ma.GurusHealth.ru

Калциум панкреатит

Калциум панкреатитЕдна од причините за намалување на крвниот серумските концентрации на калциум е панкреатитис: акутен и хроничен.

Калциум во акутен панкреатит е намалена од 1-5 дена на болеста. Ова доведува до нарушување на неговиот метаболизам. Јонизиран и целокупната - паѓа под нормалните.

Пациенти со присуство на малигни заболувања и бубрежни заболувања, често страдаат од хипокалцемија од пациенти. Хеморагична (акутна) панкреатитис намалува концентрацијата на супстанцијата во крвта подолго од едематозни хронична форма.

Во хронична форма на болеста е нарушен масти варењето на храната и се развива недоволна минерали - калциум, калиум и витамини А, Д, Е и К. Овие недостатоци доведе до конвулзивни реакции и секундарна форма хиперпаратироидизам - синдром на малапсорпција - хронично нарушување на дигестивниот тракт. Симптомите на синдромот манифестира:

  • дијареа, steatorrhea;
  • абдоминална болка;
  • хиповитаминоза;
  • astenovegetative синдром;
  • анемија;
  • повреда на електролитите метаболизам;
  • губење на тежината.

Во хроничен панкреатит и недостаток на калциум влошува со појава на остеопороза, особено кај постарите лица.

Зголемување на концентрација на калциум во панкреатит инклузионен комплекс корекција програма микрохранливи и витамин недостаток на крвната плазма. Препише лекови со него, калцитонин лосос интравенска инјекција (300 IU) со натриум хлорид (физиолошки раствор) инфузија на стапката на - 6 дена, исхрана со вклучување на јогурт и неговите деривати: biokefir, Bifidok, Bifilife.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Анализи за акутен панкреатитАнализи за акутен панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Секундарен хиперпаратироидизам: третман, симптомите, причините, симптомитеСекундарен хиперпаратироидизам: третман, симптомите, причините, симптомите
Drotaverinum панкреатитDrotaverinum панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?Ryazhenka панкреатитис, е можно тоа?
Дали е можно да брокула панкреатит?Дали е можно да брокула панкреатит?
Може ли крем за панкреатитис?Може ли крем за панкреатитис?
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Етиологија hypocalcemic кризаЕтиологија hypocalcemic криза