ma.GurusHealth.ru

Панкреасот на животни: структура, панкреатитис болест

Панкреасот на животниНе само луѓето, но животните честопати страдаат од болести како што се панкреатитис. Што е оваа болест е опасно за браќата, и тоа какви карактеристики има тоа?

Тоа е важно да се разбере дека во повеќето случаи, појавата на воспаление на панкреасот - тоа е целосно вина на домаќините. И сите, бидејќи на многу луѓе, за жал, не ја сфаќаат важноста на потребата да се обезбеди соодветна исхрана домашно милениче. Како резултат на тоа, домашните кучиња и мачки јадат храна целосно несоодветни за нив, на пример, масните богатството и супи, конзервирана храна, животните не се наменети и подготвени со големи количества на растително масло.

Видео: Како да се излечи панкреатитис и заболување на панкреасот дома

Воспаление на панкреасот кај кучињата и мачките: различните симптоми?

Вреди да се напомене дека панкреатит во мачки и кучиња имаат различни симптоми карактеристични за секој од овие видови. Значи во мачки е првенствено се манифестира слабост и угнетување: животното нема интерес за она што се случува, многу на спиење.

Кучиња, напротив, имаат тенденција да се однесуваат како порано, но со појавата на воспаление на панкреасот покажува поизразен и карактеристичен симптом - повраќање. Често, апетитот додека животното не се губи, сепак, истакна изобилство пераи и изгледот на косата го губи својот сјај и убавина - Пет палто изгледа досадна и би сакале, сплетен.

Исхрана на животните со воспаление на панкреасот

Како и за исхрана на животните во панкреатитис, во овој случај, според мислењето на експертите речиси е јасно - не постои ништо подобро специјализирана храна, наменета за одреден тип и поврзаните карпи. Но човекот "добрите" омилени животни е подобро да не се занесе. По сите, правилна исхрана, не се создаде дополнителен товар врз гастроинтестиналниот тракт, ќе се зачува своето здравје и долговечност, како и повреди на пропишаните диета, ништо, но штета на панкреасот.

Панкреатит кај животнитеВо третманот на панкреатит често е можно да се управува и дестинација на дрогата, ако во време да преземат акција и да се движат на миленичиња исхрана исхрана. Хоспитализација често се бара само во итни случаи на акутна форми на болеста.

Непотребно е да се каже, воспаление на панкреасот, наречен панкреатит, може да се случи во скоро било која видови на домашни животни: мачки, кучиња, и многу други. Тоа е причината зошто сопствениците треба да се грижи за да се осигура дека вашето домашно милениче комплетна исхрана, ослободување на тој начин од потенцијалните проблеми со панкреасот и други непријатни компликации.

Структурата на панкреасот кај животните

Структура на животните панкреасотПанкреасот - голем паренхимните внатрешен орган, кој се состои од акции, заеднички лабава крпа. Нормално, телото има светло розова боја, неговата структура е претставена со:

  • тело во дуоденален улкус свиокот 12;
  • остави парче (инаку тоа се нарекува желудникот лобус). Таа се префрли во помала кривина на желудникот и се протега на левиот бубрег и слезината;
  • право лобуси (12 од дуоденален лобус) кој се наоѓа во наборите 12 дуоденумот и се протега до десниот бубрег.

Со железо животните наоѓа:

Видео: панкреас. Дијабетес мелитус. Панкреатитис. Подготовките Panglyuin и Suprefort

  • virsungov канал;
  • две santorinevyh проток (помалку вообичаени еден).

Болести на панкреасот кај животните

Болести на панкреасот кај животнитеНајчестите неуспех на функцијата егзокрините жлезди. Болеста напредува како резултат на атрофија на секреторен ацинуси во него. Најчесто, болеста се манифестира во германски овчари, бидејќи на нивната генетска предиспозиција. Болеста напредува со текот на времето. Кај младите животни панкреасот е нормално. Симптоматологија се гледа по постигнување на возраст од 1-5 години. Исто така, да предизвика неуспех на егзокрините функција може да биде панкреатитис, оваа појава најчесто се гледа во мачки. За текот на болеста се карактеризира со намалена секреторен активност од страна на 90 проценти, со што го стимулира дигестивниот нарушувања и цревна микрофлора. Друга болест, а не помалку честа кај животните, е панкреатитис. Оваа болест најчесто се гледа во мачки и кучиња. Се разликуваат различни степени на сериозност на болеста - од благи до тешки, се бара итна хоспитализација.

Видео: Neumyvakin IP Панкреасот и спиење

Третман на панкреатит кај животните

Третман на панкреатит кај животнитенајефективниот метод се смета за ензим терапија за замена за третман на инсуфициенција егзокрините жлезди. За време на третманот на животните е дозволено за замена на ензими во форма на прав со доза од 2 лажички по 20 килограм тежина. Терапијата се спроведува во соработка со диета, врз основа на намалувањето на процентот на масти во исхраната. За третман на панкреатит кај животните се користат:

  • Интравенска терапија течност за да се врати на оштетениот вода електролитниот баланс и да се зголеми протокот на крв во панкреасот.
  • Намалување на оптоварувањето на заболените органи од страна на целосна глад и јаглени хидрати исхрана.
  • третманот со лекови е анти-воспалителни и аналгетик лекови.
  • Антибиотици.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Масло панкреатитис може да биде панкреасот?Масло панкреатитис може да биде панкреасот?
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Зеленчук сончогледово масло во панкреатитЗеленчук сончогледово масло во панкреатит
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болестиБолести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести
Акутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачкитеАкутен и хроничен панкреатит кај кучињата и мачките
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
» » » Панкреасот на животни: структура, панкреатитис болест