ma.gurushealth.ru

Болка во панкреасот кај панкреатит, третманот, отколку да се третираат, како да се олесни?

Како да се намали болката на панкреатитис панкреасот?Како по правило, панкреасот ме боли на стагнација во него на панкреасниот сок, со способноста да се прекине протеини и врз самата ткиво на дојката. Тоа е многу силна, тоа е речиси невозможно да се толерира. Болеста е акутна и поради оваа причина се нарекува акутен панкреатит, која напади се само во рана фаза.

Одговорот на прашањето за тоа како да се намали болката во акутен панкреатит може да биде само еден: итна потреба да се оди на лекар. Без хоспитализација нема да биде во можност да се направи во овој случај. За тоа како да се третираат, може да зависи од животот на една личност.

Некои може да донесе олеснување мраз пакети ставен на стомакот. Ако балонот не е присутен, може да се земе на замрзната храна, ги заврши во салфетка и го стави на стомакот. Бидејќи лекови може да се земе Nospanum и имаат малку алкална минерална вода.

Но, тоа треба да се направи во пресрет, не заборавајќи доаѓањето на брза помош која акутен панкреатит не помине, но состојбата на пациентот без посебен третман може да се влоши. Како да се третираат и како да се стави на правилна дијагноза знае само лекар. Покрај тоа, болката може да доведе до заматување на свеста и ментални нарушувања, што е особено опасно кога тоа се случува по внесувањето на алкохол.

Во тој случај, кога станува збор за хроничен панкреатит, болката е досадна во природата и доказ за влошување. Обично болки по исхрана грешки, алкохол, и разни заразни болести или настинка.

Отстранување на болка на панкреасот во овој случај треба да се врши со помош на вашиот лекар, го праша за совет или повикување дома. Ако состојбата не е сериозна, може да се направи без хоспитализација. Но треба да се задржи во допир со вашиот лекар.

Обично, третман започнува со одмор и строга диета, туку целосна апстиненција од храна. Ако се чувствува непријатност веднаш после јадење или пиење, треба да се мијат во стомакот и да се обезбеди алкална вода најмалку еднаш на секои два часа. Во оваа фаза, треба да се обидете да се намали товарот на панкреасот, што ја става во мир и релаксација, како и да се намали производството на дигестивните сокови. Третманот треба да назначи лекар, но да се направи ова, тој може само врз основа на лабораториски испитувања на крвта врз основа на ацидо-базната рамнотежа и вода.

ако "искуство" панкреатитис помалку од десет години, без лекови со дигестивни ензими не е именуван, тие нема да донесе олеснување, туку напротив, се направи железо работа потешко, предизвикувајќи нови епизоди на болка.

Видео: Како да се намали болката во хроничен панкреатит

Неколку различни болка се јавува во панкреатит "ветеран" повеќе од десет години. Во овој случај на панкреасот не реагираат толку остро како во првиот напад на панкреатит. Таа "whines, го повлекува", лишен од сон, и дава многу проблеми на човекот, негативно влијае на квалитетот на животот.

Во овој случај постои повреда на дигестивниот тракт, разни диспептични нарушувања: гадење, надуеност, и татнеж во стомакот. Главната причина е дисфункција, изразена во запирање на производството на дигестивните сокови и ензими во доволни количини.

Како и со акутен панкреатит, ублажување на болката ќе се потпира, и негирање на храна. За неа ова препишуваат, кои содржат ензими за варење дополни егзокрините активност на панкреасот. Ова може да биде mezim, празнични и други слични на нив во акција, лекови.

Третман за болки во панкреасот од лек?

Третман на болка во панкреасотПовреда на панкреасот е предуслов за функционалност на хронична форма на панкреатит. А остар болка во панкреасот се отстрани со помош антиспазмотици (Не-бањата, атропин, папаверин, Platifilin).

По отстранувањето на остра болка препишуваат врз ензими (Pankrumen, Креонт, Panzinorm, панкреатин, празнични, Mezim). Преземање на овој вид на дрога, елиминирање варење стомакот и нормализира столицата. За да го отстраните влошување на земање лекови за изминатите пет недели. Третман за болка во панкреасот на хронична форма (ензим третман) на трае до 12 месеци.

Antifermental терапија се спроведува во случај на панкреасот оток. За да го направите ова, користете лекови или Gordoks Contrycal. Во случај на акутен напад на болест назначен аналгин интравенски.

Воспалителни процеси се придружени со инфекции. Лекарот оценување на симптомите и природата на инфекција, доделува таблета или инјекција антибиотици (Tsefpsan, Ampioks, цефуроксим, Tsefobid).

заболување на панкреасот може да се третира и народни лекови. Еден таков ефикасно средство е лимон со јајце.

Олеснување на болката со панкреатитис

Управување со болка во панкреатитУправување со болка во панкреатитис може да се одвива во неколку фази:

  • Глад. Пациентите се бара да се откажат од храна за еден ден или за период до 3 дена, во зависност од формата на егзацербација.
  • Исхрана. Се доделува посебна храна, при што на масти во телото на човекот добива не помалку од 60 грама на ден.
  • Примање на ензими во комбинација со инхибитори на протонска пумпа (PPIs). Ваквиот третман е во насока на намалување на излачувањето на гастрична киселина со блокирање на протонска пумпа.
  • Наркотични аналгетици. Користи како анти-воспалителни и антипиретик агенси.
  • Употреба на Sandostatin (okteroid). Моќен блокатор неуроендокриното гастроинтестинални хормони. Се користи за итни олеснување на болката и угнетување на секреција на панкреасот.
  • Наркотични аналгетици. Се применуваат во случај на неефикасни активностите на не-наркотична дрога.
  • Блокада на соларниот плексус. Се врши за период до 24 дена, со цел да ја задоволи болка синдроми, и помага во лекувањето на комплекс на простата болест.
  • Хирургија. Последна мерка во третманот.

Како да се отстрани болката на панкреатитис панкреасот?

За отстранување на болката на панкреатитис, треба да се јавите на вашиот лекар. Кога постојат сериозни непријатност, треба да се обидете да ги прекинат своите потентен лекови кои содржат во својот состав аналгетици и антиспазмотици. Во такви случаи, се користи еден од овие алатки - Spazmalgon, spazgan, Baralgin.

Во хроничен панкреатит лекување во болница треба да биде веднаш, кога првиот болка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Синдроми на акутен панкреатитСиндроми на акутен панкреатит
Симптомите на напад на панкреатитис (на панкреасот), како да го отстраните од вцепенен?Симптомите на напад на панкреатитис (на панкреасот), како да го отстраните од вцепенен?
Лекување на симптомите на акутен напад на панкреатитЛекување на симптомите на акутен напад на панкреатит
Holenzim панкреатитHolenzim панкреатит
Третман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децатаТретман на панкреатитис и рак на панкреасот кај децата
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?
Reglan панкреатитReglan панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
» » » Болка во панкреасот кај панкреатит, третманот, отколку да се третираат, како да се олесни?