно на половина пат за време на стрес на дијафрагмата. Престанат да дишат за околу 2 - 3 секунди, дишам. Повторно, задржувајте здивот, се надува стомакот за три секунди, а во текот на следните шест секунди за да го примамат од нив. Потоа се надувуваат стомакот што е можно побрзо и да се повлече назад. релаксира;
 • Секоја вежба се извршува четири пати. Полнење може да се направи на дневна основа.

Ако имате панкреатитис, во корист на обвинението и на вежби за дишење не може да се прецени. Фактот дека овие вежби се подобри циркулацијата на крвта низ гастроинтестиналниот тракт, го намалува воспалението и помага на панкреасот.

Се разбира, не постои замена дрога третман на рак на панкреасот, како и правото на квалитетот на храната. Сепак, при вршење на вежби за дишење со панкреатитис може да ги намали шансите за повторување на болеста и да се спречи несакани прогресија.

Полнење вежбање не е тешко и не бара премногу стрес физичка сила. Оваа техника е доста едноставни вежби, така што пациентот со панкреатитис може лесно да се справат со вежби на сопствените.

А сет на вежби во хроничен панкреатит и холециститис

Вежби со панкреатитис и холециститисВежба изведена од страна на човекот, директно влијаат не само на неговото здравје, но исто така и за работата на панкреасот. Во однос на ова, ние може да се препорача сет на вежби во насока на одржување на интерна здравствени органи. Со оглед на фактот дека силна вежба во хроничен панкреатит и холециститис апсолутно контраиндицирана, може да се препорача следниве светло оптоварување:

 1. Бавно одење, која трае околу 30-40 секунди.
 2. Одење на неговите прсти со рацете зад главата, која трае околу 35 секунди.
 3. Одење со наизменично кревање на нозете, без виткање на колената - 4-5 пати.
 4. При одење - грчи рацете назад, а потоа се протега рацете кон врвот со директно дланки.
 5. Уште стои, ротирање на вашиот лактите и назад.
 6. Стои уште, бавен подигање рацете нагоре низ страничните ѕидови (вдишување) проследено со постепено намалување на нивното дно (издишување).
 7. Со лежечка положба со рацете нагоре (на врвот) - бавно подигање директно нозете (не свиткување на коленото) до врвот. Врши наизменично лево и десно нозе.
 8. Да се ​​биде на грбот - во позицијата на свиткани нозе (колената), наклонот на лево и десно со бавно темпо.
 9. Од склони позиција - распределба на исправи нога назад во забрзана темпо. Врши сериски - прв лево, а потоа десната нога.
 10. Лежерно одење - 50-90 секунди.

Во прилог на вежбање, во хроничен панкреатит и холециститис големо внимание треба да се посвети на исхраната, употреба на корисни природни производи. И покрај фактот дека видовите на панкреатитис се многу различни, комплексот ќе обезбеди човек да се чувствува добро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Амоксицилин со панкреатитисАмоксицилин со панкреатитис
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Спиење со панкреатитисСпиење со панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?
Физиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститисФизиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститис
Што да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасотШто да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасот
» » » Вежби за панкреасот со панкреатитис