ma.GurusHealth.ru

Респираторна физиотерапија и панкреатитис панкреасот

Гимнастика за панкреатитисКога притисокот во дуоденумот хит се случува во панкреасот на жолчниот канал, со тоа формирајќи воспалителниот процес во панкреасот. Подигање на притисокот во дуоденумот јавува како резултат на физички вежби, и особено по склоности и клупата на печатот, обука на полн стомак или по неухранетост. Неопходно е да се планираат една вежба во панкреатитис и да се обидат да се избегне прекумерна физичка активност во панкреасот болести.

И во областа на експерти гастроентерологија велат дека тоа е задолжително да се спроведе посебна терапевтски вежби, која ќе помогне да се подобри циркулацијата на крвта и одливот на панкреасот сок од панкреасот. Гимнастика е исто така добар и помага во хроничен панкреатит. Посебно внимание треба да биде терапевтски вежби за дишење со панкреатит. Овие вежби треба да се направи 2-3 пати на ден, особено по напад на панкреатитис се смирува. Можете да го направите нив легнал, седи или стои. Кога ќе почнете со три или четири повторувања, постепено се носат до девет:

Видео: авто-масажа - вежба во болести на панкреасот (дел 8)

1) Прво, вдишувате бавно и мирна издишувањето. По здив на чекање силно доволно за слегување на стомакот, и брои до три. Понатаму се релаксира мазните мускули на стомачната празнина.

2) Повторно се направи мирна здив и издишување. Потоа се сопре здивот нагло, со максимална моќност од надувување на стомакот и брои до три. Нежно се релаксираат мускулите на стомачната празнина.

3) Кога издишување колку што е можно да се надува стомакот. А вториот три - четири, задржувајте здивот, а потоа тивко се релаксираат на стомачните мускули. Потоа, кога ќе дишам максималната затегнете стомачните мускули и подавам стомакот, кога ќе издишување ја одречам како. Се релаксираат мускулите.

4) Направете смирени и релаксирани здив во своите средината на една или две секунди здив чекање. Во овој момент, тензијата на дијафрагмата. Потоа едноставно да дишам, како да сте се надувуваат стомакот - стомакот мора да издавам малку. Задржете го здивот, но за три секунди до крајот на вдишување, не заборавајте на испакнати стомакот. Откако ќе може да се зголеми до шест секунди. Се релаксираат на стомачните мускули треба да брзо и се направи мазна здив, повикувајќи се на стомакот во себе. Дишам и издишување, да се релаксираат.

Видео: Како да се излечи панкреасот дома usloviyah.Lechenie хроничен панкреатит со BIOMEDIS M

Исполнување на овој терапевтски вежби за дишење во вечерните часови, обидете се да се избегне екстремни замор во текот на денот. Впрочем, панкреасот влијае стрес фактори, и прекумерна замор. Ова терапевтски вежби позитивно влијание не само на одреден орган, туку и на целото тело.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Магнезија панкреатитМагнезија панкреатит
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Амоксицилин со панкреатитисАмоксицилин со панкреатитис
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Физиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститисФизиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститис
Hiccups во панкреатит и рак на панкреасотHiccups во панкреатит и рак на панкреасот
Лаксатив за панкреатитисЛаксатив за панкреатитис
» » » Респираторна физиотерапија и панкреатитис панкреасот