ma.GurusHealth.ru

Физиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститис

Видео: спондилартроза

Вежба терапија за панкреатитисПознато е дека моќта вежби доведе до зголемување на притисокот во дуоденумот, при што може да биде обратен тековната жолчката и навлегување во панкреасните канали. Како резултат на тоа, на панкреасните канали стануваат воспалени, и овој процес може да се прошири на сите панкреасот, се стекна со хроничен карактер. Оваа ситуација може да се случи дури и на ниски оптоварувања, ако тие се случи веднаш после јадење.

Во исто време, многу експерти препорачуваат специјализирани медицински физички капацитети за обука (физикална терапија) за лекување и превенција на панкреатитис и холециститис. Не постои противречност тука, нешто е дека остварувањето на физикална терапија треба да биде прилагоден според индивидуалните карактеристики и состојбата на одреден организам, како и компетентно да се врши само во тешки случаи на панкреатитис - под надзор на специјалист. Со овој пристап, терапевтски вежби ја стимулира активноста на панкреасот, ја зголемува циркулацијата на крвта низ телото, кој гарантира снабдување со хранливи материи и токсини интензивно.

Видео: Одговори на прашања за хернија, панкреатитис, проширени вени, сколиоза

Специјални превентивна програма за вежбање терапија за панкреатитис и не холециститис. Терапевтски вежби вклучуваат вежби за дишење, масажа на мускулите и пршлени во лумбалниот предел на грбот, како и вежби кои се однесуваат на стомачните мускули. Ако болеста е во хронична форма, треба да бидат повнимателни во егзацербации, како и веднаш да ја запре вежби или намали кога остра болка.Покрај тоа, на мускулите на целото тело се користат многу добро, додека трчање, пливање, пешачење и општи физички образование. Секој ден е доволно за 15-30 минути пешачење во утринските часови да се донесе телото во тон. Дури и на кандидира време, навидум банални вежби, вклучувајќи падини и се претвора во тело, мускулите затегнете, помага да се задржи на држење и рамнотежа. Таквите напори не се доволни за да се пумпа до медиумите, но за да се стимулира циркулацијата на крвта тоа е доволно. Па секогаш можете да ги собереш на физикална терапија вежби кои може да се врши дури и дома без специјална опрема.

Видео: 'рбетниот симптоми синдром артерија, вежба на синдром на' рбетниот артерија

LFK панкреатит, исто така, вклучува вршење на одредени вежби. На пример, се препорачува да се надува на стомакот во склони позиција за третман на хронична форма на болеста. Напнатите мускули, во стомакот се држи надвор за време на издишувањето, држи здивот неколку секунди. Исто така е корисно абдоминална дишење, при што светлината речиси и не се прошири и во горниот дел. Уверете се дека двете подигнуваат и спуштаат абдоминален ѕид исто така е подобро во лежечка положба.

терапија на вежба во хронично воспаление, исто така, често вклучуваат терапевтска масажа. Ефектите да бидат стомачните мускули и лумбалниот 'рбет. Поттикнување на пршлени води до подобра координација на нервните импулси кои ја контролираат работата на панкреасот и другите внатрешни органи. Масажа, исто така, го спречува ширењето на воспаление на други органи во хронична болест.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дисплазија на панкреасотДисплазија на панкреасот
Фитнес и вежбање во панкреатитФитнес и вежбање во панкреатит
Амоксицилин со панкреатитисАмоксицилин со панкреатитис
Акутен хеморагичен панкреатитис: Причини, СимптомиАкутен хеморагичен панкреатитис: Причини, Симптоми
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Апстрактите fizioterpiya balneologiaАпстрактите fizioterpiya balneologia
Дискинезија на панкреасотДискинезија на панкреасот
Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?
Кисело панкреатитКисело панкреатит
» » » Физиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститис