ma.gurushealth.ru

Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести

Панкреатитис: болест и воспаление на панкреасот кај кучињатаЗа жал, заболување на панкреасот - тоа не е невообичаено за кучиња. болести кај животните предизвикува интензивно страдање и болка, и ако сите потребни мерки, многу брзо може да доведе до смрт на животно не е навремено преземат. Кои се причините за панкреатит кај кучиња, како да се спречи развојот на болеста, и како да заштедите милениче?

Симптоми на воспаление на панкреасот кај кучиња и кученца

Ако постои сомнение за панкреатитис, потребно е да се обрне внимание на какви било промени во однесувањето на вашето домашно милениче - тоа ќе ви помогне во време за да ги преземе сите неопходни мерки. Обично, главната карактеристика на која често станува главен симптом на воспаление на панкреасот е тешка повраќање.

Важно е, развојот на услови панкреатит, се сосема различни, но поради воспаление на панкреасот не е невообичаено за или кученца или возрасни кучиња да го имаат. Во повеќето случаи, миленичиња, болеста се развива поради неухранетост, како и поради повреди. Мошне често главната причина за оваа болест е на панкреасот продолжената употреба на различни лекови, негативно влијае на работата на целиот гастроинтестиналниот тракт во целина. Во некои случаи, панкреатитис може да се развива како резултат претрпе хируршка интервенција, како и дефекти при раѓање и болести на панкреасот.

Како за лекување на панкреатитис кученца и возрасни кучиња веќе, тоа треба да се направи од страна на ветеринар. Дијагнозата се базира не само на симптоми и знаци, и само по понатамошна истрага и Х-зраци и ултразвук на панкреасот. Само комбинација на сите овие показатели, тоа е можно да се суди за развој на болести како што се панкреатитис, како и се утврди неговата форма и веројатноста за можните компликации, кој ќе го избере најдобриот третман опција, вклучително и датумот на корекција на власт во оваа болест.

Видео: пиелонефритис кај кучиња | знаци | симптоми | третман

панкреатитис симптомите кај кучињата е доволно јасно, но поради сложеноста на експерт нема да биде да се утврди присуство на болеста. По целосно разгледување на панкреасот кај кучиња, експерт ќе биде во можност да му ја додели на соодветен медицински третман, вклучувајќи го и процесот на транзиција кон специјализирани во исхраната исхрана - ова ќе го олесни состојба на животните и да се спречи продолжувањето на акутно воспаление во иднина.

Болести на панкреасот кај кучињата

Еден од најчестите болести кај кучињата се сметаат лезии на панкреасот. Тие се јавуваат како резултат на различни причини. Еден од клучните фактори е недостаток на ензими за варење. Како последица на тоа, се формира болести како панкреатична инсуфициенција. Но, поради предвремено производството на ензими од овој орган, постои прогресивно уништување на секреторен ткиво. Овој процес во медицината се нарекува "панкреатитис." Таа се наоѓа во животни колку што луѓето.

Панкреасна инсуфициенција кај кучињата

Панкреасот кај кучињаОваа болест, можеби шефот на палма шампионатот заболувања податоци. Неговата причина беше споменато погоре. Како и за видови на животни кои се најкарактеристични за болеста, ветеринарите велат дека овој германски овчари. Но, тоа не е да се каже дека панкреатична инсуфициенција не може да се развие во една раса на кучиња. Сепак, фактот предиспозиција "Германци" е научно докажано. Но, медицинско објаснување за ова, за жал, не се пронајдени.

Болеста се карактеризира со прогресивна форма. Во функција кутре егзокрините целосно ги исполнува регулаторни показатели. За прв пат, болеста го прави самата се чувствува на сцената од една година до пет години. Нејзините симптоми се малапсорпција процеси и варењето на храната. Покрај тоа, има повреда на микрофлора во стомакот. Независно признае оваа болест може да биде на таква основа: редовна дијареа, губење на тежината. Често, кучето се појавува засилена надуеност, како и "татнеж" во стомакот. Покрај тоа, палто на животното станува досадна, и дава на мрсна сјај. Сепак, физичка мобилност на животното, болеста не влијае. Животните останува активна.

За дијагноза на болеста се врши серија на лабораториски испитувања. Најважно од се 'што е крв. За третман на куче панкреасот, ветеринар назначен од ензимската терапија.

Видео: Болест / Сите средства се добри

Напад на панкреатит кај кучињата

Напад на панкреатит кај кучињатаВо најмала рака, кучето подложни на вакви болести и панкреасот, како панкреатитис. За да се дијагностицира оваа болест кај животните е тешко. Често, неискусни одгледувачи станат свесни за неговото присуство, но во времето на релапс. Симптоматологија, во овој случај е како што следува: тешко повраќање, интензивна болка за време на која животното е во "држење на молитва." Не ретко, во изметот може да се открие мали количини на крв. Се обиде да го уапси нападот не треба да биде. Ова може да доведе до многу сериозни последици.

Во раните фази на болеста не може да бидат прикажани. Се дијагностицира болеста, пред почетокот на нападот, тоа е речиси невозможно. Од современата медицина нема посебно чувствителен дијагностички методи, освен дека за истражување на телесните ткива, што може да се добие како резултат на лапароскопската хирургија, или обдукција.

Може куче умре од панкреатитис?

Во случај на ненавремено или нестручно медицинска нега, како резултат на напад на панкреатитис, кучето може да умре. Од панкреатит е локален перитонит, кој се однесува на пресек на дебелото црево дебелото црево. За возврат, ова може да доведе до акутна ренална и респираторна инсуфициенција. Ако изостави научни медицински термини, и зборуваат на јазикот на лаик, животното е првата станица на работа на бубрезите, а потоа престанува да дише. При смртта се случува. Од ова може да се избегне ако навремено да побара помош во специјализирана клиника.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Панкреатит во ЧиваваПанкреатит во Чивава
Ракот на панкреасот кај кучињата и мачкитеРакот на панкреасот кај кучињата и мачките
Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?Третман на панкреатит кај кучиња: како и што да се третираат панкреасот?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Панкреатит во играчка-териерПанкреатит во играчка-териер
Знаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучињаЗнаци и симптоми на панкреатит (воспаление на панкреасот) во кучиња
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Панкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасотПанкреатит во мачки и мачка (маче), предизвикува воспаление на панкреасот
» » » Болести на панкреасот кај кучиња: панкреатитис, неуспех, и други болести